Chasing Caterpillars Triathlon

Age Group Results

February 02, 2014


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com MCM Timing and Results LLC


Sprint Men: Top Finishers 10-14 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Sprint Women: Top Finishers 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Team Relay Men:
Team Relay Women: 1-99

Sprint

Top

Female Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Emma Cavendish 602 12 1 3:38.0 0:28.6 1 35:12.6 0:26.0 1 21:37.1 1:01:22.3
 
Top

Female Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 Lynn Mullings 631 46 1 5:19.0 1:14.9 1 37:24.3 0:52.4 1 27:47.1 1:12:37.7
 
Top

Female 10 to 14

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 19 Emily Miller 603 12 1 3:24.0 1:14.4 3 43:25.9 0:29.5 2 27:17.1 1:15:50.9
2 20 Bianca Papa 604 12 3 4:29.0 0:56.9 4 44:34.3 0:26.9 1 25:26.6 1:15:53.7
3 25 Coral Brockman 605 14 2 4:10.0 0:49.9 2 41:29.1 0:21.7 3 32:03.4 1:18:54.1
4 34 Mikayla Apicella 601 11 4 4:41.0 1:00.2 1 41:27.3 0:27.9 4 33:42.5 1:21:18.9
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Kayla Pratt 686 19 1 4:18.0 0:35.5 1 35:16.0 0:32.1 1 27:52.8 1:08:34.4
2 33 Chyanne Reese 608 19 2 4:32.0 1:17.3 2 45:08.8 0:26.3 3 29:44.5 1:21:08.9
3 40 Caitlin Reese 607 19 3 4:49.0 1:26.6 3 47:55.6 0:29.4 2 29:18.2 1:23:58.8
4 78 Taylor Eenhuis 606 18 4 7:44.0 3:18.6 4 1:05:11.1 0:56.2 4 44:02.7 2:01:12.6
 
Top

Female 20 to 29

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 46 Eileen Wilkie 611 29 1 4:17.0 1:43.5 1 45:48.1 0:43.4 2 35:27.2 1:27:59.2
2 62 Kristen Arnold 610 27 2 6:13.0 3:20.0 2 55:18.5 0:33.9 1 31:45.9 1:37:11.3
 
Top

Female 30 to 39

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Megan Hyndman 613 31 1 4:03.0 1:04.6 1 37:29.2 0:45.6 2 26:59.7 1:10:22.1
2 24 Stephanie Wilhelm 621 36 3 5:17.0 2:08.3 2 43:07.2 0:33.9 3 27:07.6 1:18:14.0
3 28 Amanda Giggi 618 34 2 4:46.0 1:12.7 4 44:41.3 0:43.1 4 28:08.2 1:19:31.3
4 37 Anabelle Hilton 615 32 4 5:34.0 1:19.3 6 45:19.2 0:32.8 5 29:15.1 1:22:00.4
5 38 Angie Voelker 617 32 10 8:41.0 2:36.8 3 44:31.7 0:29.9 1 26:50.6 1:23:10.0
6 52 Lisa Martin 616 32 11 9:07.0 2:32.8 7 48:16.7 0:41.9 7 31:59.1 1:32:37.5
7 55 Lindsey Wilkie 612 30 5 5:35.0 4:07.3 8 52:51.4 0:51.4 6 30:14.3 1:33:39.4
8 56 Melissa Raphael 622 38 6 6:36.0 2:24.3 5 45:04.4 1:25.9 9 38:23.2 1:33:53.8
9 71 Christa Marks 619 35 9 7:05.0 2:55.3 10 1:00:06.2 1:05.4 8 36:38.0 1:47:49.9
10 76 Adrienne McEntee 698 35 8 6:49.0 3:36.5 11 1:00:47.7 1:00.0 11 45:16.9 1:57:30.1
11 80 Lyndsay Allison 614 31 12 17:15.0 2:59.6 9 58:56.9 2:42.1 10 42:00.7 2:03:54.3
12 83 Jennifer Funes 620 36 7 6:41.0 2:43.5 12 1:33:41.9 0:53.8 12 52:14.9 2:36:15.1
 
