Sunshine Sprint Triathlon Individual

Age Group Results

October 06, 2012


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com

Men: 0- 0 1-18 19-39 40-59 60-99
Women: 0- 0 1-18 19-39 40-59 60-99

Male Overall Winners

         Overall                                   ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Tommy Allore              1    25    1        4:58        0:37    1       23:52        0:15    1       16:34       46:20    
     2       2  Dale Ruby                 3    50    2        5:59        0:41    3       25:48        0:28    3       18:40       51:39    
     3       3  Patrick Ruel             69    37    3        7:03        0:48    2       24:58        0:45    2       18:20       51:55    
Top

Male 18 and Under

         Overall                                   ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      14  Greysen Gardner          31    16    2        7:24        1:09    1       26:53        1:09    5       21:59       58:37    
     2      18  Ryan Edwards             29    16    4        8:37        2:04    2       30:37        1:37    1       17:20     1:00:16    
     3      22  Henry Devault            25    13    1        7:20        2:14    5       34:11        0:37    2       20:06     1:04:30    
     4      23  Markus Mulvihill         57    11    5        9:01        1:39    3       33:08        0:22    3       20:20     1:04:31    
     5      24  Max Mulvihill            58    11    3        8:34        1:11    4       34:00        0:23    4       20:21     1:04:31    
Top

Male Open

         Overall                                   ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  James Childre            18    33    8        7:51        1:21    2       26:02        1:02    1       16:08       52:25    
     2       6  Jeremy Jackson           45    39    3        6:28        1:06    1       25:46        0:45    3       19:01       53:07    
     3       8  James Haney              37    33    7        7:37        1:17    3       27:10        0:41    2       18:12       54:59    
     4      10  Matthew Slacum           78    36    6        7:08        0:46    6       27:38        0:51    4       19:25       55:49    
     5      13  Andrew Turke             83    36    4        6:59        0:48    5       27:33        0:56    5       20:54       57:12    
     6      15  Aaron Erickson           30    32    1        6:07        1:44    4       27:16        1:08    7       22:56       59:12    
     7      20  Dan Kubes                47    28    5        6:59        1:25    7       30:09        0:37    6       22:35     1:01:46    
     8      31  Shaun Hurley             44    29   14        8:27        2:03   11       31:25        1:45    8       23:55     1:07:36    
     9      32  Ray Santa-Cruz           73    39   12        8:25        2:11    9       30:43        1:24   10       25:15     1:08:00    
    10      38  Ted Lulkin               52    31   13        8:26        1:18    8       30:41        1:02   15       28:09     1:09:37    
    11      39  Chris Bailey              8    35   10        8:18        1:50   13       33:35        1:06    9       24:56     1:09:47    
    12      42  Andrew Hooper            42    29   16        8:50        2:03   10       31:07        1:17   16       28:14     1:11:32    
    13      43  Peter Cioffi             19    36    9        8:16        1:12   14       34:54        0:48   12       26:24     1:11:36    
    14      44  K.c. Tatje               80    33    2        6:11        2:09   15       35:59        0:51   13       26:26     1:11:37    
    15      48  Sebastian Abondano        6    25   11        8:21        2:37   12       32:57        2:12   14       27:47     1:13:56    
    16      51  Brent Gibson             32    31   17        9:40        2:03   16       36:02        1:28   11       25:58     1:15:14    
    17      70  Mateo Abondano            5    20   15        8:27        2:30   17       41:42        1:04   17       32:52     1:26:36    
Top

Male Masters

         Overall                                   ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       5  Robert Haviland           4    46    4        7:09        0:49    1       26:15        0:43    1       17:32       52:31    
     2      11  Kevin Smith              79    44    2        7:05        1:06    2       27:16        0:39    3       20:31       56:39    
     3      16  Walter Devault           26    56    5        7:17        2:01    3       28:03        1:53    2       19:57       59:13    
     4      25  Cris Branden             15    52    6        7:19        1:42    7       30:53        0:58    5       24:03     1:04:58    
     5      29  Sanford Lechner          49    49    7        7:51        1:50    6       30:29        1:51    6       24:08     1:06:11    
     6      33  Al Cannon                17    49    9        8:49        1:53    8       31:28        1:38    7       24:28     1:08:17    
     7      36  Robert Binkley           12    40    1        7:03        1:40    4       28:19        1:42   17       30:05     1:08:52    
     8      40  Kevin Traynor            81    59    8        8:36        1:35    5       29:58        1:31   12       28:27     1:10:09    
     9      46  Peter Marini             54    51   12       10:06        1:28    9       31:31        1:07   11       28:14     1:12:28    
    10      50  Ilan Bar-Dov              9    58   16       10:12        1:29   10       32:29        1:30   15       29:27     1:15:08    
    11      52  Robert Santa Cruz        72    41   19       11:00        3:07   11       33:55        1:55    9       25:24     1:15:22    
    12      54  Kelly Hilton-Green       41    41    3        7:06        2:56   19       42:08        0:29    4       22:51     1:15:34    
    13      56  Don Mader                53    41   10        9:17        2:53   17       36:14        1:24   10       26:15     1:16:04    
    14      59  John Scarduzio           74    56   11       10:00        3:19   14       35:53        2:40    8       25:05     1:16:59    
    15      61  Ron Bowers               14    45   14       10:09        3:19   12       35:36        0:51   14       29:07     1:19:03    
    16      62  Dan Edelman              28    44   17       10:15        3:14   13       35:38        0:49   13       29:06     1:19:03    
    17      65  Cam Collins              21    48   18       10:59        1:50   16       36:12        1:38   16       29:52     1:20:33    
    18      71  Roque Berrios            10    53   13       10:09        4:18   15       36:09        1:35   18       34:31     1:26:43    
    19      74  Glenn Webber             92    55   15       10:11        3:14   18       39:58        0:38   19       36:36     1:30:38    
    20      81  Chris Decina             22    42   20       13:47        6:04   20       47:21        1:28   20       47:18     1:56:00    
Top

