Pastor Dan Memorial 5K Run 5K Run

Age Group Results

October 20, 2012


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com

Men: 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Marie Miller                                        92   42       20          23:56      7:43/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tammy Werthem                                           164   41       40          28:06      9:04/M
Top

Female 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Madison Gilliam                                          50   10       88          37:00     11:56/M
       2    Skye Damron                                              39   10       89          37:22     12:03/M
       3    Karlie Cunningham                                       160   10       90          37:29     12:05/M
       4    Mackenzie Gorton                                         54    8       91          37:41     12:09/M
       5    Sydnee Gilliam                                           51    8       92          37:42     12:10/M
       6    Kaelyn Mosenthin                                         96    7      124          47:45     15:24/M
       7    Mia Del Toro                                             42    9      129          48:50     15:45/M
       8    Megan Brown                                              17    6      140          52:07     16:49/M
       9    Olivia Hamm                                              60    5      144          57:43     18:37/M
      10    Noelle Hamm                                              63    7      148          57:51     18:40/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Abby Batchelor                                            2   11       26          24:33      7:55/M
       2    Shelby Russo                      Stuart  FL            111   14       36          27:41      8:56/M
       3    Tia Londrigan                                            77   14       55          30:32      9:51/M
       4    Emily Chavez                                            171   11       58          30:38      9:53/M
       5    Peyton Foster                                           155   12       72          33:14     10:43/M
       6    Stephanie McLaughlin                                     88   12       85          36:39     11:49/M
       7    Mckenna Cashamn                                          26   12       86          36:49     11:53/M
       8    Deanna Mendocha                                          91   12       87          36:53     11:54/M
       9    Karoline Cunningham                                     157   14       97          38:55     12:33/M
      10    Raven Bishop                                              5   13       98          39:02     12:35/M
      11    Autumn Blake                                              7   13      102          39:54     12:52/M
      12    Maddie Buck                                              20   13      109          45:22     14:38/M
      13    Danielle Mendocha                                        90   14      133          48:51     15:45/M
      14    Andrea Brown                                             12   11      138          51:28     16:36/M
      15    Teresa Legein                                            75   12      143          54:07     17:27/M
      16    Sara Bolton                       Stuart  FL             11   14      149          58:37     18:55/M
      DQ    Shannon McLaughlin                                       87   11       DQ          23:14      7:30/M
      DQ    Lyric Pitter                                            103   13       DQ          35:47     11:33/M
      DQ    Deja Milsap                                              94   14       DQ          35:47     11:33/M
      DQ    Alexis Hayden                                            65   12       DQ          35:47     11:33/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alicia Chavez                                           170   15       22          24:15      7:49/M
       2    Sara Currie                                              38   19       27          24:34      7:55/M
       3    Mira Currie                       Stuart  FL             36   15       31          26:34      8:34/M
       4    Ariel Snyder                      Stuart  FL            119   17       46          28:51      9:18/M
       5    Alana Coppedge                                           32   17       62          31:54     10:17/M
       6    Taylor Blake                                              8   18       83          36:21     11:44/M
       7    Brielle Walton                                          131   17       93          37:51     12:13/M
       8    Ju-Hee Kang                       Stuart  FL            118   17       96          38:20     12:22/M
       9    Marissa Hall                                             59   15      112          45:37     14:43/M
      10    Kristsin McLaughlin                                      86   15      115          46:02     14:51/M
      11    Jessica Brown                     Stuart                 15   16      116          46:02     14:51/M
      12    Paige Timmerman                                         124   17      150          58:38     18:55/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jenny Pope                                              107   24       47          28:52      9:19/M
       2    Leah Acker                                              172   22       59          30:45      9:55/M
       3    Jessica McGath                                           82   24       77          34:17     11:04/M
