Glow and Go Fun Run

Fun Run

Age Group Results

October 04, 2013


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com


Men: Top Finishers 1-18 19-39 40-99
Women: Top Finishers 1-18 19-39 40-99

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Muslim                      Stuart  FL            747   34        6        16:23.2      7:31/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shannon Rados                     Jensen Beach  FL      760   43       29        19:20.9      8:52/M
Top

Female 18 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mikayla Pickard                   Stuart  FL            757   15       17        18:11.9      8:20/M
       2    Sadie Tallbacka                   Stuart  FL            794   14       19        18:33.1      8:31/M
       3    Heidi Neff                        Jensen Beach  FL      748   14       46        21:26.2      9:50/M
       4    Brooke Desantis                   Jensen Beach  FL      223   14       49        21:29.0      9:51/M
       5    Anna Foster                                             264    9       60        22:22.7     10:16/M
       6    Keira Gaskins                     Port St. Lucie  FL    703    8       68        23:19.0     10:42/M
       7    Adriana Arguelles                 Stuart  FL            842   10       78        23:53.1     10:57/M
       8    Kalya Foster                                            278    7       79        23:53.9     10:57/M
       9    Rosie Smith                       Port St Lucie  FL     785    6       88        25:08.9     11:32/M
      10    Angelina Arguelles                Stuart  FL            844    9       92        25:35.8     11:44/M
      11    Gabriella Dunn                    Stuart  FL            227    9      106        26:34.6     12:11/M
      12    Alix Varady                       Jensen Beach  FL      802   14      108        26:41.0     12:14/M
      13    Ellie Sexsmith                    Stuart  FL            772    9      113        27:43.4     12:43/M
      14    Samantha Kulla                                          724    9      120        28:23.0     13:01/M
      15    Samantha Bisbano                  Port St. Lucie  FL    491   15      123        28:28.2     13:03/M
      16    Brianna Zirger                                          820   15      135        30:33.5     14:01/M
      17    Kaylee Alvarez                                          475    5      143        31:51.1     14:37/M
      18    Morgan Brooks                     Stuart  FL            849    4      145        31:53.2     14:38/M
      19    Alyssa Zirger                                           817   13      157        34:22.5     15:46/M
      20    Kaitlynn Kulla                                          722   14      177        37:51.9     17:22/M
Top

