Brianna Cooper Heavenly Smiles 5K Run

5K Run

Age Group Results

April 13, 2013


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com


Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-99

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Freese                        Stuart  FL            286   32       11          23:22      7:32/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marianne Bielecki                 Stuart  FL             10   45       21          25:15      8:09/M
Top

Female 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Isabella Nogueira                 Stuart  FL            100    7      107          33:52     10:55/M
       2    Katie Hassell                     Port St Lucie  FL      55   10      138          36:48     11:52/M
       3    Trinity MacKney                                         181   9       199          47:29     15:19/M
       4    Alexis Cromwell                                         160    8      201          49:03     15:49/M
       5    Baylee Slone                      Palm City  FL         134   10      216          54:03     17:26/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hailey Rastrelli                  Stuart  FL            119   13       43          27:15      8:47/M
       2    Ryan Taylor                       Palm City  FL         190   14      114          34:11     11:02/M
       3    Kaleigh Pendleton                 Stuart  FL            108   14      127          35:41     11:31/M
       4    Abbey Wendisch                    Stuart  FL            154   14      180          42:44     13:47/M
       5    Emily Ryan                        Stuart  FL            339   12      181          42:44     13:47/M
       6    Gabby Johnson                     Stuart  FL             64   11      184          43:39     14:05/M
       7    Brittney Beath                                          229   11      187          44:25     14:20/M
       8    Kylie Price                                             333   12      188          44:52     14:28/M
       9    Fatima Johnson                                          237   14      189          44:58     14:30/M
      10    Victoria Meder                    Stuart  FL             88   14      190          45:30     14:41/M
      11    Mckenzie Reeves                   Palm City  FL         122   12      200          48:43     15:43/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marissa Logalbo                   Jensen Beach           80   15       63          29:10      9:25/M
       2    Mikayla Taylor                    Palm City  FL         189   16      108          33:53     10:56/M
       3    Claire Cassel                     Hobe Sound  FL         24   16      122          34:54     11:15/M
       4    Kenya  Casey                                            238   15      168          39:17     12:40/M
       5    Alexandra Ferrer                  Jensen Beach  FL       46   17      176          41:18     13:19/M
       6    Morgan Callea                                           172   17      192          45:45     14:45/M
       7    Marissa Pereda                    Stuart  FL            110   17      194          45:53     14:48/M
       8    Tia Taylor                                              241   15      212          52:02     16:47/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jennie Duke                       Stuart  FL            195   24       64          29:34      9:32/M
       2    Brianna Matuszek                                        170   21      105          33:44     10:53/M
       3    Brittany Ainswarth                                      169   23      137          36:46     11:52/M
       4    Krystal Fretwell                  Port Saint Lucie  F    48   23      146          37:09     11:59/M
       5    Jane Pulsifer                     Jensen Beach  FL      117   24      203          50:23     16:15/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trisha Kukuvka                    Palm City  FL         305   29       31          26:01      8:24/M
       2    Michelle Hennigan                 Npb  FL               296   29       37          26:23      8:31/M
       3    Jenny Duke                        Jupiter  FL            39   27       40          27:01      8:43/M
       4    Christie Parrett                  Port St. Lucie  FL    104   29       71          30:33      9:51/M
       5    Danielle Shoushanian              Stuart  FL            131   26       99          33:09     10:42/M
       6    Kristy McClements                 Stuart  FL             86   27      101          33:10     10:42/M
       7    Christina Lemaster                Delray Beach  FL      193   28      109          33:57     10:57/M
       8    Hannah Mann                       Stuart  FL             44   26      165          38:43     12:29/M
       9    Kelly Franklin                    Port St. Lucie  FL    283   27      218          56:24     18:12/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amanda Alter                      Port St. Lucie  FL      2   30       17          24:40      7:57/M
       2    Ellise Taylor                     Stuart  FL            142   30       20          25:00      8:04/M