       4    Brianna Snyder                                          120   20      128          48:12     15:33/M
       5    Brittany Brown                                           14   20      139          51:29     16:36/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tracie Sullivan                   Stuart  FL            123   29       34          27:20      8:49/M
       2    Anna Sheaffer                     Palm City  FL         115   27       38          27:59      9:02/M
       3    Chelsea Johnson                                         148   27      108          45:06     14:33/M
       4    Allison Church                                          177   26      145          57:47     18:38/M
       5    Jessica Zimmerman                                       175   26      146          57:47     18:38/M
      DQ    Nadia Platt                                             106   28       DQ          41:22     13:21/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephanie Grigsby                                        57   32       21          24:07      7:47/M
       2    Diana Fox                                                48   31      111          45:34     14:42/M
       3    Becky Mosenthin                                          95   33      125          47:49     15:25/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Desio                                           43   37       44          28:41      9:15/M
       2    Kyle Gorton                                              53   37       52          29:29      9:31/M
       3    Karena Weaver                                           133   36       60          31:05     10:02/M
       4    April Tremblay                                          167   36       73          33:31     10:49/M
       5    Tahra Cessna                                            174   35       78          34:26     11:06/M
       6    Christina Gilliam                 Indiantown  FL         49   37      105          41:25     13:22/M
       7    Erika Loupe                                             169   38      118          47:14     15:14/M
       8    Heather Walton                                          132   38      119          47:16     15:15/M
       9    Libna Sierra                                            116   39      123          47:42     15:23/M
      10    Judy Del Toro                                            41   38      131          48:51     15:45/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Beth Leiblein                     Stuart  FL             76   41       43          28:30      9:12/M
       2    Mary Beth Batchelor                                       4   40       64          32:08     10:22/M
       3    Andrea Greenlee                   Stuart  FL            151   40       69          32:40     10:32/M
       4    Nancy Bolton                      Stuart  FL             10   40       70          32:51     10:36/M
       5    Helena Beers                      Port Saint Lucie  F   140   42       76          34:09     11:01/M
       6    Sheila Hoadley                    Stuart  FL             67   41       80          35:16     11:23/M
       7    Jeanette McLaughlin                                      85   42      126          47:52     15:26/M
       8    Tera Driggers                                           168   40      134          50:03     16:09/M
       9    Anna Blake                                                6   40      135          50:03     16:09/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barb Russo                                              109   47       56          30:34      9:52/M
       2    Lesley Frear                      Stuart  FL            161   46       84          36:29     11:46/M
       3    Denise Medocha                                           89   48      130          48:51     15:45/M
       4    Betty Brown                                              13   46      141          52:25     16:55/M
       5    Cherie Legein                                            74   45      142          53:13     17:10/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robyn O'Heron                                           145   50       74          33:43     10:53/M
       2    Roe Hoover                                               69   52      127          47:59     15:29/M
       3    Connie Bailes                                             1   53      147          57:49     18:39/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mandy Johnson                                           147   56       75          34:06     11:00/M
       2    Debby Holland                                           178   57      122          47:40     15:23/M
       3    Donna Fitzpatrick                                        47   55      136          51:00     16:27/M
       4    Bonnie Gordon                                            52   55      151        1:02:54     20:17/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jayne Low                                                79   64      120          47:17     15:15/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Norma Hammond                                            64   69      152        1:02:55     20:18/M
      DQ    Kathy Brown                                              16   69       DQ          42:01     13:33/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jon Williams                      Miami  FL             138   43        1          17:45      5:44/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dale Ruby                         Palm City  FL         137   50        3          19:26      6:16/M
Top

