A Rockin 5K Run

Age Group Results

February 08, 2014


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cynthia Washam Jensen Beach FL 255 56 5 22:15.6 22:15.6 7:11/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tori Ferri Port St. Lucie FL 218 19 23 33:31.6 33:35.3 10:49/M
2 Desiree Babunovic Stuart FL 204 14 26 34:50.0 34:54.9 11:14/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jenna Benzenhafer Stuart FL 206 29 9 25:08.4 25:15.1 8:06/M
2 Chelsea Wells Port St. Lucie FL 256 21 28 35:57.7 36:01.3 11:36/M
3 Jessica Jaramillo Ocala FL 228 27 51 58:03.4 58:08.1 18:44/M
4 Sophia Hampton Gainesville FL 223 29 52 58:04.1 58:08.4 18:44/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tabitha Arguelles Stuart FL 203 39 10 25:20.0 25:25.8 8:10/M
2 Tiffany Harstad Stuart FL 225 38 18 30:31.0 30:35.3 9:51/M
3 Lyndsay Allison Stuart FL 262 31 24 34:01.5 34:05.3 10:58/M
4 Melinda Collings Port St Lucie FL 211 31 27 35:07.9 35:14.3 11:20/M
5 Kelly Garon Stuart FL 221 36 33 40:05.0 40:09.6 12:56/M
6 Dawn McKee Stuart FL 235 36 49 54:40.4 54:46.5 17:38/M
7 Deana Powers Stuart FL 245 35 50 54:42.8 54:49.7 17:39/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Shannon Rados Jensen Beach FL 246 43 14 28:28.8 28:28.8 9:11/M
2 Janice Harvey Hudson FL 226 41 17 29:51.3 29:54.9 9:38/M
3 Dana Pistole Stuart FL 244 48 19 30:41.1 30:50.2 9:54/M
4 Rachel Goldberg Stuart FL 222 41 21 32:14.4 32:14.4 10:24/M
5 Susanna Tomasiello Palm City FL 252 43 25 34:20.7 34:26.6 11:05/M
6 Elizabeth Horton Stuart FL 227 48 31 37:19.0 37:22.3 12:02/M
7 Dina Rosenhaus Palm City FL 249 44 32 38:29.7 38:35.3 12:25/M
8 Patricia Oakley Jensen Beach FL 238 42 36 44:15.5 44:23.6 14:16/M
9 Renee Palmer Stuart FL 241 46 38 44:37.7 44:54.7 14:24/M
10 Natalie Loomis Stuart FL 263 49 39 45:03.9 45:06.8 14:32/M
11 Tom Oakley Jensen Beach FL 239 45 40 46:56.3 47:05.8 15:08/M
12 Doreen Buffa Jensen Beach FL 209 47 46 52:48.9 52:48.9 17:02/M
13 Lisa Barrett Stuart FL 205 48 57 1:02:04.4 1:02:16.3 20:01/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Susan Fick Port St Lucie FL 220 50 16 29:48.0 29:50.6 9:37/M
2 Brenda Woolston Jensen Beach FL 259 50 30 36:19.0 36:19.0 11:43/M
3 Rosann Ferri Port St. Lucie FL 217 52 35 44:06.7 44:22.4 14:14/M
4 Christine Moseley Jensen Beach FL 237 59 37 44:19.8 44:22.9 14:18/M
5 Cynthia Lafreniere Jensen Beach FL 230 52 45 52:47.6 52:57.4 17:02/M
6 Sandi Blankenship Jensen Beach FL 207 50 53 1:00:00.5 1:00:11.2 19:21/M
7 Dottie Falvi Port Saint Lucie FL 215 56 56 1:02:04.3 1:02:17.1 20:01/M
8 Shaun Kelly Jensen Beach FL 229 51 59 1:02:05.7 1:02:17.3 20:02/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Pat Cucheara Stuart FL 212 64 34 41:58.9 42:02.1 13:32/M
2 Marcella Steward Hudson FL 251 65 48 54:21.5 54:33.8 17:32/M
3 Diane Wynne Stuart FL 260 63 55 1:00:06.5 1:00:17.3 19:23/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 257 45 1 18:55.6 18:55.6 6:06/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joshua Palmer Stuart FL 240 14 7 24:27.6 24:46.3 7:53/M
2 Ian Cames Stuart FL 266 14 8 24:29.4 24:46.3 7:54/M
3 Jacob Adams Stuart FL 261 14 12 27:29.2 27:47.8 8:52/M
4 Nicholas Brunston Jensen Beach FL 208 16 22 33:11.7 33:14.9 10:42/M
5 Robert Haas Stuart FL 268 14 54 1:00:04.3 1:00:17.5 19:23/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 James DeAcetis Port St. Lucie FL 213 20 20 31:18.3 31:22.0 10:06/M
2 Zack Ferri Port St. Lucie FL 219 21 42 52:08.7 52:24.4 16:49/M
3 Jesse Michalowski Jensen Beach FL 236 25 43 52:41.2 52:41.2 17:00/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robert Ray Port Saint Lucie FL 247 36 11 25:35.9 25:36.7 8:15/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Paul Parrinelli Palm City FL 242 48 4 21:13.7 21:16.3 6:51/M
2 Eddie Arguelles Stuart FL 202 40 13 28:17.9 28:24.6 9:07/M
3 Mike Dolnick Jensen Beach FL 214 48 15 29:35.8 29:38.7 9:33/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 264 51 2 20:14.0 20:14.0 6:32/M
2 Bret Robinson Jensen Beach FL 248 51 3 20:18.4 20:18.4 6:33/M
3 Ed Burrows Stuart FL 210 50 6 24:24.4 24:24.4 7:52/M
4 Todd Harper Savannah GA 224 50 29 36:10.3 36:10.3 11:40/M
5 Michael Lafreniere Jensen Beach FL 231 52 44 52:47.4 52:57.3 17:02/M
6 Bill Woolston Jensen Beach FL 258 56 47 53:08.4 53:16.8 17:08/M
7 Bob Haas Stuart FL 267 52 58 1:02:04.9 1:02:17.0 20:01/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Edward Ferri Port St. Lucie FL 216 60 41 52:08.5 52:24.6 16:49/M