       3    Robyn Connell                     Jensen Beach  FL       28   34       66          29:44      9:35/M
       4    Christine Snyder                  Winter Park  FL       138   31       79          31:13     10:04/M
       5    Amanda Martin                     Jensen Beach  FL       85   33       81          31:18     10:06/M
       6    Kim Franklin                        FL                  284   33       92          32:33     10:30/M
       7    Karen Kie                         Palm City  FL          67   31       95          32:33     10:30/M
       8    Abbie Montonye                    Stuart  FL             94   32      118          34:40     11:11/M
       9    Janelle Scrima                    Stuart  FL            345   32      128          35:42     11:31/M
      10    Lauren Kowalski                   Port Saint Lucie  F    72   34      139          36:50     11:53/M
      11    Alicia McCarty                    Palm City  FL         312   31      143          37:05     11:58/M
      12    Lisa Nebbeling                    Stuart  FL            321   33      144          37:08     11:59/M
      13    Emily Gallo                       Stuart  FL             49   33      153          37:33     12:07/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Misty Aydelotte                   Jensen Beach          199   36       29          25:55      8:22/M
       2    Traci Hochstetter                 Palm City  FL          57   37       45          27:33      8:53/M
       3    Karla Aviles                      Port St. Lucie  FL    183   39       58          28:42      9:15/M
       4    Jamie Dowd                        Stuart  FL             38   35       74          30:44      9:55/M
       5    Stephanie Bisbano                 Psl  FL               262   35       77          31:01     10:00/M
       6    Elizabeth Batton                  Jensen Beach  FL        9   39       83          31:49     10:16/M
       7    Crissy Florio                                           227   35       86          32:01     10:20/M
       8    Vinimariee Alvarez                Port St Lucie  FL       4   36       87          32:02     10:20/M
       9    Kelli Smith                       Stuart  FL            137   38       89          32:19     10:25/M
      10    Cathrine Prann                      FL                  329   37       94          32:33     10:30/M
      11    Heidi Layman                      Stuart  FL             77   38      102          33:23     10:46/M
      12    Kristie Nogueira                  Stuart  FL            101   36      106          33:52     10:55/M
      13    Angela Vittori                    Stuart  FL            358   39      115          34:12     11:02/M
      14    Michaela Piasecki                                       225   39      116          34:26     11:06/M
      15    Amy Slone                         Palm City  FL         133   39      120          34:49     11:14/M
      16    Kirsten Pendleton                 Stuart  FL            109   37      121          34:51     11:15/M
      17    Katia Poole                                             327   38      133          36:25     11:45/M
      18    Tanya Nelson                      Port Saint Lucie  F    97   37      142          36:57     11:55/M
      19    Chandra McKendree                                       175   35      167          39:15     12:40/M
      20    Blanca Addison                                          180   35      177          42:21     13:40/M
      21    Tascha Reeves                     Palm City  FL         123   37      178          42:38     13:45/M
      22    Lisa Tevin                        Oviedo  FL            144   36      204          50:29     16:17/M
      23    Michelle Howe                     Stuart  FL             60   39      219          56:35     18:15/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tammy Werthem                     Stuart  FL            156   41       55          28:20      9:08/M
       2    Leslie Crouch                     Jensen Beach  FL       31   41       59          28:54      9:19/M
       3    Katie Vonaldenbruck               Stuart  FL            150   43       60          28:57      9:20/M
       4    Kimberly Cooper                   Boyton Beach  FL      264   40       68          29:59      9:40/M
       5    Tammy Farnham                     Port St Lucie  FL      45   41       88          32:19     10:25/M
       6    Natalie Scammell                                        165   41       96          32:44     10:34/M
       7    Deanna Lamazares                  Stuart  FL             75   43       97          32:47     10:35/M
       8    Debbie Brock                      Stuart  FL             12   42      112          34:06     11:00/M
       9    Jennifer Giannetti                Palm City  FL          52   40      113          34:09     11:01/M
      10    Niki Conner                       Palm City  FL          29   42      132          36:20     11:43/M
      11    Laurie Vecchio                    Stuart  FL            147   43      135          36:43     11:51/M
