YMCA Jingle Bell Run 5K

Age Group Results

December 14, 2013


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com


Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joan Klostreich Palm City FL 769 41 8 20:18.4 20:20.4 6:33/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Linda Cassese Port Saint Lucie FL 725 51 13 21:48.2 21:49.9 7:02/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Teresa Newnham Palm City FL 805 8 100 30:48.3 31:01.9 9:56/M
2 Anna Foster Hobe Sound FL 874 10 137 35:02.5 35:08.0 11:18/M
3 Sara Newnham Palm City FL 804 10 142 36:13.4 36:27.4 11:41/M
4 Claire Thomas Stuart FL 871 10 143 36:15.0 36:31.0 11:42/M
5 Lauren Askeland Stuart FL 707 10 144 36:16.1 36:31.8 11:42/M
6 Lillian Gray Stuart FL 752 9 166 44:17.5 44:30.0 14:17/M
7 Philomena Belland Stuart FL 710 7 172 54:34.3 54:52.2 17:36/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Allison Eidemueller Hutchinson Island FL 732 14 31 24:05.7 24:09.8 7:46/M
2 Katrina Wynne Hobe Sound FL 895 14 34 24:24.9 24:34.6 7:52/M
3 Sydney Cirasuolo Stuart FL 727 13 146 36:31.1 36:40.0 11:47/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Marissa Rodgers Palm City FL 827 16 71 28:07.9 28:13.7 9:04/M
2 Denali Wynne Hobe Sound FL 894 15 83 29:15.1 29:24.2 9:26/M
3 Kaitlynn Orlandi Stuart FL 811 19 88 29:41.5 29:49.4 9:35/M
4 Emma Wadsworth Stuart FL 857 15 102 30:54.4 31:00.5 9:58/M
5 Brittany Overstreet Stuart FL 813 19 117 32:41.3 32:46.6 10:33/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katie Sprauer Palm City FL 843 22 87 29:36.5 29:40.8 9:33/M
2 Sharon Storlie Hobe Sound FL 847 22 90 29:44.5 29:52.9 9:35/M
3 Kelli Siters Port St Lucie FL 838 24 148 37:07.7 37:07.7 11:58/M
4 Alex Arnold Lantana FL 704 22 176 54:47.5 54:54.5 17:40/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jenna Benzenhafer Stuart FL 711 29 36 24:49.0 24:56.4 8:00/M
2 Candace Walls Boynton Beach FL 858 29 69 28:06.1 28:17.8 9:04/M
3 Linsey Brechbill Stuart FL 716 29 99 30:48.2 30:58.6 9:56/M
4 Megan Voeller Jensen Beach FL 876 26 123 33:38.6 33:49.3 10:51/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Courtney Ryberg Port St Lucie FL 831 33 35 24:48.1 24:54.2 8:00/M
2 Trisha Kukuvka Palm City FL 774 30 44 25:22.6 25:31.4 8:11/M
3 Alicia McCarty Palm City FL 788 32 108 31:47.8 31:59.6 10:15/M
4 Stacy Scimeca Port St. Lucie FL 835 31 115 32:13.1 32:26.6 10:24/M
5 Patricia Mineo Palm City FL 801 30 133 34:43.9 34:52.1 11:12/M
6 Nicole Wojno Palm City FL 862 33 140 35:39.4 35:56.5 11:30/M
7 Kate Bradford Stuart FL 715 31 154 38:17.6 38:21.7 12:21/M
8 Jennifer Escaya Stuart FL 737 34 173 54:40.6 55:00.3 17:38/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jamie Spooner Port Saint Lucie FL 841 37 11 21:02.3 21:03.8 6:47/M
2 Charlene Foster Hobe Sound FL 743 37 17 22:33.2 22:36.8 7:16/M
3 Kimberly Gates Port St. Lucie FL 749 35 27 23:40.2 23:42.8 7:38/M
4 Renata Horan Jupiter FL 762 39 47 25:39.4 25:42.8 8:16/M
5 Angie Spranger Jensen Beach FL 842 36 65 27:52.0 28:02.6 8:59/M
6 Stephanie Wilhelm Port Saint Lucie FL 861 35 74 28:20.4 28:25.1 9:08/M
7 Lea McCarthy Palm City FL 868 38 85 29:23.9 29:26.5 9:29/M
8 Christie Mayer Stuart FL 785 38 86 29:24.4 29:26.6 9:29/M
9 Kelly Merriman Stuart FL 793 39 97 30:39.0 30:47.7 9:53/M
10 Melinda Jenkins Port Saint Lucie FL 765 36 101 30:54.3 31:03.0 9:58/M
11 Pamela Tucker Palm City FL 853 38 131 34:41.2 34:46.6 11:11/M
12 Marjorie Lear Hobe Sound FL 777 38 150 37:23.7 37:32.4 12:04/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Stephanie Stone Stuart FL 844 40 26 23:39.3 23:42.7 7:38/M
2 Nayomi Omura Stuart FL 809 43 45 25:29.0 25:32.3 8:13/M
3 Nancy Guedj Port St. Lucie FL 753 42 75 28:31.2 28:43.9 9:12/M
