Twilight Honor Flight 5K Run

5K Run

Age Group Results

October 31, 2013


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com


Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79
Women: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Angelica Jones                    Jensen Beach  FL       78   36        3        21:34.2      6:57/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dorothy Flemming                  Hobe Sound  FL         39   46       22        25:58.4      8:23/M
Top

Female Unknown

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Connie Nagle                                            901   0       127        46:36.7     15:02/M
Top

Female 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mackenzie Gorton                  Stuart  FL             56    9       65        32:13.4     10:24/M
       2    Keira Gaskins                     Port St. Lucie  FL     48    8       77        34:08.2     11:01/M
       3    Sydnee Gilliam                    Indiantown  FL         52    9       82        35:11.3     11:21/M
       4    Neal Emma                         Jensen Beach  FL      897   8       121        43:39.2     14:05/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Delaney Simpkins                  Palm City  FL         874   13       43        27:17.6      8:48/M
       2    Madison Gilliam                   Indiantown  FL         51   11       53        29:34.4      9:32/M
       3    Hannah Ball                       Palm City  FL           8   13       71        33:05.3     10:40/M
       4    Sydney Cirasuolo                  Stuart  FL             27   13       98        37:33.0     12:07/M
       5    Kaylee Simpkins                   Palm City  FL         875   14      120        43:34.3     14:03/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Angelica Gould                    Palm City  FL          57   16      106        39:35.8     12:46/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katie Sprauer                     Palm City  FL         879   22       72        33:22.3     10:46/M
       2    Lauren Travis                     Port Saint Lucie  F   885   24       85        35:42.8     11:31/M
       3    Alexa Clark                       Auburndale  FL         28   20       95        36:54.7     11:54/M
       4    Kelli Siters                      Port St Lucie  FL     876   23      113        40:50.1     13:10/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christina Seifert                 Jensen Beach  FL      873   27       34        26:38.7      8:35/M
       2    Jennifer O'Brien                  Stuart  FL            854   27       62        30:49.1      9:56/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rachel Planker                    Stuart  FL            865   31        9        23:21.0      7:32/M
       2    Amanda Alter                      Port St. Lucie  FL      3   30       17        24:57.8      8:03/M
       3    Hannah Keith                      Okeechobee  FL        907   30       58        30:02.2      9:41/M
       4    Phung Khuu                        Port St Lucie  FL      82   30       69        32:59.5     10:38/M
       5    Jan Hastings                      Palm City  FL          64   34       76        34:06.9     11:00/M
       6    Emily Gallo                       Stuart  FL             47   34       87        35:56.3     11:35/M
       7    Lorri Esposito                    Port St Lucie  FL      37   30      102        38:56.9     12:34/M
       8    Dorothy Castle                    Port Saint Lucie  F    23   31      108        39:46.2     12:50/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicole Johnson                    Palm Beach  FL         77   36       18        25:12.0      8:08/M
       2    Tonya Gagnon                      Port St Lucie  FL      46   38       21        25:52.4      8:21/M
       3    Michelle Yant                     Stuart  FL            896   39       48        28:57.1      9:20/M
       4    Kyle Gorton                       Stuart  FL             55   38       66        32:13.6     10:24/M
       5    Kelly Merriman                    Stuart  FL             94   39       68        32:30.0     10:29/M
       6    Christina Gilliam                 Indiantown  FL         50   38       83        35:20.1     11:24/M
       7    Katie Baber                       Port St. Lucie  FL      7   35      111        40:46.1     13:09/M
       8    Leeann Ball                       Palm City  FL           9   38      118        43:13.1     13:56/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Leah Jenkins                      Hobe Sound  FL         76   44       24        26:05.3      8:25/M
       2    Lisa Tom                          Psl  FL               883   44       35        26:49.8      8:39/M
       3    Amy Roselio                       Palm City  FL         909   42       36        26:50.1      8:39/M
       4    Annette Meredith                  Washington  DC         93   43       39        27:02.8      8:43/M
       5    Kimberly Major                    Stuart  FL             86   44       49        29:23.7      9:29/M
       6    Jayme Miller                      Stuart  FL             96   42       54        29:43.4      9:35/M
       7    Dawn Andrus                       Palm City  FL           6   41       75        34:03.6     10:59/M