      12    Deaundra O'Neal                   Palm City  FL         102   41      141          36:57     11:55/M
      13    Bebinn Cassel                     Hobe Sound  FL         23   41      148          37:13     12:00/M
      14    Tammie Meder                      Stuart  FL             87   43      159          38:12     12:19/M
      15    Casi Brush                          FL                  194   40      161          38:23     12:23/M
      16    Diana Eaton                       Stuart  FL            274   40      173          40:23     13:02/M
      17    Susan Reynolds                    Stuart  FL            124   41      183          43:36     14:04/M
      18    Kristine Johnson                  Stuart  FL             65   44      185          43:49     14:08/M
      19    Christine Williamson              Stuart  FL            159   42      193          45:52     14:48/M
      20    Leslie Beath                                            230   41      214          52:05     16:48/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Martin                       Port St. Lucie  FL    311   48       24          25:26      8:12/M
       2    Lisa Miller                       Stuart  FL            315   46       69          29:59      9:40/M
       3    Janet Vizzo                       Stuart  FL            359   48       75          30:48      9:56/M
       4    Kathryn Neu                       Palm City  FL          99   48       98          33:01     10:39/M
       5    Alexandra Verbeeck                Stuart  FL            149   45      100          33:09     10:42/M
       6    Janelle L. Natalie                Stuart  FL             74   47      123          34:55     11:16/M
       7    Karin Ashmoll                                           240   48      125          35:24     11:25/M
       8    Iris Sciandra                     Jensen Beach  FL      344   49      140          36:52     11:54/M
       9    Michelle Byers                    Jensen Beach  FL       18   46      145          37:09     11:59/M
      10    Carolyn Perkins                   Port St. Lucie  FL    111   49      154          37:46     12:11/M
      11    Linda Boogaart                    Jensen Beach  FL       11   46      158          38:11     12:19/M
      12    Carmen Ahlborn                                          178   46      162          38:25     12:24/M
      13    Mary Dimauro                      Stuart  FL             37   48      195          47:08     15:12/M
      14    Laura Passanesi                   Stuart  FL            324   48      206          50:53     16:25/M
      15    Annette Seymour                   Stuart  FL            346   45      207          51:38     16:39/M
      16    Debbie Youngblood                 Stuart  FL            368   46      208          51:40     16:40/M
      17    Christine Dicondina               Palm City  FL         242   49      213          52:03     16:47/M
      18    Diana Pegmen                                            232   46      220          56:45     18:18/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karen Jones                       Jensen Beach  FL       66   52      164          38:36     12:27/M
       2    Heather Logalbo                   Jensen Beach           79   50      169          39:50     12:51/M
       3    Grace Alvarado                    Port St. Lucie  FL      3   50      170          39:51     12:51/M
       4    Denise Cargill                    Hobe Sound  FL         20   54      179          42:40     13:46/M
       5    Rengin Pecci                      Jensen Beach          106   50      191          45:38     14:43/M
       6    Annette Evans                     Port St Lucie  FL     276   50      198          47:28     15:19/M
       7    Lizabeth Careccia                 Jensen Beach  FL       19   53      209          51:49     16:43/M
       8    Donna Robinson                    Jensen Beach  FL      128   54      211          51:57     16:45/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Deborah Weber                     Palm City  FL         151   55       53          28:07      9:04/M
       2    Mary Christopher                  Stuart  FL             27   55       93          32:33     10:30/M
       3    Barbara Sills                     Jensen Beach  FL      132   55      131          36:19     11:43/M
       4    Martha Williams                   Stuart  FL            364   55      151          37:26     12:05/M
       5    Judith Browning                   Stuart  FL             13   56      155          37:47     12:11/M
       6    Dee Filicetti                     Stuart  FL            280   55      205          50:50     16:24/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peggy Proctor                     Jensen Beach  FL      116   60      196          47:19     15:16/M
       2    Karen Hester                      Jensen Beach  FL       56   60      197          47:21     15:16/M
       3    Mj Reamer                         Jensen Beach  FL      120   61      210          51:49     16:43/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dolores Longo                     Ft. Pierce  FL         81   68      149          37:23     12:04/M
Top

