Run For The Falcons 5K

Age Group Results

January 10, 2014


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Allison Mahieu Palm City FL 848 37 8 21:09.7 21:11.4 6:49/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cynthia Washam Jensen Beach FL 946 56 13 22:07.3 22:08.9 7:08/M
Top

Female Unknown

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ashley Dunnuck Stuart FL 290 137 33:09.3 33:24.2 10:42/M
2 Shelly Hall Stuart 800 0 208 50:32.2 51:01.0 16:18/M
3 Mary Ann Conrad Jensen Beach 742 0 214 51:18.9 51:47.6 16:33/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Martina Jarrin Palm City FL 818 10 60 26:49.8 26:53.5 8:39/M
2 Alexia French Palm City 793 9 95 29:51.6 29:55.5 9:38/M
3 Bella Faherty Jensen Beach FL 781 9 113 31:10.6 31:25.7 10:03/M
4 Kehlen Daly Stuart 754 10 142 33:13.9 33:15.8 10:43/M
5 Emma Giesing Jensen Beach 796 8 165 36:45.3 37:00.5 11:51/M
6 Bryce Needham Stuart FL 985 8 192 41:16.6 41:31.4 13:19/M
7 Mollie Harlan 989 7 193 42:00.0 42:15.5 13:33/M
8 Grace Fenedick Jensen Beach 784 7 194 42:03.2 42:17.1 13:34/M
9 Raegan Richardson Jensen Beach 894 8 200 45:22.6 45:38.5 14:38/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Abby Batchelor Indiantown FL 710 13 39 25:31.2 25:35.2 8:14/M
2 Avary Mister Palm City 874 14 44 26:02.0 26:05.7 8:24/M
3 Courtney Kirkham Stuart 830 13 52 26:33.4 26:35.5 8:34/M
4 Joy Maglonzo 847 14 67 27:28.0 27:31.4 8:52/M
5 Logan Harris Palm City 804 12 75 28:05.8 28:13.4 9:04/M
6 Ryan Dailey Stuart FL 752 12 78 28:14.0 28:21.4 9:06/M
7 Emma Elliott Jensen Beach FL 776 11 101 30:12.2 30:15.4 9:45/M
8 Caelan Mahieu Palm City 849 13 114 31:19.3 31:24.4 10:06/M
9 Alexis Piscatello 884 13 123 32:09.7 32:25.7 10:22/M
10 Bayley Needham Stuart FL 984 13 130 32:35.1 32:52.2 10:31/M
11 Alexia Kornilov Tequesta 832 11 135 33:06.7 33:14.9 10:41/M
12 Annie Tocko Palm City 932 13 145 33:19.7 33:25.6 10:45/M
13 Lauren Dailey Stuart FL 751 12 147 33:37.1 33:45.2 10:51/M
14 Raven Millette Hobe Sound FL 261 12 157 34:08.5 34:17.0 11:01/M
15 Ryan Taylor Palm City FL 926 14 158 34:24.8 34:28.9 11:06/M
16 Monica Culpepper Indiantown 748 11 159 34:34.9 34:43.6 11:09/M
17 Abigail Kreitz Psl FL 833 13 177 38:09.2 38:14.0 12:18/M
18 Bailey Erwig Psl 779 13 186 40:08.2 40:26.9 12:57/M
19 Emily Damm Stuart 993 11 187 40:38.8 41:04.7 13:06/M
20 Isabelle Salie Stuart 906 14 188 40:47.9 41:08.8 13:09/M
21 Maggie Harlan 995 13 189 40:50.7 41:11.0 13:10/M
22 Mackenzie Armstrong Hobe Sound 705 12 190 41:03.9 41:12.6 13:15/M
23 Ashley Deutschmann Palm City 763 13 201 46:43.0 46:53.0 15:04/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alexis Ferguson Stuart 786 19 27 24:30.6 24:41.0 7:54/M
2 Allison Vaughn Stuart 936 15 80 28:20.4 28:32.2 9:08/M
3 Jillian Vaughn Stuart FL 990 17 83 28:36.6 28:49.0 9:14/M
4 Nicole Rojas 251 18 87 28:48.7 28:55.8 9:17/M
5 Kayla Kirkham Stuart 831 16 92 29:04.7 29:10.0 9:23/M