Male 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Sabatino                                        114   10       48          28:54      9:19/M
       2    Christian Cabrera                                        24    9       82          36:06     11:39/M
       3    Johnathan Sierra                                        146   7       106          42:46     13:48/M
       4    Frankie Del Toro                                         40    8      132          48:51     15:45/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tyler Medeau                                            163   14        6          19:47      6:23/M
       2    Joseph Sabatino                   Stuart  FL            112   14       10          20:50      6:43/M
       3    Ryan Coppedge                                            31   14       11          20:50      6:43/M
       4    Nicholas Campo                                           25   14       13          22:48      7:21/M
       5    Olexa Blecha                      Stuart  FL              9   13       23          24:21      7:51/M
       6    Kaleb Santiago                                          179   14       24          24:23      7:52/M
       7    Jackson Casto                                            28   14       35          27:29      8:52/M
       8    Matthew Beers                                           141   14       37          27:54      9:00/M
       9    Jared Foster                                            156   12       50          29:08      9:24/M
      10    Nate Leblanc                                             73   13       51          29:21      9:28/M
      11    David Casto                                              27   14       54          29:37      9:33/M
      12    Joshua Hoadley                                           66   14       61          31:44     10:14/M
      13    Ryan Jones                                              152   12       68          32:38     10:32/M
      14    Luke Leblanc                                             72   11       71          33:07     10:41/M
      15    Randy Ferry                                              45   13       79          34:32     11:08/M
      16    Zachary Ferry                                            46   11       81          35:49     11:33/M
      17    Micah Todd                                              125   12       94          37:51     12:13/M
      18    Noah Jones                                              154   13      103          39:55     12:53/M
      19    Zachary Brown                                            19   13      107          44:56     14:30/M
      20    Austin Johnson                                           70   13      114          45:59     14:50/M
      21    Christopher Sarvey                                      180   12      121          47:27     15:18/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josh Nicholas                                            99   18        2          18:01      5:49/M
       2    Louis Sabatino                    Stuart  FL            113   17        5          19:45      6:22/M
       3    Renat Currie                      Stuart  FL             37   15        7          20:40      6:40/M
       4    Jason Hall                        Stuart  FL             58   15        8          20:41      6:40/M
       5    Nathan Todd                                             126   15        9          20:42      6:41/M
       6    Anders Youngstrom                                       134   17       12          21:17      6:52/M
       7    Mark Skoblicki                                          117   17       15          23:14      7:30/M
       8    Derik Bishop                      Stuart  FL            135   17       18          23:49      7:41/M
       9    John Roach                        Stuart                176   17       19          23:55      7:43/M
      10    Thomas Buck                                              22   15       28          25:22      8:11/M
      11    Zach Simmons                                            150   17       41          28:16      9:07/M
      12    John Cunningham                                         158   15       65          32:10     10:23/M
      13    Kody Pitter                                             102   15       66          32:12     10:23/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeremy Johnson                                          149   28       25          24:29      7:54/M
       2    Colt McDonough                                           81   26       39          28:04      9:03/M
       3    Bryan Sullivan                                          122   26       49          28:56      9:20/M
       4    Bryan Platt                                             104   26       95          38:08     12:18/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Holland                                             173   33       42          28:26      9:10/M
       2    Matt Andres                                             162   31       45          28:45      9:16/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Darin Paulson                                           100   39       16          23:18      7:31/M
       2    Michael Diaz                                             44   38       53          29:34      9:32/M
       3    Kevin Mosenthin                                          97   37      137          51:11     16:31/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jose Medina                       Port St Lucie  FL     144   43       14          22:49      7:22/M
       2    Peter Trembley                                          128   40       17          23:27      7:34/M
       3    Francesco Ingegnoli               Palm City  FL         142   43       30          26:32      8:34/M
       4    Heath Batchelor                                           3   42       63          32:05     10:21/M
       5    Joe Snyder                                              121   42       67          32:15     10:24/M
       6    Rod Brown                                                18   44       99          39:12     12:39/M
       7    Chris Jones                       Arcadia  FL           153   42      104          39:56     12:53/M
       8    Richard Buck                                             21   44      110          45:23     14:38/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1     John Cunningham                                        159   47       29          25:59      8:23/M
       2    John Wallace                                            130   45       57          30:38      9:53/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Roger Travis                      Ft. Pierce  FL        127   54        4          19:44      6:22/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Coppedge                      Stuart  FL             33   55       32          26:48      8:39/M
       2    Kim Hoover                                               68   59      113          45:45     14:45/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ed Ruby                                                 108   69       33          27:04      8:44/M
       2    Jim Hill                          Stuart  FL            143   65      101          39:40     12:48/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rich Bonham                       Stuart  FL            136   74      100          39:13     12:39/M
       2    Phil Low                                                 80   77      117          47:03     15:11/M