Female 75 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marilyn Walters                   Jb  FL                361   82      119          34:47     11:13/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andreas Carlborg                                        186   40        1          17:16      5:34/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dale Ruby                         Palm City  FL         171   51        2          20:55      6:45/M
Top

Male Unknown

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Unknown Partic. 209                                     209           126          35:31     11:27/M
       2    Unknown Partic. 191                                     191           171          39:52     12:52/M
       3    Unknown Partic. 192                                     192           172          39:54     12:52/M
       4    Unknown Participant                                     173    0      202          49:30     15:58/M
Top

Male 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dominik Bisbano                   Psl  FL               260    7       82          31:23     10:07/M
       2    Gregory Neu                       Palm City  FL          98    8       90          32:31     10:29/M
       3    Noah Marder                       Stuart  FL            309    9      103          33:25     10:47/M
       4    Jake Brush                                              265    8      134          36:29     11:46/M
       5    Matthew McKendree                                       174    8      136          36:45     11:51/M
       6    Jackson Byers                     Jensen Beach  FL       17    9      147          37:10     11:59/M
       7    Austin McKendree                                        176   10      166          39:03     12:36/M
       8    Mason Mendenhall                  Psl  FL                92    7      174          40:39     13:07/M
       9    Kyle Beath                                              236    9      215          52:06     16:48/M
      10    Reese Baker                       Stuart  FL            258   10      223          57:54     18:41/M
      11    Jack Ryan                         Stuart  FL            340    9      225        1:00:16     19:26/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Noah Scammell                     Stuart  FL             36   11        5          21:27      6:55/M
       2    Kyle Kirknam                                            179   14        6          22:10      7:09/M
       3    Bradyn Barone                     Stuart  FL              8   13        8          22:31      7:16/M
       4    Christopher Dimauro               Stuart  FL             34   11       22          25:20      8:10/M
       5    Bryce Vanlaningham                                      162   13       28          25:54      8:21/M
       6    Jonathan Babcock                  Stuart  FL            256   12       36          26:23      8:31/M
       7    Caleb MacKney                     Stuart  FL             83   11       39          26:40      8:36/M
       8    Caleb Pendleton                                         164   11       51          28:04      9:03/M
       9    Sabastyan Alvardo                 Stuart  FL            253   13       52          28:05      9:04/M
      10    Luke Sopotnick                    Stuart  FL            350   11       56          28:22      9:09/M
      11    Jacob Edney                       Stuart  FL             41   13       61          29:01      9:22/M
      12    Peter Vecchio                     Stuart  FL            148   13      104          33:40     10:52/M
      13    Michael Rizzo                     Stuart  FL            125   11      110          33:58     10:57/M
      14    Clayton Passanesi                 Psl  FL               323   13      111          33:59     10:58/M
      15    Jackson O'Neal                    Palm City  FL         103   12      129          35:49     11:33/M
      16    Aiden Natalie                     Stuart  FL             95   12      175          41:16     13:19/M
      17    Tyler Melton                      Palm City  FL          91   11      221          56:50     18:20/M
      18    Davis Price                       Stuart  FL            331   13      222          57:25     18:31/M
      19    Patrick Kelley                                          185   12      224          58:24     18:50/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Coppedge                                           188   15        4          21:14      6:51/M
       2    Evan Cook                         Jensen Beach          200   17        9          22:44      7:20/M
       3    Riley Carlson                     Stuart  FL            228   15       10          23:03      7:26/M
       4    Wil Price                         Stuart  FL            335   15       12          23:31      7:35/M
       5    Austin Archibald                  Palm City  FL         161   16       13          23:32      7:35/M
       6    Lucas Reis                                              198   17       16          24:31      7:55/M
       7    Conner Pecci                      Jensen Beach          105   18       38          26:26      8:32/M
       8    Zachary Wendisch                  Stuart  FL            155   16       47          27:50      8:59/M