Male 60 and over

         Overall                                   ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      17  Steve Day                90    61    3        9:23        2:24    1       27:02                1       20:50       59:40    
     2      19  Alan Friedrich           91    61    1        7:22        1:55    2       29:02        1:02    2       21:24     1:00:46    
     3      37  Jerry Kyckelhahn         48    66    4        9:33        1:36    3       29:12        2:18    5       26:22     1:09:03    
     4      41  Eitan Rosen              68    67    5       10:14        1:51    5       34:13        0:40    3       23:18     1:10:18    
     5      47  Dale Ruth                70    75    6       12:33        3:05    4       32:25                4       25:18     1:13:22    
     6      69  David Pittinos           64    65    2        9:08        3:19    6       35:25        3:21    6       33:38     1:24:52    
     7      83  David Withee             86    69    7       17:50        4:38    7       44:59        4:24    7       45:40     1:57:33    
Top

Female Overall Winners

         Overall                                   ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       7  Carol Hassell            38    59    1        6:30        0:36    1       26:35        0:41    3       20:11       54:36    
     2       9  Amy Bobotis-Carr         13    40    2        7:18        1:01    2       27:02        0:43    2       19:25       55:32    
     3      12  Randi Roker               2    41    3        7:29        1:15    3       27:34        1:26    1       19:00       56:47    
Top

Female 18 and Under

         Overall                                   ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      28  Kaitlyn Lowery           51    14    2        7:08        0:45    1       31:16        0:59    1       25:40     1:05:49    
     2      53  Avery Devault            24    15    1        7:02        2:01    2       34:43        0:49    3       30:57     1:15:33    
     3      66  Madison McCullough       89    11    3        8:35        1:41    3       42:40        0:55    2       28:05     1:21:58    
Top

Female Open

         Overall                                   ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      35  Anabelle Hilton          40    30    1        7:50        1:03    3       33:55        0:49    1       24:56     1:08:35    
     2      49  Bethany Hunt             43    38    3        8:26        1:22    6       35:54        0:53    2       27:31     1:14:09    
     3      55  Colleen Simpson          76    35    2        7:52        1:40    7       37:29        0:45    3       28:13     1:16:01    
     4      57  Jessica Monti            56    30    5        9:29        1:25    2       33:10        1:32    7       30:43     1:16:20    
     5      58  Kristin Binkley          11    34    7        9:35        3:19    1       30:58        2:12    5       30:21     1:16:26    
     6      60  Ana Rojas Bastidas       67    29    4        8:30        1:28    4       34:12        1:53    8       32:08     1:18:14    
     7      64  Megan Guyer              35    30    6        9:34        2:41    5       35:31        1:25    6       30:28     1:19:41    
     8      72  Erin McGarry             55    22    9       11:37        3:26    8       43:00        1:57    4       29:27     1:29:28    
     9      77  Raquel Rodriguez         66    39   10       15:09        5:16    9       44:06        3:31   10       32:42     1:40:46    
    10      78  Ludy Underwood           84    38    8       10:58        9:29   10       45:30        2:07    9       32:41     1:40:46    
Top

Female Masters

         Overall                                   ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      21  Karen Gilmore            33    48    4        8:40        1:20    2       31:07        1:03    1       21:13     1:03:25    
     2      26  Elizabeth Lindsay        50    52    2        7:46        0:50    3       31:31        0:59    3       24:04     1:05:11    
     3      27  Rochelle Sklar           77    41    7       10:03        1:04    1       30:44        1:22    2       22:04     1:05:19    
     4      30  Mary Cohen               20    49    1        7:42        1:55    4       31:52        1:21    5       24:35     1:07:27    
     5      34  Rose Hawley              39    41    3        8:32        1:35    6       32:49        1:25    4       24:10     1:08:33    
     6      45  Laura Wrightson          88    44    5        9:19        1:37    5       32:46        1:15    6       26:46     1:11:45    
     7      63  Gail Kleemann            46    51    9       11:21        2:06    9       36:50        0:31    7       28:15     1:19:04    
     8      67  Michelle Byers           16    45    6        9:23        5:27    8       36:03        1:27    9       31:42     1:24:04    
     9      68  Lisa Rabant              65    47   10       11:23        3:41    7       35:45        1:31   10       31:43     1:24:05    
    10      73  Lisa Vrana               85    41    8       10:13        1:51   13       45:44        1:50    8       29:54     1:29:34    
    11      75  Nancy Hadaway            36    47   12       13:16        2:54   12       45:29        1:18   12       33:26     1:36:24    
    12      76  Melanie Dunnuck          27    41   11       12:43        3:00   11       44:34        1:26   13       35:21     1:37:06    
    13      79  Inga Gomez               34    45   13       14:53        5:33   10       44:25        3:11   11       32:43     1:40:46    
Top

Female 60 and over

         Overall                                   ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      80  Bettie Tringali          82    61    1       14:03        3:36    1       44:58        2:04    1       37:21     1:42:03    
     2      82  Ruth Withee              87    72    2       17:50        2:40    2       50:48        0:32    2       45:41     1:57:33