Female Open

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jenna Benzenhafer                 Stuart  FL            838   28       14        17:52.2      8:12/M
       2    Alicia Muraco                     Stuart  FL            746   30       21        18:34.2      8:31/M
       3    Dena Thomas                       Stuart  FL            795   36       25        18:55.6      8:41/M
       4    Emily Maxen                       Palm City  FL         837   26       27        18:58.7      8:42/M
       5    Sarah Nielsen                     Stuart  FL            749   25       30        19:37.7      9:00/M
       6    Caitlin Runyon                    Port Saint Lucie  F   765   23       31        19:48.4      9:05/M
       7    Jac McManus                       Stuart  FL            736   33       37        20:31.7      9:25/M
       8    Jamie Edelstein                   Stuart  FL            263   22       44        21:19.7      9:47/M
       9    Jacky Conkling                    Stuart  FL            218   29       45        21:22.1      9:48/M
      10    Kim Khuu                          Port St. Lucie  FL    836   29       50        21:31.7      9:52/M
      11    Kelly Franklin                    Port St. Lucie  FL    294   28       51        21:34.7      9:54/M
      12    Stephanie Bisbano                 Port St. Lucie  FL    492   36       52        21:37.2      9:55/M
      13    Kelly Gallo                       Hobe Sound  FL        834   39       54        22:13.2     10:11/M
      14    Amber Mosher                      North Palm Beach  F   745   32       57        22:17.0     10:13/M
      15    Danielle Shoushanian              Stuart  FL            778   26       63        22:34.5     10:21/M
      16    Vania Foster                      Stuart  FL            291   25       72        23:25.0     10:44/M
      17    Amy Robertson Hufnagel            Jensen Beach  FL      763   39       73        23:32.5     10:48/M
      18    Natalie Walters                   Stuart  FL            807   39       74        23:33.8     10:48/M
      19    Nicole Sciandra                                         770   19       76        23:35.6     10:49/M
      20    Charlene Foster                   Hobe Sound  FL        269   36       77        23:51.9     10:56/M
      21    Tabitha Arguelles                 Stuart  FL            843   39       80        23:54.5     10:58/M
      22    Cherie Baumgartner                Stuart  FL            822   39       84        24:31.4     11:15/M
      23    Angela Holden                     Stuart  FL             87   25       89        25:10.2     11:33/M
      24    Marisa Shube                      Palm City  FL         779   26       90        25:28.3     11:41/M
      25    Brooke Hinkel                     Stuart  FL            821   33       93        25:37.0     11:45/M
      26    Patricia Mineo                    Palm City  FL         739   30       94        25:39.1     11:46/M
      27    Erica Derigo                      Stuart  FL            823   33       95        25:42.9     11:47/M
      28    Barbara Sutton                                          791   39       96        25:52.2     11:52/M
      29    Yami Olds                         Port St Lucie  FL     750   37       97        25:58.0     11:55/M
      30    Danielle Green                    Palm City  FL         706   22       98        26:03.6     11:57/M
      31    Kaitlyn Hufnagel-Joseph           Boynton Beach  FL     710   22       99        26:05.8     11:58/M
      32    Angela Smith                      Port St Lucie  FL     782   38      100        26:12.0     12:01/M
      33    Courtney Gilfilen                 Boynton Beach  FL     705   31      101        26:12.4     12:01/M
      34    Meghan Minor                      Stuart  FL            742   27      102        26:21.7     12:05/M
      35    Cassie Jaques                     Stuart  FL            711   28      103        26:23.0     12:06/M
      36    Kathleen Kelsay                   Jensen Beach  FL       86   27      109        27:02.6     12:24/M
      37    Vikki Love                        Stuart  FL            729   39      112        27:40.5     12:41/M
      38    Meghan Marques                                          733   24      115        27:56.3     12:49/M
      39    Gina Bugacki                      Port Saint Lucie  F   840   23      117        28:10.8     12:55/M
      40    Arianna Pineiro                   Stuart  FL            758   22      121        28:24.2     13:02/M
      41    Jessica Berwick                   Palm City  FL         850   25      125        28:39.0     13:09/M
      42    Wendy Tyo                                               799   21      126        28:59.4     13:18/M
      43    Alyson Campbell                   Stuart  FL            205   24      129        29:27.5     13:31/M
      44    Lindsay Snyder                    Hobe Sound  FL        787   26      131        29:49.0     13:41/M
      45    Kelsey Schumacher                 Stuart  FL             84   25      136        30:48.1     14:08/M
      46    Tonya Gagnon                      Port St Lucie  FL     702   38      141        31:41.5     14:32/M
      47    Brooke Brooks                     Stuart  FL            847   36      146        31:54.1     14:38/M
      48    Lindsey Sirmans                   Palm City  FL         781   32      153        32:17.2     14:49/M
      49    Jennifer Peterson                 West Palm Beach  FL   755   25      160        34:54.2     16:01/M
      50    Dakota Jones                      Stuart  FL            712   28      163        36:34.6     16:46/M
      51    Kimberly Gaskins                                        704   34      164        36:37.8     16:48/M
      52    Krissy Schmidt                    Stuart  FL            768   28      165        36:39.9     16:49/M
      53    Hayley Butler                     Stuart  FL            201   19      166        36:44.1     16:51/M
      54    Dara Minervini                    Stuart  FL            740   20      167        36:47.1     16:52/M
      55    Stephanie Miele                   Stuart  FL            845   36      168        36:48.4     16:53/M
      56    Deann Cantrell                    Palm City  FL         212   36      170        37:07.2     17:02/M
      57    Kelli Leighton                    Stuart  FL            727   35      172        37:09.7     17:02/M
      58    Tiffany Watson                    Palm City  FL         810   24      180        39:49.0     18:16/M
      59    Jessica Knott                     Palm City  FL         719   28      181        39:50.9     18:16/M
      60    Natasha Martiniuk                 Port St Lucie  FL     735   34      186        41:27.8     19:01/M
Top