       8    Tammy Nolan                       Hobe Sound  FL        902   43       78        34:09.2     11:01/M
       9    Natalie Walters                   Stuart  FL            889   40       79        34:09.4     11:01/M
      10    Jennifer Jacobs                   Palm City  FL          75   40       81        34:54.2     11:15/M
      11    Marla Grant                       Ft. Pierce  FL         60   40       86        35:51.2     11:34/M
      12    Kelly Anderson                    Port St. Lucie  FL      4   44       99        37:36.9     12:08/M
      13    Tiann Berhoff                     Palm City  FL          14   41      110        40:07.9     12:56/M
      14    Heather McAdams                   Stuart  FL             90   41      112        40:49.4     13:10/M
      15    Michelle Rudolph                  Jupiter  FL           869   43      114        40:55.4     13:12/M
      16    Nicole Clark                      Palm Beach Gardens     29   44      126        46:36.3     15:02/M
      17    Candi Keene                       Palm City  FL          80   40      137        50:46.5     16:23/M
      18    Kristi Cooper                     Stuart  FL            904   42      138        56:30.4     18:14/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Williams                     Stuart  FL            892   47       42        27:15.4      8:47/M
       2    Jennifer Frederick                Vero Beach  FL         41   49       51        29:27.6      9:30/M
       3    Sherri Cipriani                   Port Saint Lucie  F    25   47       64        30:51.7      9:57/M
       4    Lisa Fricke                       Stuart  FL             44   48       80        34:34.4     11:09/M
       5    Helen Smith                       Palm City  FL         877   48       93        36:19.7     11:43/M
       6    Kerri Bustin                      Stuart  FL             19   47      104        39:17.5     12:40/M
       7    Roxanne Pettinicchio              Palm City  FL         860   45      119        43:18.8     13:58/M
       8    Karen Heaning                     Fort Pierce  FL        67   45      129        46:53.2     15:07/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Cohen                        Palm City  FL          31   50       23        26:03.9      8:24/M
       2    Vicky Holly                       Port St Lucie  FL      71   53       56        30:00.7      9:41/M
       3    Brenda Stokes                     Port St Lucie  FL     880   52       59        30:02.8      9:41/M
       4    Cathleen Kaltenhauser             Stuart  FL             79   50       60        30:15.3      9:45/M
       5    Peggy Hornick                     Palm City  FL          72   53       63        30:50.0      9:57/M
       6    Darla Toner                       Plam City  FL         884   50       67        32:26.6     10:28/M
       7    Marsha Houle                      Port Saint Lucie  F    74   51       96        37:07.4     11:58/M
       8    Deborah Albertz                   Stuart  FL              1   50      101        38:53.2     12:33/M
       9    Bonnie Molfetta                   Port St Lucie  FL      97   53      105        39:19.8     12:41/M
      10    Jeanette Davidson                 Palm City  FL         905   52      132        47:42.6     15:23/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joni Grills                       Hobe Sound  FL         61   56       37        26:51.6      8:40/M
       2    Diana Capicotti                   Hobe Sound  FL         21   55       41        27:15.1      8:47/M
       3    Nicci Olson                       Port St. Lucie  FL    855   56       84        35:30.0     11:27/M
       4    Cindy Vicknair                    Stuart  FL            887   55       89        36:03.9     11:38/M
       5    Sherry Glancy                     Palm City  FL          54   55      103        39:16.9     12:40/M
       6    Sherry Wirtel                     Jensen Beach  FL      894   57      107        39:39.0     12:47/M
       7    Sherry Donley                     Stuart  FL             35   59      115        42:18.1     13:39/M
       8    Grace Coffey                      Stuart  FL             30   55      116        42:42.1     13:46/M
       9    Connie Karol                      Stuart  FL            913   59      117        42:56.0     13:51/M
      10    Sandra Groover                    Palm City  FL          62   58      125        44:50.7     14:28/M
      11    Carolynn Giorda Giordano          Jensen Beach  FL       53   59      133        47:42.7     15:23/M
      12    Brenda Milan                      Stuart  FL             95   56      136        50:42.8     16:21/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karen Hester                      Stuart  FL             70   61      122        44:06.5     14:14/M
       2    Jacqueline Wirth                  Fort Pierce  FL       895   60      131        46:57.8     15:09/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jon Williams                      Miami  FL             891   44        1        18:49.8      6:04/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gopal Rajagopalan                 Port Saint Lucie  F   867   47        4        22:36.2      7:17/M
Top

Male Unknown

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Unknown Partic. 947                                     947            94        36:21.4     11:44/M
Top