Top

Female 40 to 49

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 15 Maria Apicella 626 43 1 5:32.0 1:04.6 1 37:55.0 1:05.0 1 28:12.1 1:13:48.7
2 30 Catherine Dunton 629 46 5 6:43.0 1:36.8 2 39:24.0 0:52.8 5 31:42.8 1:20:19.4
3 32 Alexandra Cecil 689 40 3 6:29.0 0:36.4 3 40:03.2 0:30.9 6 33:16.5 1:20:56.0
4 36 Stacey Justine 632 47 6 6:55.0 1:26.2 4 40:23.7 1:27.2 4 31:30.2 1:21:42.3
5 39 Bethany Hunt 624 41 2 5:36.0 1:38.6 7 43:33.9 1:09.9 3 31:22.8 1:23:21.2
6 42 Michelle Markee 630 46 7 7:37.0 2:07.1 5 42:25.3 1:37.5 2 30:40.8 1:24:27.7
7 51 Krista Aresi 633 48 4 6:33.0 1:12.7 8 44:07.1 0:38.6 7 38:12.0 1:30:43.4
8 54 Paula Hall 623 40 8 8:24.0 1:53.9 6 43:03.9 1:09.5 8 39:02.3 1:33:33.6
9 72 Anabelle Raffinengo 691 43 9 10:19.0 4:00.0 10 55:37.6 0:58.6 9 42:54.6 1:53:49.8
10 75 Jennifer Dash 627 43 10 12:20.0 3:49.4 9 51:50.5 1:42.4 10 46:22.7 1:56:05.0
 
Top

Female 50 to 59

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 21 Mary Cohen 635 51 3 5:23.0 1:38.2 1 40:16.2 1:05.6 2 28:05.5 1:16:28.5
2 31 Joni Grills 639 57 4 5:24.0 1:45.9 6 45:09.8 0:27.8 1 27:32.9 1:20:20.4
3 44 Linda Schumacher 687 50 1 3:39.0 3:39.6 7 46:55.8 0:22.5 3 32:40.1 1:27:17.0
4 45 Danielle Baron 641 59 2 5:08.0 1:51.8 3 43:46.4 0:50.5 6 36:14.8 1:27:51.5
5 47 Peggy Greco 642 59 8 6:45.0 2:39.3 2 42:54.8 0:35.7 5 35:15.2 1:28:10.0
6 61 Julie Letendre 634 50 6 6:27.0 1:15.9 8 47:00.1 0:52.4 7 40:59.5 1:36:34.9
7 63 Kathy Andrews 638 55 7 6:42.0 1:36.4 4 44:59.2 1:17.4 8 43:34.9 1:38:09.9
8 67 Debbie Knupp 636 51 9 15:09.0 1:51.7 9 47:02.9 1:11.0 4 34:54.6 1:40:09.2
9 69 Tamara Ostling 637 53 5 6:12.0 3:55.2 5 45:09.3 2:00.9 9 46:19.5 1:43:36.9
 
Top

Female 60 and Over

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 17 Anne Viviani 646 65 2 5:50.0 1:58.8 1 37:54.5 0:41.1 1 28:16.0 1:14:40.4
2 68 Debbi Smith 645 63 5 7:16.0 2:43.4 2 55:20.9 1:08.4 2 36:13.8 1:42:42.5
3 74 Jenifer Wheeler 647 65 1 5:40.0 6:38.9 4 59:28.9 1:04.2 3 42:57.1 1:55:49.1
4 77 Mary Wilkie 644 61 3 6:10.0 3:57.9 5 59:34.2 1:30.6 5 47:31.2 1:58:43.9
5 79 Lorriane Turcotte 643 60 4 6:40.0 4:02.3 7 1:06:27.8 1:07.4 4 43:37.3 2:01:54.8
6 81 Michelle Lane 673 62 7 8:16.0 2:44.3 3 57:21.7 3:02.6 7 52:56.1 2:04:20.7
7 82 Robyne Camp 695 66 6 7:49.0 4:13.1 6 59:48.8 1:51.7 6 52:13.6 2:05:56.2
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Tommy Allore 694 27 1 3:34.0 0:25.1 1 30:14.1 0:13.8 1 19:38.1 54:05.1
 
Top

Male Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Michael Reed 664 48 1 4:18.0 0:41.3 1 32:14.5 0:27.2 1 23:26.8 1:01:07.8
 
Top

Male 10 to 14

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Nicolas Raffinengo 692 11 3 4:28.0 0:28.2 1 35:41.6 0:24.3 1 24:25.4 1:05:27.5
2 9 Mason Mook 648 11 2 4:20.0 0:37.6 3 39:31.9 0:28.1 2 25:42.9 1:10:40.5
3 13 Taylor Reed 652 14 4 4:53.0 0:44.6 2 36:51.8 0:34.1 5 30:17.7 1:13:21.2
4 14 Markus Mulvihill 650 14 6 5:20.0 1:15.3 4 40:04.9 1:00.5 3 25:56.5 1:13:37.2
5 35 Max Mulvihill 651 14 5 5:05.0 1:01.7 5 44:22.4 1:21.9 4 29:29.9 1:21:20.9
6 49 Jacob Roman 649 11 1 4:02.0 0:53.6 6 52:15.4 0:30.9 6 32:45.6 1:30:27.5
 
Top

Male 20 to 29

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 22 Skyler Jenkins 653 26 1 4:29.0 1:45.4 1 41:20.7 0:52.5 1 28:32.9 1:17:00.5
2 64 Thomas Richards 699 23 2 8:43.0 3:50.0 2 49:50.5 0:48.7 2 35:04.6 1:38:16.8
 
