Downtown Dash 5K Run

5K Run

Age Group Results

July 26, 2013


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bethany Hardcastle                Stuart  FL            495   16       12        20:37.4      6:39/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Cohen                        Palm City  FL         481   50       51        26:45.3      8:38/M
Top

Female 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Madeline Weiler                   Palm City  FL         278   9        44        25:41.0      8:17/M
       2    Bliss Weiler                      Palm City  FL         281   7        83        33:17.3     10:44/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Faith Viti                        Stuart  FL            256   14       65        29:27.8      9:30/M
       2    Meghan Mickiewicz                 Palm City  FL         269   14       69        30:00.0      9:41/M
       3    Kakena Bement                     Jensen Beach  FL      289   14       86        33:50.2     10:55/M
       4    Alison Gerber                     Palm City  FL         264   12      102        38:27.1     12:24/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Makayla Reynolds                  Stuart  FL            227   17       27        23:28.8      7:34/M
       2    Sophia Olivo                                            283   16       30        24:05.4      7:46/M
       3    Megan Curivan                     Palm City  FL         290   16       45        25:43.6      8:18/M
       4    Michelle Taubler                  Stuart  FL            250   15       47        26:24.8      8:31/M
       5    Emily Elkin                       Hobe Sound  FL        272   15       48        26:29.9      8:33/M
       6    Alicia Chavez                     Stuart  FL            298   15       53        27:06.1      8:45/M
       7    Emily Garcia                      Palm City  FL         287   17       64        29:09.5      9:24/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Holling                     Jensen Beach  FL      275   23       34        24:47.6      8:00/M
       2    Kayla Kindre                      Palm City  FL         276   23       84        33:18.0     10:45/M
       3    Sharon Storlie                    Hobe Sound  FL        248   22       97        36:48.5     11:52/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melissa McCown                    Palm Beach Gardens    212   28       58        28:38.9      9:14/M
       2    Danielle Shoushanian              Stuart  FL            240   26       77        31:33.7     10:11/M
       3    Missy Scranton                    Syracuse  NY          238   28       81        32:38.3     10:32/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Charlotte Dolan                                         486   32       28        23:35.1      7:36/M
       2    Megan Hyndman                     Port St. Lucie  FL    271   30       56        28:11.8      9:05/M
       3    Sarah Ralicki                     Stuart  FL            224   33      110        40:40.3     13:07/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jessica Wilks                     Port St. Lucie  FL    260   35       15        21:10.0      6:50/M
       2    Jill Souza                        Port St. Lucie  FL    296   35       37        25:04.3      8:05/M
       3    Michelle Weiler                   Palm City  FL         280   38       42        25:39.6      8:16/M
       4    Katie Astras                      Stuart  FL            187   39       67        29:40.5      9:34/M
       5    Michelle Yant                     Stuart  FL            263   38       72        30:26.8      9:49/M
       6    Kelly Merriman                    Stuart  FL            215   38       79        31:55.9     10:18/M
       7    Susie Marsh                       Palm City  FL         211   37       87        34:01.1     10:58/M
       8    Corrie Reckamp                    Port St. Lucie  FL    225   37      106        39:38.4     12:47/M
       9    Tiffany Gumiela                   Stuart  FL            493   36      114        45:59.1     14:50/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dana Defilippo                    West Palm Beach  FL   483   41       54        27:15.3      8:47/M
       2    Sherry Evans                      Port St. Lucie  FL    488   43       61        28:59.6      9:21/M
       3    Annielee Meza-Jones               Hobe Sound  FL        291   42       85        33:26.0     10:47/M
       4    Kelly Anderson                    Port St Lucie  FL     176   44       96        36:44.4     11:51/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lucy Turi                         Lone Tree  CO         302   46       75        31:13.6     10:04/M
       2    Valerie Sparling                  Port St.lucie  FL     245   46       76        31:17.5     10:05/M
       3    Lisa Miller                       Stuart  FL            217   46       78        31:54.9     10:17/M
       4    Crystal Parrinelli                                      221   49       89        35:16.9     11:23/M
       5    Jennifer Keesler                  Stuart  FL            201   48       91        35:34.1     11:28/M
       6    Christine Mulrooney               Fort Pierce  FL       219   47       98        37:00.3     11:56/M
       7    Lisa Clasen                       Stuart  FL            479   48      100        37:52.9     12:13/M
       8    Melissa Gerber                    Palm City  FL         242   46      103        38:28.2     12:25/M
       9    Kerri Bustin                      Stuart  FL            468   47      105        38:57.8     12:34/M
      10    Cindy Kirkpatrick                 Hobe Sound  FL        203   49      108        40:15.8     12:59/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donna Orlandi                     Sewalls Point  FL     220   51       88        34:09.2     11:01/M
       2    Beloria Hardcastle                Stuart  FL            494   51       94        35:57.9     11:36/M
       3    Denise Cargill                    Hobe Sound  FL        470   54      113        44:22.0     14:19/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stacy Foster                      Stuart  FL            491   56       90        35:20.2     11:24/M
       2    Maria Coslett                     Port Saint Lucie  F   294   56       92        35:43.6     11:31/M
       3    Kerry Jellum                      Jensen Beach  FL      500   58       95        36:23.7     11:44/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peggy Smith                       Tequesta  FL          241   65       60        28:53.3      9:19/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tyler O'Brien                     Stuart  FL            274   18        1        17:32.1      5:39/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dale Ruby                         Palm City  FL         231   51        9        19:48.4      6:23/M
Top