4 Jennifer Rider Giannetti Palm City FL 823 41 76 28:31.3 28:43.7 9:12/M
5 Silvana Rinaldi Stuart FL 824 44 110 31:56.5 32:06.2 10:18/M
6 Charlea Wood Stuart FL 884 42 119 32:55.2 32:59.4 10:37/M
7 Jennifer Demirdjian Port St. Lucie FL 882 41 124 33:43.6 33:48.1 10:53/M
8 Kelly Anderson Port St. Lucie FL 703 44 127 34:14.0 34:14.0 11:03/M
9 Jenny Askeland Stuart FL 706 40 145 36:24.7 36:40.3 11:45/M
10 Catherine Soldatich Palm City FL 839 42 155 39:10.5 39:13.9 12:38/M
11 Colleen Monn Hobe Sound FL 802 41 158 40:20.3 40:31.7 13:01/M
12 Jennifer Meldrum Jensen Beach FL 791 43 160 41:01.9 41:16.9 13:14/M
13 Susan Fotos Port St Lucie FL 746 42 165 43:21.8 43:36.9 13:59/M
14 Stacy Rogers Port Saint Lucie FL 828 42 169 49:35.6 49:50.2 16:00/M
15 Melissa Zammit Jensen Beach FL 864 44 178 56:09.2 56:23.0 18:07/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lisa Martin Port St. Lucie FL 784 48 40 25:13.4 25:18.2 8:08/M
2 Jennifer Browne Stuart FL 718 45 67 28:02.8 28:07.9 9:03/M
3 Melanie Toth Stuart FL 851 46 73 28:16.8 28:21.9 9:07/M
4 Margie Erwig Port St Lucie FL 735 47 79 28:41.6 28:54.0 9:15/M
5 Lisa Wynne Hobe Sound FL 892 45 84 29:15.5 29:25.7 9:26/M
6 Stacey Justine Stuart FL 767 46 92 30:03.2 30:09.1 9:42/M
7 Jennifer Keesler Stuart FL 768 49 104 31:30.1 31:37.2 10:10/M
8 Editha Campbell Stuart FL 721 45 114 32:08.4 32:14.6 10:22/M
9 Lisa Miller Stuart FL 797 46 116 32:35.2 32:44.3 10:31/M
10 Elizabeth Posso Port Saint Lucie FL 818 49 180 58:38.6 58:51.9 18:55/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ruth Cooper Port St. Lucie FL 730 52 38 25:06.0 25:10.8 8:06/M
2 Jean Binns Port St Lucie FL 712 51 50 25:52.1 25:57.3 8:21/M
3 Chris Francello Stuart FL 747 52 51 25:52.7 25:58.2 8:21/M
4 Debbie Knupp Stuart FL 770 50 80 28:48.5 28:51.4 9:17/M
5 Crystal Parrinelli Stuart FL 875 50 94 30:16.2 30:21.9 9:46/M
6 Donna Orlandi Stuart FL 810 51 111 31:57.6 32:05.4 10:18/M
7 Suzanne Perry Port Saint Lucie FL 815 53 121 33:30.5 33:43.3 10:48/M
8 Patricia Malfregeot Palm City FL 783 53 125 34:04.9 34:11.3 10:59/M
9 Leanne Houle Por Saint Lucie FL 759 51 136 34:54.9 35:09.2 11:15/M
10 Janice McPheeters Stuart FL 790 53 161 41:02.1 41:17.0 13:14/M
11 Diana Buglion Palm City FL 719 54 167 46:28.4 46:38.6 14:59/M
12 Barbara Bocchino Jensen Beach FL 713 54 177 56:08.8 56:22.6 18:06/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cynthia Washam Jensen Beach FL 859 56 16 22:22.3 22:24.8 7:13/M
2 Debby Malfitano Jensen Beach FL 782 57 64 27:50.3 27:57.2 8:59/M
3 Sue-Ellen Sanders Fort Pierce FL 833 57 82 29:05.0 29:09.8 9:23/M
4 Valerie Barrick Stuart FL 708 55 118 32:45.3 32:53.6 10:34/M
5 Roslyn Pain Stuart FL 814 56 122 33:36.0 33:42.2 10:50/M
6 Mary Cameron Juno Beach FL 888 59 128 34:29.7 34:37.6 11:07/M
7 Stacy Foster Stuart FL 745 57 129 34:30.0 34:30.0 11:08/M
8 Patricia Shelly Port St Lucie FL 836 57 139 35:26.4 35:32.4 11:26/M
9 Kerry Jellum Jensen Beach FL 764 59 149 37:20.1 37:31.1 12:03/M
10 Karen Becker Lantana FL 709 55 151 37:45.5 37:53.7 12:11/M
11 Amanda Storlie Hobe Sound FL 845 58 170 51:04.0 51:16.2 16:28/M
12 Roseann Wiles 878 57 179 56:23.0 56:23.0 18:11/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eileen Youngblood Vero Beach FL 863 61 70 28:07.1 28:12.5 9:04/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Barbara Gendron Stuart FL 873 65 147 36:43.9 36:59.8 11:51/M
2 Eleanor Hanley Palm City FL 755 67 152 37:57.5 38:08.7 12:15/M
3 Susan Berhoff Stuart FL 867 68 163 42:09.9 42:16.6 13:36/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Renate Traylor Stuart FL 852 72 159 40:58.1 41:09.1 13:13/M
2 Annie MacMillan Stuart FL 781 70 164 42:41.2 42:53.8 13:46/M
Top