6 Natalie Vaughn Stuart 937 15 109 30:56.3 31:07.2 9:59/M
7 Haley Skinner 294 16 156 34:06.0 34:11.0 11:00/M
8 Liv-Marie Damm Stuart 757 16 169 36:58.8 37:24.4 11:55/M
9 Laura Samander Jensen Beach FL 910 17 171 37:15.7 37:23.8 12:01/M
10 Lily Warner Jensen Beach FL 945 17 202 46:43.5 46:52.4 15:04/M
11 Kathryn Laycock Jensen Beach 839 18 203 46:43.9 46:53.4 15:04/M
12 Gabrielle Salie Stuart 905 15 207 49:10.6 49:30.0 15:52/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lauren McKinney Stuart 864 21 56 26:39.6 26:53.2 8:36/M
2 Sara Cortes Ft. Pierce 746 24 68 27:31.3 27:35.9 8:53/M
3 Nicole Teplitz Stuart 929 22 97 29:53.7 30:06.4 9:38/M
4 Nicole Janocsko Stuart 817 23 162 35:13.0 35:13.0 11:22/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Krissy Schmidt Stuart FL 913 28 66 27:16.8 27:30.0 8:48/M
2 Katelyn Brais Stuart FL 727 29 85 28:44.5 28:55.4 9:16/M
3 Sarah Gillooly Jensen Beach FL 797 29 120 31:56.5 32:02.3 10:18/M
4 Vicki Salgado Palm City 903 25 132 32:43.4 32:57.9 10:33/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Christine Taylor Stuart FL 925 34 37 25:19.2 25:33.8 8:10/M
2 Christin Montolcone Stuart 875 33 94 29:21.4 29:33.6 9:28/M
3 Beth Anne Sofarelli Palm City FL 976 33 146 33:33.8 33:55.0 10:49/M
4 June Martin Tequesta 855 34 160 34:35.8 34:45.7 11:09/M
5 Danielle Moyer Psl 877 33 170 37:15.5 37:30.1 12:01/M
6 Beth Anne Potter Wpb 886 32 174 37:48.9 37:57.4 12:12/M
7 Sara Topmiller Psl FL 933 32 175 38:05.7 38:19.8 12:17/M
8 Yeseniah Brancaccio Psl FL 728 34 198 43:47.9 44:01.9 14:07/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Megan Harlan Jensen Beach FL 803 39 25 24:00.7 24:05.5 7:45/M
2 Amy Wilcox Stuart FL 963 39 29 24:33.7 24:38.4 7:55/M
3 Corinnne Dictor Jensen Beach 768 39 79 28:14.0 28:26.4 9:06/M
4 Kaija Mayfield Jensen Beach FL 858 37 89 28:53.6 29:05.0 9:19/M
5 Julie Wintercorn Palm City FL 955 39 99 29:58.9 30:08.4 9:40/M
6 Shannon Kerner Jensen Beach 823 36 125 32:24.1 32:57.2 10:27/M
7 Stefanie Chasse Hobe Sound FL 737 35 128 32:32.0 32:43.2 10:30/M
8 Denise Faherty Jensen Beach FL 782 36 131 32:41.3 32:56.9 10:33/M
9 Melissa Kindig Jensen Beach FL 828 36 143 33:14.9 33:48.8 10:43/M
10 Becky Giesing Jensen Beach FL 795 39 166 36:45.7 37:01.2 11:51/M
11 Trisha Elliott Jensen Beach FL 778 37 168 36:54.1 36:54.1 11:54/M
12 Leslie Kandefer Jupiter FL 819 36 178 38:09.3 38:18.8 12:18/M
13 Carei Baratta Stuart FL 982 38 212 50:43.8 51:02.6 16:22/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Danyella Lustosa Stuart FL 844 42 31 24:42.8 24:47.2 7:58/M
2 Isabel Casariego Palm City FL 736 43 62 26:55.1 26:58.6 8:41/M
3 Tara Zweben Palm City FL 959 40 73 27:56.2 28:07.9 9:01/M
4 Karen Presutti Jensen Beach FL 887 44 76 28:11.2 28:17.3 9:05/M
5 Leeanne Cook Stuart FL 744 44 77 28:13.9 28:20.8 9:06/M
6 Jody Hallstrom Stuart 801 41 90 28:57.3 29:04.6 9:20/M
7 Jennifer Bishop Psl 720 41 121 32:04.7 32:10.2 10:21/M