Female 40 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Tallbacka                   Stuart  FL            793   44       32        19:55.0      9:08/M
       2    Theresa Winegard                                        815   40       38        20:34.3      9:26/M
       3    Peggy Hornick                     Palm City  FL         708   53       40        20:38.6      9:28/M
       4    Angela Thompson                   Jensen Beach  FL      796   40       43        21:18.5      9:46/M
       5    Lynne Campbell                    Stuart  FL            209   42       48        21:28.4      9:51/M
       6    Mary Christopher                  Stuart  FL            214   55       59        22:18.3     10:14/M
       7    Kelly Morrison                    Port St Lucie  FL     744   44       62        22:33.9     10:21/M
       8    Meredith Lahara                   Jensen Beach  FL      725   41       65        23:03.2     10:34/M
       9    Kristine Pickard                  Stuart  FL            756   42       66        23:05.4     10:35/M
      10    Nancy Lawless                     Palm City  FL         726   41       67        23:08.5     10:37/M
      11    Dawne Barringer                   Stuart  FL            482   44       69        23:21.1     10:43/M
      12    Amy Justice                       Jensen Beach  FL      713   47       81        23:55.2     10:58/M
      13    Landa Starling                    Jensen Beach  FL      788   51       82        24:27.3     11:13/M
      14    Lucrecia Rosado                   Palm City  FL         828   42       83        24:29.3     11:14/M
      15    Maria Dunn                        Stuart  FL            241   41      105        26:31.4     12:10/M
      16    Elizabeth Horton                  Stuart  FL            709   47      111        27:39.1     12:41/M
      17    Amy Sexsmith                      Stuart  FL            771   40      114        27:44.0     12:43/M
      18    Tonya Wingfield                   West Palm Beach  FL   816   42      119        28:12.2     12:56/M
      19    Sherry Wall                       Stuart  FL            806   41      124        28:28.2     13:03/M
      20    Martine Bartholomay               Stuart  FL            483   61      128        29:15.4     13:25/M
      21    Claire Brockway                   Palm City  GA         499   60      137        31:29.4     14:27/M
      22    Cynthia Roderick                  Jensen Beach  FL      764   59      139        31:30.7     14:27/M
      23    Loretta Kelly                     Stuart  FL            716   53      142        31:42.0     14:32/M
      24    Sue Burg                          Palm City  FL         826   49      147        31:59.7     14:40/M
      25    Jeanne Irving                     Stuart  FL            827   48      148        32:04.0     14:43/M
      26    Eileen Collins                    Hobe Sound  FL        825   57      150        32:04.9     14:43/M
      27    Shanna Varady                     Jensen Beach  FL      804   44      154        33:12.2     15:14/M
      28    Diana Berwick                     Palm City  FL         485   59      155        33:19.8     15:17/M
      29    Kyra Kilian                       Jensen Beach  FL      717   43      159        34:40.3     15:54/M
      30    Diane Wansor                      Jensen Beach  FL      808   64      162        35:46.1     16:24/M
      31    Margie Stiburek                   Palm City  FL         790   44      171        37:08.9     17:02/M
      32    Cyndee Shevak                                           777   45      173        37:31.3     17:13/M
      33    Karrie Kulla                                            723   40      175        37:50.4     17:21/M
      34    Linda Runyon                      Port Saint Lucie  F   766   51      179        39:14.1     18:00/M
      35    Tiffany Robertson                                       762   40      185        40:23.5     18:31/M
      36    Amy Morris                        Stuart  FL            743   40      187        41:30.0     19:02/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kenneth Russell                   Stuart  FL            832   34        2        14:33.3      6:40/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jon Williams                      Miami  FL             813   44        1        13:03.5      5:59/M
Top

Male 18 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hunter Gagnon                     Port St Lucie  FL     701    9       18        18:31.4      8:30/M
       2    Tyler Bonser                                            496   15       33        20:12.5      9:16/M
       3    Dominik Bisbano                   Port St. Lucie  FL    488    8       34        20:17.9      9:18/M
       4    Zack Wickers                      Hobe Sound  FL        811   15       39        20:36.8      9:27/M
       5    John, III Bisbano                                       490   10       41        20:39.8      9:28/M
       6    Bryce Shevak                                            776   11       55        22:14.6     10:12/M
       7    John Klingensmith                 Stuart  FL            831   12      132        29:57.8     13:44/M
       8    Dylan Gagnon                      Port Saint Lucie  F   835    6      140        31:33.8     14:28/M
       9    Jayden Alvarez                                          474    8      144        31:52.1     14:37/M
      10    Luis, Jr Alvarez                                        477    9      149        32:04.9     14:43/M
      11    Anthony, Jr. Zirger                                     819   11      156        34:22.2     15:46/M
      12    Austin Shevak                                           775    8      169        36:50.3     16:54/M
      13    Brandon Mailman                   Stuart  FL            731   16      174        37:50.0     17:21/M
      14    Bryan Bonser                                            494    3      182        40:00.0     18:21/M
      15    Justin Bonser                                           495   18      184        40:02.0     18:22/M
Top