Male 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hunter Gagnon                     Port St Lucie  FL      45    9       70        33:04.0     10:40/M
       2    Vaughn Berhoff                    Palm City  FL          15    8       91        36:13.4     11:41/M
       3    Shane Berhoff                     Palm City  FL          13    9      109        40:06.8     12:56/M
       4    Corbin Keene                      Palm City  FL          81    8      128        46:47.4     15:05/M
       5    Dylan Phifer                      Stuart  FL            861    7      134        49:02.9     15:49/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Connor Murphy                     Stuart  FL             99   13       14        24:37.2      7:56/M
       2    Richard Bennett                   Port St Lucie  FL      11   13       33        26:34.6      8:34/M
       3    Dylan Palmer                      Stuart  FL            858   14       40        27:13.8      8:47/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Riley Carlson                     Stuart  FL             22   15        5        22:51.2      7:22/M
       2    David Mull                        Stuart  FL            912   16        7        23:10.6      7:28/M
       3    Jacob Krivanek                    Port Saint Lucie  F    83   16       10        23:21.5      7:32/M
       4    Blaine Harshburger                Jensen Beach  FL       63   18       13        23:37.1      7:37/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donavon Ellingson                 Delray Beach  FL       36   23        8        23:18.1      7:31/M
       2    Ryan Davidson                     Palm City  FL          33   22       11        23:27.2      7:34/M
       3    Jonathon MacAri                   Stuart  FL             85   21       28        26:20.0      8:30/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brandon Forrester                 Stuart  FL             40   27        2        19:06.5      6:10/M
       2    Jonathan Fretwell                 Port Saint Lucie  F    42   28       20        25:43.7      8:18/M
       3    Craig Stokes                      Port St. Lucie  FL    881   26       57        30:00.9      9:41/M
       4    David Olson, Jr.                  Port Saint Lucie  F   856   27       73        33:40.0     10:52/M
       5    Michael Malone                    Brandon  FL            87   27      123        44:09.7     14:15/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Adam Alter                        Port St Lucie  FL       2   32       15        24:46.1      7:59/M
       2    Drew Keith                        Okeechobee  FL        906   34       44        27:28.3      8:52/M
       3    Lenis Rojas                       Stuart  FL            911   34       97        37:27.8     12:05/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gordon Michael                                          900   35       16        24:46.9      7:59/M
       2    Ethan McAuliffe                   Jensen Beach  FL       91   38       27        26:17.9      8:29/M
       3    Errol Cirasuolo                   Stuart  FL             26   36      124        44:11.4     14:15/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mickey Planker                    Stuart  FL            864   42        6        22:57.9      7:24/M
       2    Dave Swathwood                    Port Saint Lucie  F   899   42       26        26:07.0      8:25/M
       3    Michael Nolan                     Hobe Sound  FL        903   42       38        26:59.7      8:42/M
       4    Don Fabian                        Miami  FL              38   44       45        27:37.1      8:55/M
       5    Patrick Murphy                                          986   40       47        28:15.1      9:07/M
       6    Barry Berhoff                     Palm City  FL          12   40       90        36:13.3     11:41/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rick De Marchi                    Stuart  FL             34   46       25        26:06.1      8:25/M
       2    Troy Mdonald                      Stuart  FL            910   46       55        29:46.0      9:36/M
       3    Alex Fricke                       Stuart  FL             43   46       88        35:57.6     11:36/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ed Burrows                        Stuart  FL             18   50       12        23:36.0      7:37/M
       2    Jose Rodriguez                    Port Saint Lucie  F   908   53       19        25:19.5      8:10/M
       3    Scott Hornick                     Palm City  FL          73   51       29        26:25.4      8:31/M
       4    George Andreassi                  Jupiter  FL             5   54       61        30:46.5      9:55/M
       5    Glen Van Slooten                  Jensen Beach  FL      886   50      100        37:55.5     12:14/M
       6    Eric Phifer                       Stuart  FL            862   51      135        49:03.3     15:49/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Scarduzio                    Stuart  FL            872   57       31        26:27.1      8:32/M
       2    Bill Spence                       Stuart  FL            878   58       32        26:32.7      8:34/M
       3    John Heaning                      Fort Pierce  FL        66   55      130        46:53.6     15:07/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Richard Creque                    Port St. Lucie  FL     32   61       30        26:26.8      8:32/M
       2    Bill Hester                       Jensen Beach  FL       68   64       50        29:24.9      9:29/M
       3    Allen Gilliam                     Indiantown  FL         49   62       52        29:34.1      9:32/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lawrence Yanat                    Hobe Sound  FL        914   65       46        27:44.4      8:57/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gary Hawken                       Stuart  FL             65   73       92        36:17.0     11:42/M
Top

Male 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Hildreth                     Palm Beach Gardens    898   76       74        33:58.2     10:57/M