Top

Male 30 to 39

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 12 Eric Lipp 657 39 4 9:43.0   1 34:42.2 0:38.8 2 29:16.1 1:12:51.2
2 29 William Sharpe 654 30 1 5:22.0 1:59.9 3 44:35.2 1:04.1 1 27:08.3 1:20:09.5
3 41 Vincent Apicella 697 38 3 9:37.0 2:47.6 2 41:40.0 0:54.8 3 29:22.4 1:24:21.8
4 57 Jeremy Williams 658 39 5 9:58.0 2:20.2 4 45:09.9 1:52.7 5 34:50.2 1:34:11.0
5 59 Andrew Lassman 656 35 2 6:47.0 3:06.8 6 53:53.0 0:46.1 4 30:41.5 1:35:14.4
6 66 Brandon Warner 655 31 6 11:46.0 2:25.0 5 48:19.8 0:31.8 6 37:03.6 1:40:06.2
 
Top

Male 40 to 49

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Gene Zweben 661 43 1 4:43.0 0:39.8 1 34:18.6 0:37.0 1 22:16.7 1:02:35.1
2 18 Chris Bertorelli 660 42 2 6:00.0 1:00.0 2 38:58.7 0:47.1 3 28:11.2 1:14:57.0
3 43 Jason Quero 659 40 3 7:05.0 2:19.3 6 51:02.5 0:24.6 2 24:01.3 1:24:52.7
4 53 Brian Tipple 663 45 5 8:55.0 3:51.5 3 42:28.9 1:42.5 5 36:11.5 1:33:09.4
5 60 Jim Gallo 685 47 4 7:46.0 2:06.2 4 48:04.3 0:54.2 6 36:24.7 1:35:15.4
6 65 Guarn Sims 662 45     12:33.1 5 49:11.3 3:06.2 4 34:29.0 1:39:19.6
 
Top

Male 50 to 59

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Mario Johnson 668 53 3 6:53.0 1:30.7 2 36:51.7 0:58.8 1 22:33.2 1:08:47.4
2 10 Randy Sroczynski 671 58 5 7:50.0   1 36:18.3 0:39.1 2 29:18.4 1:11:41.1
3 23 Mark Loeb 670 57 1 4:38.0 1:12.3 3 40:18.7 1:20.4 3 30:02.3 1:17:31.7
4 48 James Mohl 666 51 6 9:10.0 2:49.6 5 45:47.9 0:27.0 4 31:12.6 1:29:27.1
5 50 Loren Hall 667 53 4 7:18.0 2:17.0 6 47:43.5 1:12.8 5 31:57.9 1:30:29.2
6 58 Doug Strommen 669 54 2 6:41.0 2:37.4 4 42:52.3 1:41.4 6 40:37.5 1:34:29.6
7 73 Steven Aresi 665 50 7 11:24.0 2:44.3 7 55:01.8 0:53.6 7 43:57.4 1:54:01.1
 
Top

Male 60 and Over

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 16 Donn Viviani 675 67 1 4:37.0 1:26.8 2 38:29.5 1:11.1 1 28:35.9 1:14:20.3
2 26 Cal Cameron 678 69 3 5:10.0 2:13.1 3 38:34.9 0:56.8 3 32:08.6 1:19:03.4
3 27 Roderick Hofer 676 68 2 4:55.0 2:36.4 1 38:18.9 1:22.2 2 31:59.5 1:19:12.0
4 70 Harold Lassman 677 68     7:45.9 4 47:29.8 0:37.0 4 51:24.5 1:47:17.2
 

Team Relay

Top

Overall

  Overall   ------- Swim ------- Trans 1 ------- Bike ------- Trans 2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Jerry's Girls 681 29 3 4:25.0 0:37.4 2 35:04.9 0:13.3 1 23:52.3 1:04:12.9
2 2 Jerry's Peeps 696 29 2 3:57.0 0:37.3 1 34:09.4 0:19.7 2 25:54.2 1:04:57.6
3 3 Ava's Girls 679 29 7 5:44.0 0:38.0 3 36:12.1 0:21.3 4 31:48.8 1:14:44.2
4 4 C C Rider 690 29 1 3:36.0 0:39.3 5 42:17.0 0:33.2 7 37:00.3 1:24:05.8
5 5 Doc Doc Cook 680 29 8 9:55.0 0:36.3 4 36:28.3 0:14.0 8 38:28.8 1:25:42.4
6 6 Mini Men 693 29 5 5:04.0 0:47.5 7 54:47.4 0:22.3 3 30:56.0 1:31:57.2
7 7 Buoyant Broad Quick Girl 683 29 4 4:58.0 0:43.6 8 56:02.8 0:37.4 5 32:12.9 1:34:34.7
8 8 Strangers To Tri 688 29 6 5:27.0 1:21.3 6 52:43.2 0:28.9 6 35:50.5 1:35:50.9