Male 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Danny Sullivan                    Stuart  FL            249   10       73        30:46.6      9:55/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paul Edwards                      Palm City  FL         487   14        5        19:08.8      6:10/M
       2    Michael Hurt                      Palm City  FL         499   14       19        22:20.7      7:12/M
       3    Alex Kennedy                      Port Saint Lucie  F   300   14       29        24:02.5      7:45/M
       4    Nate Gerber                       Palm City  FL         266   14       35        24:58.0      8:03/M
       5    Thomas Weiler                     Palm City  FL         277   11       41        25:39.6      8:16/M
       6    Matthew Hardcastle                Stuart  FL            497   13       93        35:48.5     11:33/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hunter Dubois                     Palm City  FL         295   17        2        18:35.7      6:00/M
       2    Zachary Garland                   Palm City  FL         492   17        3        18:55.5      6:06/M
       3    Dakota Brockway                   Hobe Sound  FL        456   17        4        19:06.6      6:10/M
       4    Addison Wier                      Palm City  FL         258   17        6        19:13.8      6:12/M
       5    Hunter Brown                      Stuart  FL            285   19        7        19:16.7      6:13/M
       6    Amilcar Lopez-Najera              Indiantown  FL        292   17        8        19:40.9      6:21/M
       7    Joey Roulette                                           299   17       10        20:10.9      6:30/M
       8    Cole Rogers                       Stuart  FL            228   16       14        21:05.0      6:48/M
       9    Jett Ryll                         Jensen Beach  FL      235   15       16        21:25.1      6:55/M
      10    Joseph Widrig                     Hobe Sound  FL        257   16       17        21:57.4      7:05/M
      11    Nick Miller                       Tampa  FL             218   18       22        22:51.1      7:22/M
      12    Tyler Fairtrace                   Palm City  FL         489   16       24        23:05.3      7:27/M
      13    Jack Remsburg                     Stuart  FL            226   17       62        29:07.1      9:24/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lucas Bassin                      Palm City  FL         455   23       13        20:51.1      6:44/M
       2    Adam Kinloch                                            400   22       31        24:21.7      7:51/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Falkner                   Stuart  FL            282   32       21        22:50.9      7:22/M
       2    Ross Vening                                             254   34       26        23:11.8      7:29/M
       3    Eric Sarner                       Syracuse  NY          236   33       39        25:22.2      8:11/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alan Cooper                       Port St. Lucie  FL    482   39       11        20:23.0      6:35/M
       2    Dan Leinbach                      Raleigh  NC           206   37       59        28:43.2      9:16/M
       3    Eric Lipp                         Port St. Lucie  FL    207   38       66        29:29.9      9:31/M
       4    Jeremy Marsh                      Palm City  FL         210   39       80        32:20.6     10:26/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paul Baker                        Port Saint Lucie  F   195   44       18        22:15.4      7:11/M
       2    Jose Medina                       Port St. Lucie  FL    214   44       20        22:22.9      7:13/M
       3    William Pinto                     Port Saint Lucie  F   268   43       50        26:41.8      8:36/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Illescas                    Westmont  IL          301   45       23        22:57.2      7:24/M
       2    Wayne Powell                      Stuart  FL            286   48       32        24:26.5      7:53/M
       3    Carl Radish                       Port St. Lucie  FL    223   47       33        24:35.8      7:56/M
       4    Ken Elkin                         Hobe Sound  FL        273   47       49        26:36.3      8:35/M
       5    Randy Gerber                      Palm City  FL         267   48       99        37:48.3     12:12/M
       6    Glenn Andrews                     Port Saint Lucie  F   178   49      107        40:02.0     12:55/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ed Burrows                        Stuart  FL            462   50       25        23:09.1      7:28/M
       2    Gregg Fields                      Palm Beach Gardens    490   53       40        25:35.3      8:15/M
       3    Peter Weiler                      Palm City  FL         279   50       43        25:40.3      8:17/M
       4    Jan Krestan                       Palm City  FL         205   52       70        30:01.6      9:41/M
       5    Bill Coslett                                            293   54      104        38:51.0     12:32/M
       6    Gregory Hardcastle                Stuart  FL            496   52      111        41:54.4     13:31/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Garfield                                          288   58       38        25:20.6      8:10/M
       2    Bill Spence                       Stuart  FL            297   58       46        26:11.0      8:27/M
       3    John Toebe                        Stuart  FL            252   57       52        26:46.6      8:38/M
       4    Rick Wrijil                       Port St. Lucie  FL    303   59       71        30:25.7      9:49/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Cargill                      Hobe Sound  FL        477   63       36        24:59.3      8:04/M
       2    Michael Chimney                   Jupiter  FL           478   61       74        30:49.6      9:56/M
       3    John Turo                                               304   61      112        43:18.7     13:58/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kenneth Bassin                    Palm City  FL         454   66       63        29:09.2      9:24/M
       2    Giles Williams                    Oviedo  FL            261   68       68        29:45.7      9:36/M
       3    Dennis Diem                       Port St. Lucie  FL    485   67       82        33:15.5     10:44/M
       4    Jim Hill                                                284   66      101        38:22.6     12:23/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dale Ruth                         Jupiter  FL           234   76       55        27:41.0      8:56/M
       2    Ed Ruby                           Fort Pierce  FL       232   70       57        28:26.9      9:10/M
       3    Rich Bonham                       Stuart  FL            270   75      109        40:29.9     13:04/M