Croom Fools 16-Mile Run 16-Mile

Overall Finish List

April 07, 2012


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com

Female Finishers

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Bridget Hahm                      Wesley Chapel  FL     330    36   F       1 30-39               2:31:19      9:27/M
       2    Jennifer Palamar                  New Port Richey  FL   355    37   F       2 30-39               2:36:23      9:46/M
       3    Kristy Twining                                          387    39   F       3 30-39               2:36:24      9:47/M
       4    Julie Heimbach                    Orlando  FL           333    50   F       1 50-59               2:42:09     10:08/M
       5    Mary Ambrose                      Germantown  TN        301    51   F       2 50-59               2:44:30     10:17/M
       6    Carolyn Craig                     Fort Myers  FL        320    52   F       3 50-59               2:44:33     10:17/M
       7    Mary Scott                        Winter Park  FL       365    54   F       4 50-59               2:49:25     10:35/M
       8    Amy Wood                                                379    42   F       1 40-49               2:53:56     10:52/M
       9    Catherine Pacifici                Tampa  FL             354    37   F       4 30-39               2:57:27     11:05/M
      10    Kristin Zarama                    Orlando  FL           383    42   F       2 40-49               2:59:50     11:14/M
      11    Jill Gallaher                     Tampa  FL             325    31   F       5 30-39               3:07:42     11:44/M
      12    Debbie White                      Fort Myers  FL        378    61   F       1 60-99               3:11:10     11:57/M
      13    Rhonda Del Campo                  Lutz  FL              321    52   F       5 50-59               3:15:21     12:13/M
      14    Helen Vilchez                     Chino  CA             375    25   F       1  0-29               3:17:32     12:21/M
      15    Katy Cook                         Lake Mary  FL         319    32   F       6 30-39               3:18:36     12:25/M
      16    Bethany Snow                      Tallahassee  FL       369    29   F       2  0-29               3:18:36     12:25/M
      17    Shelby Trail                      Jupiter  FL           372    52   F       6 50-59               3:19:09     12:27/M
      18    Cindy Toward                      Lakeland  FL          371    56   F       7 50-59               3:20:15     12:31/M
      19    Cheryl Boyd                       Lakeland  FL          310    44   F       3 40-49               3:20:27     12:32/M
      20    Karin Garcia                      Spring Hill  FL       326    42   F       4 40-49               3:23:41     12:44/M
      21    Mary Migliorini                   Lakeland  FL          348    62   F       2 60-99               3:23:57     12:45/M
      22    Parmvir Bahia                     Tampa  FL USA         305    34   F       7 30-39               3:27:03     12:56/M
      23    Libby Hansen                      Bradenton  FL         332    45   F       5 40-49               3:35:35     13:28/M
      24    Jill Banell                                             384    21   F       3  0-29               3:35:37     13:29/M
      25    Phyllis Warner                    Groveland  FL         376    67   F       3 60-99               3:37:32     13:36/M
      26    Michelle Bentubo                  Orlando  FL           308    45   F       6 40-49               3:55:02     14:41/M
      27    Carla Cervantes                   Lutz  FL              313    36   F       8 30-39               3:59:01     14:56/M
      28    Michelle Colomer                  Hialeah  FL           317    20   F       4  0-29               3:59:09     14:57/M
      29    Amy Deslauriers                   Clermont  FL          322    42   F       7 40-49               4:00:09     15:01/M
      30    Ada Arias                         Miami Lakes  FL USA   302    51   F       8 50-59               4:03:08     15:12/M
      31    Cinthya Martinez                  Lutz  FL              345    36   F       9 30-39               4:09:45     15:37/M
      32    Rachel Grabner                    Tampa  FL             329    31   F      10 30-39               4:16:50     16:03/M
      33    Brandi Jackson                    Tampa  FL             337    41   F       8 40-49               4:16:52     16:03/M
      34    Claudia Bierschenk                Miami  FL             807    47   F       9 40-49               4:54:45     18:25/M


Male Finishers

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Rick Gausche                      Tampa  FL             385    30   M       1 30-39               1:51:24      6:58/M
       2    Greg Dill                         Brooksville  FL       323    48   M       1 40-49               2:15:13      8:27/M
       3    Craig Conrad                      New Port Richey  FL   318    53   M       1 50-59               2:18:04      8:38/M
       4    Ricky Howe                                              336    57   M       2 50-59               2:19:24      8:43/M
       5    Michael Myers                     Ormond Beach  FL      351    56   M       3 50-59               2:22:28      8:54/M
       6    Jason Hisey                       Brandon  FL           335    30   M       2 30-39               2:24:53      9:03/M
       7    Stephen Kin                       Tampa  FL             342    44   M       2 40-49               2:25:02      9:04/M
       8    Jerry Powell                      Melissa  TX           388    60   M       1 60-99               2:26:32      9:10/M
       9    Tim Powell                        Melissa  TX           360    40   M       3 40-49               2:26:34      9:10/M
      10    Gary Miller                       Oldsmar  FL           349    58   M       4 50-59               2:28:24      9:17/M
      11    Kenneth Ausley                    Ocala  FL             304    44   M       4 40-49               2:30:14      9:23/M
      12    Bill Stubblebine                  Ocala  FL             370    40   M       5 40-49               2:30:17      9:24/M
      13    Sean Kendrick                     New Port Richey  FL   341    43   M       6 40-49               2:36:23      9:46/M
      14    Chris Hewell                      Dade City  FL         334    37   M       3 30-39               2:36:28      9:47/M
      15    Luke Brant                        Boca Raton  FL        311    30   M       4 30-39               2:38:18      9:54/M
      16    Bernardo Zarama                   Orlando  FL           382    44   M       7 40-49               2:39:15      9:57/M
      17    Robert Smedley                    Windermere  FL        367    35   M       5 30-39               2:40:51     10:03/M
      18    Larry Krietemeyer                 Anthony  FL           343    53   M       5 50-59               2:43:13     10:12/M
      19    Matthew Goldrick                  Spring Hill  FL USA   328    41   M       8 40-49               2:43:57     10:15/M
      20    Jim Bartlett                      Orlando  FL           306    54   M       6 50-59               2:49:55     10:37/M
      21    Doug Clinger                      Auburndale  FL USA    314    52   M       7 50-59               2:54:55     10:56/M
      22    Robin Patterson                   New Port Richey  FL   357    61   M       2 60-99               2:59:49     11:14/M
      23    Pete Geshel                       Lutz  FL USA          327    48   M       9 40-49               3:02:05     11:23/M
      24    Chip Bohlen                       Wesley Chapel  FL U   309    49   M      10 40-49               3:10:26     11:54/M
      25    Bruno Migliorini                  Lakeland  FL          347    73   M       3 60-99               3:18:41     12:25/M
      26    Jonathan Paul                     Longwood  FL          386    30   M       6 30-39               3:21:55     12:37/M
      27    Marek Coates                      Lakeland  FL          315    34   M       7 30-39               3:24:46     12:48/M
      28    Paul Oser                         Groveland  FL USA     353    37   M       8 30-39               3:37:32     13:36/M
      29    Jason McCormick                   Longwood  FL USA      346    40   M      11 40-49               3:39:30     13:43/M
      30    Jose Burgos                       Miami  FL             312    48   M      12 40-49               3:55:17     14:42/M
      31    Andrew Sauchelli                  Jupiter  FL           364    58   M       8 50-59               4:02:19     15:09/M
      32    Ken Jackson                       Tampa  FL             338    42   M      13 40-49               4:16:56     16:04/M
      33    Harry Miller                      Miami  FL             350    73   M       4 60-99               4:54:45     18:25/M