Male Open

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rodney Smith                      Port St Lucie  FL     784   38        4        15:46.4      7:14/M
       2    Ronnie Minervini                  Stuart  FL            741   23        5        16:12.0      7:26/M
       3    Jason Berwick                     Palm City  FL         486   28        7        16:24.4      7:31/M
       4    Dustin Mercurio                   Stuart  FL            737   28        8        16:31.0      7:35/M
       5    Jamie Nail                        Fort Pierce  FL       824   37        9        16:51.0      7:44/M
       6    Ryan Angarola                     Port St Lucie  FL     478   27       12        17:33.7      8:03/M
       7    Ryan Tyo                                                798   22       13        17:51.4      8:11/M
       8    William Sutton                                          792   39       15        17:54.7      8:13/M
       9    Derek Powell                      Stuart  FL            759   28       16        18:07.7      8:19/M
      10    William Tyo                                             800   22       20        18:33.9      8:31/M
      11    Stephen Leighton                  Stuart  FL            728   35       23        18:40.4      8:34/M
      12    Kevin Kryzda                      Palm City  FL         720   27       24        18:48.2      8:37/M
      13    Steve Magallanes                  Stuart  FL            730   29       28        19:03.5      8:44/M
      14    Timothy Baldwin                   West Palm Beach  FL   481   30       35        20:18.0      9:19/M
      15    Mike Strauss                      Stuart  FL            829   33       36        20:25.3      9:22/M
      16    Steve Winegard                                          814   38       42        20:47.2      9:32/M
      17    John Bisbano                      Port St. Lucie  FL    489   38       47        21:26.9      9:50/M
      18    Gary Ducote                       Stuart  FL            226   34       53        21:42.0      9:57/M
      19    Geoff Schmidt                     Stuart  FL            767   28       58        22:17.6     10:13/M
      20    Chris Reynolds                    Port Saint Lucie  F   839   25       61        22:31.9     10:20/M
      21    Jamie Foster                                            276   39       64        22:45.3     10:26/M
      22    Robert Ray                        Port Saint Lucie  F   761   35       71        23:24.0     10:44/M
      23    Chad Davis                        Fort Pierce  FL       221   33       75        23:34.3     10:49/M
      24    Dan Kelsay                        Jensen Beach  FL      830   28       85        24:55.1     11:26/M
      25    Sander Brooks                     Stuart  FL            848   35       86        25:05.1     11:30/M
      26    Chris Mineo                       Palm City  FL         738   30       87        25:06.4     11:31/M
      27    Eddie Arguelles                   Stuart  FL             85   39       91        25:34.8     11:44/M
      28    Christopher Peters                Palm Beach Gardens    754   28      104        26:24.7     12:07/M
      29    Marty Wall                        Stuart  FL            805   39      122        28:26.8     13:03/M
      30    Cortlon Snyder                    Hobe Sound  FL        786   28      130        29:30.1     13:32/M
      31    Matthew McCurry                   Tequesta  FL          841   27      133        30:10.6     13:50/M
      32    Anthony Zirger                                          818   38      134        30:30.0     13:59/M
      33    Luis Alvarez                                            476   31      151        32:05.4     14:43/M
      34    Jake Sirmans                      Stuart  FL            780   33      152        32:16.4     14:48/M
      35    Mike Mailman                      Stuart  FL            732   37      176        37:50.5     17:21/M
Top

Male 40 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Carney                      Stuart  FL            846   41        3        15:01.0      6:53/M
       2    Ed Burrows                        Stuart  FL            500   50       10        17:14.7      7:54/M
       3    Rob Hildesheim                    Jensen Beach  FL      707   46       11        17:24.7      7:59/M
       4    Jon Vanhoughton                   Port Saint Lucie  F   801   41       22        18:36.8      8:32/M
       5    Steven Franklin                   Port St. Lucie  FL    295   43       26        18:56.7      8:41/M
       6    Chris Gallo                       Marblehead  MA        833   42       56        22:15.3     10:12/M
       7    Edward Justice                    Jensen Beach  FL      714   47       70        23:21.5     10:43/M
       8    Matt Varady                       Jensen Beach  FL      803   45      107        26:40.2     12:14/M
       9    Randy Tyo                                               797   54      110        27:06.8     12:26/M
      10    Shawn Marques                                           734   51      116        27:57.1     12:49/M
      11    Jeremy Sexsmith                   Stuart  FL            773   43      118        28:12.0     12:56/M
      12    Alan Shevak                                             774   41      127        28:59.8     13:18/M
      13    Todd Berwick                      Palm City  FL         487   58      138        31:30.1     14:27/M
      14    Reese Kilian                      Jensen Beach  FL      718   46      158        34:39.4     15:54/M
      15    Lee Wansor                        Jensen Beach  FL      809   64      161        35:45.4     16:24/M
      16    John Kulla                                              721   41      178        37:57.5     17:24/M
      17    Brian Bonser                                            493   44      183        40:01.0     18:21/M