8th annual Bull Run 5K Run

Age Group Results

March 22, 2014


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 11-14 15-19 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69 70-99
Women: Top Finishers 0- 0 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Sharp Prairie Village KS 1935 57 10 23:38.5 7:37/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nayomi Omura Stuart FL 1922 43 17 25:29.4 8:13/M
Top

Female Unknown

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathleen Durning North Palm Beach FL 1213 0 31 30:29.4 9:50/M
2 Lilly Treadway 1906 0 53 42:22.2 13:40/M
3 Betty Wilkinson 1913 0 59 53:35.8 17:17/M
4 Jane No Last Name 1783 0 60 53:36.4 17:17/M
5 Kathy No Last Name 1759 0 61 54:33.3 17:36/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Taylor Clasen Stuart FL 1198 18 25 29:12.1 9:25/M
2 Lauretta Harper Stuart FL 1943 17 26 29:14.4 9:26/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenna Benzenhafer Stuart FL 1927 29 13 24:49.5 8:00/M
2 Linsey Brechbill Stuart FL 1216 29 38 32:21.2 10:26/M
3 Lauren Creighton 1209 26 52 41:21.3 13:20/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Planker Stuart FL 1919 31 16 25:24.3 8:12/M
2 Abby Moeddel Palm City FL 1600 32 35 31:21.7 10:07/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Charlene Foster Hobe Sound FL 1918 37 11 23:52.1 7:42/M
2 Amanda Landry Jensen Beach FL 1259 38 43 35:41.0 11:31/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shannon Rados Jensen Beach FL 1900 43 20 26:02.6 8:24/M
2 Renee Scott Jensen Beach FL 1901 44 22 26:45.0 8:38/M
3 Sandra Stiger Jensen Beach FL 1903 43 33 30:46.4 9:55/M
4 Jayme Miller Stuart FL 1498 43 34 31:10.9 10:03/M
5 Pam Treadway 1907 42 54 42:23.2 13:40/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Terry Cunningham Toms River NJ 1940 49 21 26:08.7 8:26/M
2 Dana Pistole Stuart FL 1836 48 37 31:49.0 10:16/M
3 Amy Albury Palm City FL 34 49 40 33:29.3 10:48/M
4 Lisa Clasen Stuart FL 398 49 48 38:11.6 12:19/M
5 Carol Radish Port St. Lucie FL 1929 48 57 46:50.0 15:06/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Randy Garvey Tequesta FL 1931 54 19 25:54.5 8:21/M
2 Cathleen Kaltenhauser Stuart FL 1251 50 23 27:04.2 8:44/M
3 Pam Copeland Palm City FL 1202 54 32 30:43.8 9:55/M
4 Kathy Gates Palm City FL 1233 54 36 31:36.2 10:12/M
5 Susan Maxwell Palm City FL 1933 54 44 35:41.5 11:31/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vicki Hill Palm City FL 1239 56 29 30:05.5 9:42/M
2 Gerri Gautneh North Palm Beach FL 1237 58 41 34:20.3 11:05/M
3 Kerry Jellum Jensen Beach FL 1917 59 46 36:51.7 11:53/M
4 Brenda Weissing Palm City FL 1910 56 55 46:31.3 15:00/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Seth Kaufman Palm Beach Gardens FL 1925 38 1 17:54.4 5:46/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 1921 51 2 19:31.4 6:18/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Cilurso Jensen Beach FL 1938 14 3 20:47.8 6:42/M
2 Noah Landry Stuart FL 1262 13 42 35:12.2 11:21/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Garrett Albury Palm City FL 37 17 7 23:13.6 7:29/M
2 Jonathan Kaidy Stuart FL 1243 16 8 23:15.2 7:30/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Brechbill Stuart FL 1904 29 30 30:09.1 9:44/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Ray Port St. Lucie FL 1915 36 14 24:52.0 8:01/M
2 David Vaina Jensen Beach FL 1908 38 27 29:17.4 9:27/M
3 Michael Lynch Fort Lauderdale FL 1939 37 58 48:36.4 15:41/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mickey Planker Stuart FL 1920 42 4 20:54.8 6:45/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carl Radish Port St Lucie FL 1891 47 9 23:17.7 7:31/M
2 Dan Markow 1480 45 51 41:20.5 13:20/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Burrows Stuart FL 123 51 5 21:53.9 7:04/M
2 Jim Albury Palm City FL 54 50 39 33:29.0 10:48/M
3 Steve Hutchinson Jupiter FL 1926 52 50 39:41.7 12:48/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ernie Ojito Port St. Lucie FL 1934 55 12 24:36.6 7:56/M
2 Jerry Bocchino Jensen Beach FL 116 57 28 30:04.8 9:42/M
3 James Sopko Palm City FL 1902 58 47 36:52.5 11:54/M
4 Todd Weissing Palm City FL 1911 58 56 46:32.3 15:01/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Murphy Hobe Sound FL 1932 68 6 23:09.2 7:28/M
2 Cal Cameron Port St. Lucie FL 168 69 24 28:32.0 9:12/M
3 Kent Garceau Zionsville IN 1936 66 45 36:32.1 11:47/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Askew Stuart FL 1941 78 15 25:23.6 8:11/M
2 Dennis Jones Palm City FL 1937 70 18 25:37.2 8:16/M
3 Rich Bonham Stuart FL 1930 76 49 39:02.1 12:35/M