       9    Justin Krivanek                   Port Saint Lucie  F    73   17       76          30:50      9:57/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steven Markley                    Winter Park  FL        84   28       14          23:47      7:40/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jared Rose                        Stuart  FL            129   30       35          26:22      8:30/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Bisbano                      Psl  FL               261   37       23          25:21      8:11/M
       2    Rob Florio                                              226   36       26          25:49      8:20/M
       3    James Pendleton                   Stuart  FL            107   37       50          28:01      9:02/M
       4    Dean Higgins                                            239   39       54          28:09      9:05/M
       5    Robert Ray                        Psl  FL               336   35       62          29:10      9:25/M
       6    Tim Tevin                         Oviedo  FL            145   37       70          30:11      9:44/M
       7    Steve Hearn                       Stuart  FL            295   39       73          30:40      9:54/M
       8    Eric Sirmons                        FL                  349   39       78          31:10     10:03/M
       9    Todd Cooper                       Stuart  FL             30   38      117          34:28     11:07/M
      10    David Reeves                      Palm City  FL         121   39      160          38:15     12:20/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joseph Smith                      Stuart  FL            135   41       33          26:07      8:25/M
       2    Bill Natalie                      Stuart  FL             96   43       34          26:09      8:26/M
       3    Scott Scammell                                          166   42       42          27:04      8:44/M
       4    James Francke                     Palm City  FL          47   40       65          29:42      9:35/M
       5    Richard   Alvarado                                      234   40       80          31:15     10:05/M
       6    Mike Cassel                       Hobe Sound  FL         25   43       85          31:59     10:19/M
       7    Bryan Pannett                     Stuart  FL            322   41      163          38:30     12:25/M
       8    Matt Price                        Stuart  FL            334   41      186          44:24     14:19/M
       9    Steven Franklin                   Port St. Lucie  FL    285   43      217          56:23     18:11/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Dimauro                      Stuart  FL             35   49        3          21:00      6:46/M
       2    Carl Radish                       Port Saint Lucie  F   118   46       15          24:06      7:46/M
       3    Rod Vizzo                         Stuart  FL            360   47       41          27:03      8:44/M
       4    Rick Demarhi                                            163   46       46          27:35      8:54/M
       5    Carlo Sciandra                    Jensen Beach  FL      343   49      130          35:58     11:36/M
       6    Bobby  Pausin                                           168   45      157          37:50     12:12/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ed Burrows                        Stuart  FL             15   50        7          22:26      7:14/M
       2    Steven Edney                      Stuart  FL             42   50       25          25:26      8:12/M
       3    Kevin Edwards                     Stuart  FL             43   51       27          25:50      8:20/M
       4    Danny Duke                                              197   52       32          26:04      8:25/M
       5    Jan Krestan                       Palm City  FL         303   52       67          29:52      9:38/M
       6    Edgar Perkins                     Port St. Lucie  FL    112   50      124          35:14     11:22/M
       7    Donovan Essen                     Stuart  FL            275   52      150          37:24     12:04/M
       8    Eric Phifer                       Stuart  FL            114   51      152          37:32     12:06/M
       9    Frank Logalbo                     Jensen Beach           78   52      156          37:47     12:11/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Warren Pettway                    Port St Lucie  FL     113   55       19          24:45      7:59/M
       2    Jack Scarduzio                    Stuart  FL            130   57       30          25:57      8:22/M
       3    Don Coppedge                      Stuart  FL            187   55       44          27:16      8:48/M
       4    John Snyder                       Stuart  FL            139   56       48          27:53      9:00/M
       5    Terence Weber                     Palm City  FL         152   56       72          30:35      9:52/M
       6    Jeffrey Christopher               Stuart  FL             26   55       91          32:32     10:30/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Cargill                      Hobe Sound  FL         21   63       18          24:44      7:59/M
       2    Hank Klaas                        Manahawkin  NJ         70   61       57          28:41      9:15/M
       3    Howard Marder                     Stuart  FL            308   62      182          43:35     14:04/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Giles Williams                    Oviedo  FL            158   68       49          27:59      9:02/M
       2    Gerald Kosloski                   Hobe Sound  FL        182   68       84          31:52     10:17/M