Female 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Grace Poling Jensen Beach FL 817 76 162 41:55.1 42:06.9 13:31/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tyler O'Brien Stuart FL 808 19 1 16:35.7 16:37.2 5:21/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Peter Erwig Port St. Lucie FL 736 52 4 19:28.2 19:29.7 6:17/M
Top

Male Unknown

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Unknown Partic. 903 903 135 34:48.9 34:48.9 11:14/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ryan Wilhelm Port St. Lucie FL 860 8 72 28:16.5 28:20.9 9:07/M
2 Raiden Soldatich Palm City FL 840 10 107 31:47.8 31:50.5 10:15/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Zachary Grimsdale Stuart FL 881 14 15 22:18.1 22:27.5 7:12/M
2 Thomas Weiler Palm City FL 879 11 21 23:10.5 23:13.5 7:28/M
3 R. Scot Wood Stuart FL 885 12 29 23:51.2 23:54.8 7:42/M
4 Prashantt Kugaraj Stuart FL 773 14 39 25:12.2 25:16.9 8:08/M
5 Lucas Horan Jupiter FL 761 14 46 25:38.9 25:42.6 8:16/M
6 Ethan Rice Stuart FL 872 11 78 28:39.7 28:43.3 9:15/M
7 Drew Eidemueller Hutchinson Island FL 733 11 105 31:37.3 31:40.5 10:12/M
8 Dainius Horan Jupiter FL 760 11 106 31:39.0 31:42.7 10:13/M
9 Aiden Ford Stuart FL 742 13 112 32:07.6 32:10.8 10:22/M
10 Michael Rizzo Stuart FL 826 12 120 33:13.9 33:18.7 10:43/M
11 Matthew Miller Stuart FL 798 11 156 40:06.0 40:15.4 12:56/M
12 Joseph Miller Stuart FL 796 13 157 40:08.9 40:18.2 12:57/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sean Barricklow Stuart FL 866 16 3 18:31.8 18:33.1 5:58/M
2 Josh Nicholas Stuart FL 877 19 12 21:33.0 21:34.4 6:57/M
3 Anders Youngstrom 897 19 25 23:35.5 23:42.0 7:36/M
4 Brett Toth Stuart FL 865 15 53 26:17.0 26:22.2 8:29/M
5 Mohaun Kugaraj Stuart FL 772 15 56 27:07.1 27:12.4 8:45/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ryan Davidson Palm City FL 731 22 24 23:33.8 23:36.2 7:36/M
2 Jordan Kelly 898 24 96 30:33.3 30:44.2 9:51/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Andrew Puett Stuart FL 887 26 20 22:56.8 23:04.4 7:24/M
2 Mike Permer Stuart FL 896 26 89 29:42.4 29:53.7 9:35/M
3 Scott Brechbill Stuart FL 717 29 93 30:10.2 30:20.5 9:44/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mike Canan Port St. Lucie FL 722 33 2 18:12.6 18:14.5 5:52/M
2 Kenneth Russell Stuart FL 886 34 9 20:49.6 20:52.2 6:43/M
3 Christopher Anastasi Port Saint Lucie FL 702 30 14 21:59.1 22:04.1 7:05/M
4 Patrick Murphy Stuart FL 803 30 68 28:06.0 28:17.8 9:04/M
5 Dominic Scimeca Port St. Lucie FL 834 31 98 30:44.5 30:57.4 9:55/M
6 Christopher Mineo Palm City FL 800 30 113 32:08.2 32:17.7 10:22/M
7 David Bradford Stuart FL 714 34 153 38:16.9 38:21.4 12:21/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jason Alviene Port St. Lucie FL 701 37 10 20:55.8 20:56.6 6:45/M
2 Brian Hayden Jensen Beach FL 757 37 32 24:11.4 24:14.3 7:48/M
3 Robert Ray Port St. Lucie FL 822 36 62 27:24.3 27:26.0 8:50/M
4 Jamie Foster Hobe Sound FL 744 39 138 35:02.7 35:08.4 11:18/M