8 Marisa Cook Jensen Beach FL 745 40 172 37:18.0 37:18.0 12:02/M
9 Amy Kreitz Jensen Beach FL 834 42 176 38:07.4 38:14.5 12:18/M
10 Kelli Fenedick Jensen Beach 785 41 197 42:19.0 42:34.5 13:39/M
11 Lorei Salie Stuart 908 43 210 50:38.0 51:02.0 16:20/M
12 Tiffany Ferguson Stuart 790 42 215 51:20.0 51:30.7 16:34/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Edith Majewski Psl FL 851 49 30 24:34.1 24:38.5 7:55/M
2 Lisa Thiesen Jensen Beach FL 930 47 47 26:14.7 26:21.3 8:28/M
3 Caity Duntan 770 46 71 27:55.1 28:00.6 9:00/M
4 Karen Zeblisky Jensen Beach 957 46 91 28:58.2 29:10.6 9:21/M
5 Rita Larsh Jensen Beach FL 838 48 98 29:58.1 30:02.5 9:40/M
6 Maura Shaw Stuart FL 915 48 112 31:07.4 31:24.9 10:02/M
7 Carmen Ahlborn Stuart FL 701 47 117 31:27.9 31:33.3 10:09/M
8 Sandra Vadas 297 47 133 32:46.0 33:03.0 10:34/M
9 Dana Pistole Stuart FL 885 48 140 33:10.0 33:21.4 10:42/M
10 Amy Albury Palm City FL 702 49 150 33:49.7 33:56.5 10:55/M
11 Christina Bondi Psl FL 721 48 151 33:50.8 34:03.9 10:55/M
12 Diane Macchia Jensen Beach 845 49 154 33:59.2 34:11.6 10:58/M
13 Maureen Holley Palm City 814 49 155 34:00.7 34:10.2 10:58/M
14 Julie Schlapkohl Palm City FL 966 48 164 36:32.3 36:44.2 11:47/M
15 Christina Teahan Stuart 927 45 173 37:39.0 37:53.6 12:09/M
16 Tina Ciechonowski Psl 738 46 181 39:46.2 39:57.7 12:50/M
17 Elizabeth Oreo Psl FL 879 47 182 39:49.7 40:00.8 12:51/M
18 Stacy Iannocone Stuart FL 815 48 183 39:51.6 40:02.6 12:51/M
19 Kim Martin-Gaudet Stuart 857 47 213 50:57.2 51:02.3 16:26/M
20 Maria Lopez 842 48 217 51:30.0 51:43.7 16:37/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kathy Roberts Jensen Beach FL 897 53 38 25:21.4 25:25.2 8:11/M
2 Lynn Luisi Psl FL 843 50 84 28:38.2 28:44.2 9:14/M
3 Beth Daly Stuart FL 753 51 104 30:33.0 30:37.9 9:51/M
4 Shelley Beck Palm City FL 713 50 136 33:08.9 33:18.3 10:41/M
5 Lauriel Damm Stuart FL 756 51 179 38:19.3 38:44.8 12:22/M
6 Gina Dankenbring Jensen Beach FL 758 54 209 50:35.3 51:00.8 16:19/M
7 Mindy Satawa 911 53 216 51:29.7 51:43.5 16:36/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sherry Wirtel Jensen Beach FL 956 58 180 38:19.6 38:24.7 12:22/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Barbara Wells Stuart FL 962 63 211 50:42.8 51:02.8 16:21/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joshua Negron-Santiago Psl FL 878 19 1 18:02.7 18:03.4 5:49/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 954 45 2 18:03.6 18:06.7 5:49/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gavin Sumner 987 7 127 32:27.0 32:41.6 10:28/M
2 Jack Elliott Jensen Beach FL 777 9 167 36:50.9 36:53.7 11:53/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alex Kennedy Port Saint Lucie FL 255 14 19 23:10.6 23:12.7 7:28/M
2 Matthew McIntyre Jensen Beach FL 863 14 22 23:51.1 23:54.3 7:42/M
3 Jarrod Hemann 809 12 34 25:16.8 25:20.6 8:09/M
4 Ryan Fletcher 994 12 36 25:19.1 25:21.3 8:10/M
5 Jeremy Earle Stuart FL 771 11 42 25:59.7 26:03.9 8:23/M
6 Ricky Rivera Stuart FL 896 14 53 26:33.9 26:36.5 8:34/M
7 Kyle Van Wagner Jensen Beach 935 14 72 27:55.9 27:57.8 9:00/M
8 Sam Stefanowski Hobe Sound 924 12 102 30:17.3 30:20.2 9:46/M
9 Tj Cox 257 11 110 30:58.8 31:05.2 9:59/M
10 Jaxson Rees Jensen Beach 892 13 118 31:33.5 31:50.1 10:11/M
11 Connor Bean Stuart 711 14 139 33:09.8 33:15.5 10:42/M
12 Tanner Schlapkohl Palm City FL 965 14 141 33:11.1 33:13.4 10:42/M
13 Pierce Killer Jensen Beach 827 11 204 48:33.3 48:39.6 15:40/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brad Ortisi Stuart FL 880 17 7 20:53.3 20:55.9 6:44/M
2 Michael Grandchamp Jensen Beach FL 798 17 9 21:12.8 21:12.8 6:50/M
3 Reggie Walls Stuart 944 16 10 21:24.3 21:26.9 6:54/M
4 Kai Seymour Jensen Beach FL 914 15 14 22:19.8 22:19.8 7:12/M
5 Chris Cariello Palm City 734 15 16 22:43.9 22:48.3 7:20/M
6 Patrick Crotty 960 15 17 22:58.2 23:00.4 7:25/M
7 Tyler Vadas 262 19 20 23:14.2 24:00.4 7:30/M
8 Liam Walls Stuart 943 16 23 23:58.0 23:58.0 7:44/M
9 Mathew Laird Palm City 837 15 24 23:58.7 24:02.4 7:44/M
10 Jake Ferguson Stuart 787 15 26 24:08.4 24:11.5 7:47/M
11 Andrew Martin Stuart 853 15 35 25:17.5 25:19.4 8:09/M
12 Conrad Killer Jensen Beach 825 15 40 25:32.6 25:39.0 8:14/M
13 Joe Bradley 725 15 45 26:06.0 26:08.6 8:25/M
14 Logan Bach Palm City 708 16 50 26:24.1 26:27.1 8:31/M
15 Cameron Wadsworth Palm City FL 939 17 51 26:33.2 26:40.5 8:34/M
16 Joshua Hewitt 967 17 54 26:36.6 26:37.9 8:35/M
17 Landon Salie Stuart 907 16 55 26:37.5 26:37.5 8:35/M
18 Ryan Rupp Stuart 901 18 58 26:47.6 26:55.0 8:38/M
19 Chris Miller Stuart FL 869 16 59 26:48.1 26:59.7 8:39/M
20 Jeffrey Bradley 724 15 63 27:05.6 27:08.1 8:44/M
21 Andrew Swenson 974 18 69 27:46.4 27:48.1 8:57/M
22 Beau Ladwig Palm City 835 17 70 27:50.0 27:57.7 8:59/M
23 Doyle McAlpin 992 16 74 27:57.0 27:59.3 9:01/M
24 Clayton Deutschmann Palm City FL 765 18 96 29:53.1 30:00.1 9:38/M
25 Tyler Deutschmann Palm City FL 766 16 108 30:56.1 31:01.6 9:59/M
26 Wyatt Weiseman Jensen Beach 949 17 115 31:26.6 31:30.0 10:08/M
27 Austin Brodie Palm City FL 971 16 119 31:48.9 31:51.5 10:15/M
28 Felix Macedonio 846 15 129 32:32.4 32:42.9 10:30/M
29 Paul Powers 258 15 138 33:09.8 33:14.5 10:42/M
30 Aj Tocko 975 16 144 33:19.3 33:25.4 10:45/M
31 Parker Hall Stuart FL 799 17 148 33:38.8 33:42.6 10:51/M
32 Jared Welsh Palm City 951 17 149 33:41.9 33:44.1 10:52/M
33 Parker Teahan Stuart 928 15 152 33:57.5 34:10.3 10:57/M
34 Conor Ratermanis Jensen Beach FL 888 16 153 33:58.0 34:10.7 10:57/M
35 Kyle Vadas 296 17 161 34:39.9 35:25.5 11:11/M
36 Matt Brown Stuart 729 16 163 36:12.0 36:15.1 11:41/M
37 Anthony Russo Psl 902 17 196 42:14.4 42:17.1 13:37/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Fasano Stuart 783 21 41 25:51.5 26:05.4 8:20/M
2 Andrew Berman Fairfield 717 21 43 26:00.6 26:12.6 8:23/M