5 Errol Cirasuolo Stuart FL 726 36 168 48:26.8 48:36.2 15:37/M
6 Sean Escaya Stuart FL 738 39 175 54:44.0 55:01.6 17:39/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joe Miller Stuart FL 795 42 6 20:02.6 20:05.2 6:28/M
2 Eric Cole Stuart FL 728 41 23 23:15.1 23:18.2 7:30/M
3 Glen Fetzner Stuart FL 739 42 33 24:19.8 24:23.4 7:51/M
4 Rich Meldrum Jensen Beach FL 792 44 54 26:44.7 26:51.4 8:37/M
5 Shane O'Brien Stuart FL 807 40 55 27:06.0 27:15.2 8:45/M
6 Edward Jones Port St. Lucie FL 766 44 59 27:17.9 27:23.7 8:48/M
7 Rick Miller Stuart FL 799 44 126 34:12.3 34:22.3 11:02/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alex Wynne Hobe Sound FL 891 47 7 20:16.2 20:19.0 6:32/M
2 Howard Preissman Stuart FL 821 45 19 22:48.7 22:50.8 7:21/M
3 Wayne Powell Stuart FL 819 49 30 24:00.7 24:03.2 7:45/M
4 Brett Lear Hobe Sound FL 776 45 58 27:15.2 27:22.7 8:47/M
5 Mark Eidemueller Hutchinson Island FL 734 45 66 27:56.9 28:04.0 9:01/M
6 Timothy Arnold Lantana FL 705 48 174 54:42.6 54:49.7 17:39/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 829 51 5 19:56.5 19:58.0 6:26/M
2 Peter Weiler Palm City FL 880 50 22 23:13.0 23:14.4 7:29/M
3 James Storlie Hobe Sound FL 846 54 48 25:40.6 25:44.1 8:17/M
4 Clay Cameron Juno Beach FL 889 54 63 27:42.2 27:49.7 8:56/M
5 Roy Mildner Jensen Beach FL 899 51 95 30:24.9 30:35.5 9:48/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Heaton Stuart FL 758 59 42 25:16.4 25:16.4 8:09/M
2 Joseph Taub Stuart FL 849 55 49 25:48.9 25:53.4 8:19/M
3 John Toebe Stuart FL 850 57 52 26:02.3 26:06.3 8:24/M
4 Bob Voeller Jensen Beach FL 855 55 77 28:39.0 28:49.7 9:15/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alan Friedrich Jensen Beach FL 869 62 18 22:45.6 22:45.6 7:20/M
2 Michael Riordan Fort Pierce FL 825 62 28 23:50.8 23:53.2 7:41/M
3 John Cargill Hobe Sound FL 724 64 37 24:55.6 25:03.2 8:02/M
4 Orin Linde Stuart FL 778 63 57 27:13.1 27:16.1 8:47/M
5 Leo Hussey Stuart FL 763 64 103 31:21.9 31:28.7 10:07/M
6 Luis Gonzalez Port St. Lucie FL 750 63 109 31:51.0 31:51.0 10:16/M
7 Greg Hall Jensen Beach FL 754 63 132 34:43.5 34:52.0 11:12/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Roger Preece Port St. Lucie FL 820 69 41 25:15.5 25:18.2 8:09/M
2 Jerry Kyckelhahn Palm City FL 775 67 81 28:48.7 28:53.0 9:17/M
3 Cal Cameron Port St. Lucie FL 720 68 91 29:56.6 30:04.4 9:39/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ed Ruby Fort Pierce FL 830 70 60 27:22.6 27:24.7 8:50/M
2 Bruce Lottman Stuart FL 779 71 61 27:23.9 27:27.7 8:50/M
3 Gary Hawken Stuart FL 756 73 134 34:45.3 34:54.4 11:13/M
4 Hugh O'Boyle Palm City FL 806 72 141 35:41.7 35:50.8 11:31/M
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jim Askew 900 77 43 25:19.8 25:26.8 8:10/M
Top

Male 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joseph Conrad Stuart FL 729 84 130 34:38.6 34:51.1 11:10/M
2 Robert Fitzpatrick Stuart FL 741 80 171 51:23.9 51:34.3 16:35/M
3 Joseph Sanders Stuart FL 832 92 181 1:04:04.0 1:04:04.0 20:40/M