3 Martin Laguerre Somerville 836 22 49 26:23.6 26:37.6 8:31/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tj Shaw Stuart 917 25 46 26:13.2 26:28.0 8:27/M
2 Geoff Schmidt Stuart FL 912 29 65 27:16.8 27:30.0 8:48/M
3 Alex Rupp Stuart 900 25 105 30:34.0 30:34.0 9:52/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Anastasi 253 30 12 21:57.2 22:01.1 7:05/M
2 Danny Sanchez Port Saint Lucie FL 968 33 82 28:34.4 28:43.7 9:13/M
3 Tony Ferro 981 30 93 29:09.9 29:18.0 9:24/M
4 Ryan Sumner 986 34 126 32:26.1 32:41.3 10:28/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Dictor Jensen Beach FL 769 35 33 25:15.1 25:21.2 8:09/M
2 Eric Lipp Psl FL 840 39 57 26:39.8 26:48.9 8:36/M
3 Billy Moyer Psl 876 38 116 31:26.6 31:40.4 10:08/M
4 William Kerner Jensen Beach 824 39 134 32:55.2 33:27.3 10:37/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gene Zweben Palm City FL 958 42 6 20:41.0 20:43.0 6:40/M
2 Jose Medina Port Saint Lucie FL 292 44 15 22:32.0 22:32.8 7:16/M
3 Julian Harlan Jensen Beach FL 802 42 18 23:07.4 23:10.4 7:27/M
4 Gregg Baratta Stuart FL 983 43 191 41:12.7 41:31.4 13:17/M
5 Tom Bean Stuart 712 43 195 42:10.2 42:20.0 13:36/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ray Raparelli Palm City FL 969 49 4 20:08.1 20:09.9 6:30/M
2 Keith Bean 259 46 28 24:30.9 25:16.8 7:54/M
3 Alex Rivera Stuart FL 895 49 48 26:22.1 26:39.6 8:30/M
4 Bob Cook Stuart 743 46 100 30:07.6 30:12.6 9:43/M
5 Chris Deutschmann Palm City 764 45 111 30:59.6 31:06.0 10:00/M
6 Andy Tocko Altamonte Springs FL 931 48 199 44:56.0 45:02.5 14:30/M
7 Ed Killer Jensen Beach 826 47 205 48:43.6 49:11.3 15:43/M
8 Douglas Salie Stuart 904 46 206 49:01.0 49:31.0 15:49/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Peter Erwig Psl FL 780 52 3 19:34.3 19:36.8 6:19/M
2 Bret Robinson Jensen Beach FL 898 51 5 20:36.1 20:38.5 6:39/M
3 Ed Burrows Stuart FL 731 50 11 21:37.3 21:39.5 6:58/M
4 Joe Cariello Stuart FL 735 53 21 23:43.7 23:51.9 7:39/M
5 Einie Ojito 293 54 32 25:10.2 25:12.9 8:07/M
6 Chris Miller Stuart FL 868 52 61 26:52.5 27:04.7 8:40/M
7 David Bradley Stuart 722 53 64 27:13.9 27:21.5 8:47/M
8 Dan Holley 295 50 81 28:26.0 28:34.1 9:10/M
9 David Mayo Palm City 860 52 103 30:23.3 30:30.3 9:48/M
10 Dale Majewski Psl 850 52 122 32:04.8 32:17.7 10:21/M
11 Frank Marino Stuart FL 852 51 124 32:17.2 32:22.3 10:25/M
12 Jacob Samander Jensen Beach FL 909 50 184 39:59.9 40:05.9 12:54/M
13 John Ferguson Stuart 788 52 185 40:01.2 40:11.4 12:55/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Patrick Vaughn Stuart FL 991 59 88 28:51.6 29:02.1 9:18/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Keith Ingram 816 62 107 30:44.1 30:53.3 9:55/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cal Cameron Psl FL 732 68 106 30:41.2 30:46.6 9:54/M
2 Sonny Gaudet Stuart 794 68 218 54:59.7 55:05.5 17:44/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ed Ruby Ft. Pierce FL 899 70 86 28:46.6 28:49.8 9:17/M