Class 3A Region 4 Boys Championship Race

November 12, 2011


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com

Overall Finish List - Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Year

    1      1    215  Elliot Clemente       Belen Jesuit                            15:28.6  4:59/M    12
    2      2    217  Avery Lopez           Belen Jesuit                            16:15.5  5:15/M    11
    3      3    218  Michael Magoulas      Belen Jesuit                            16:16.7  5:15/M    10
    4      4    221  Fabian Tomas          Belen Jesuit                            16:23.2  5:17/M    10
    5      5    393  Andrew Iglesias       Pembroke Pines Charter                  16:34.2  5:21/M      
    6      6    220  Francisco Tejidor     Belen Jesuit                            16:45.7  5:24/M    12
    7      7    331  Blake Robison         Melbourne                               17:01.8  5:29/M    12
    8      8    397  Kelly Etienne         Port St. Lucie                          17:04.3  5:30/M    12
    9  (< 5)    254  Samy Elabbar          Forest Hill                             17:06.8  5:31/M    11
   10      9    304  Nicholas Parinelli    Martin County                           17:08.0  5:32/M    11
   11  (> 5)    219  Diego Rojo            Belen Jesuit                            17:21.0  5:36/M    11
   12     10    401  Kevin Sapp            Port St. Lucie                          17:27.6  5:38/M    12
   13  (> 5)    216  Alexander Isaac       Belen Jesuit                            17:30.0  5:39/M    10
   14     11    303  Tyler Obrien          Martin County                           17:36.8  5:41/M    10
   15     12    399  Joshua Negron-SantiagoPort St. Lucie                          17:39.1  5:42/M    11
   16     13    383  Jason Draper          Palm Bay                                17:41.4  5:42/M    12
   17     14    370  Hernan Baltazar       Okeechobee                              17:50.6  5:45/M    10
   18     15    353  Jean Cambry           Miami Central                           17:54.5  5:46/M    11
   19     16    328  Connor Knowlton       Melbourne                               17:57.8  5:47/M    11
   20     17    354  Uguens Decius         Miami Central                           18:00.9  5:48/M    12
   21     18    289  Travis McHale         Jensen Beach                            18:01.1  5:49/M    11
   22     19    208  Antony Cruz           Archbishop McCarthy                     18:01.2  5:49/M      
   23     20    286  Austin Dyess          Jensen Beach                            18:01.8  5:49/M    11
   24     21    385  Matt Jennewein        Palm Bay                                18:02.5  5:49/M    12
   25     22    234  James Sahagian        Cardinal Gibbons                        18:08.1  5:51/M      
   26     23    301  Benjamin Fuhrman      Martin County                           18:10.5  5:52/M    11
   27     24    329  Ricardo Navajas       Melbourne                               18:14.8  5:53/M    11
   28     25    249  Jc Ivey               Eau Gallie                              18:19.5  5:55/M    12
   29     26    271  Mike Aviles           Homestead                               18:20.1  5:55/M    11
   30     27    230  Michael Hampel        Cardinal Gibbons                        18:20.5  5:55/M      
   31     28    229  Jason Belina          Cardinal Gibbons                        18:20.7  5:55/M      
   32     29    326  Tristan Adams         Melbourne                               18:21.8  5:55/M    9 
   33     30    287  Clayton Farley        Jensen Beach                            18:22.3  5:55/M    12
   34     31    290  Christian Moore       Jensen Beach                            18:23.5  5:56/M    11
   35     32    388  Dalton Stanley        Palm Bay                                18:24.1  5:56/M    12
   36     33    248  Brad Ivey             Eau Gallie                              18:24.5  5:56/M    10
   37     34    300  Jacob Burton          Martin County                           18:29.4  5:58/M    12
   38     35    396  Timothy Taylor        Pembroke Pines Charter                  18:30.7  5:58/M      
   39     36    343  Matt Horner           Merritt Island                          18:30.8  5:58/M    12
   40     37    374  Phillip Suarez        Okeechobee                              18:34.4  5:59/M    12
   41     38    251  Greg Lambert          Eau Gallie                              18:38.7  6:01/M    11
   42     39    209  Jeremy Farrell        Archbishop McCarthy                     18:40.2  6:01/M      
   43     40    233  Andrew Nicholson      Cardinal Gibbons                        18:42.8  6:02/M      
   44     41    288  Kyle Hussey           Jensen Beach                            18:45.7  6:03/M    12
   45  (< 5)    411  Ryder Peppler         South Fork                              18:49.1  6:04/M    10
   46     42    305  Marvin Vincent        Martin County                           18:49.8  6:04/M    11
   47     43    369  Mariano Alvarez       Okeechobee                              18:51.7  6:05/M    12
   48     44    214  Marco Santana         Archbishop McCarthy                     18:51.9  6:05/M      
   49  (> 5)    302  Matthew Altzner       Martin County                           18:52.6  6:05/M    10
   50     45    387  Manes Ralph           Palm Bay                                18:53.0  6:05/M    12
   51     46    344  Eric Mueth            Merritt Island                          18:53.4  6:05/M    12
   52     47    318  Gilbert Rodriguez     Mater Academy (Hialeah Gardens          18:53.5  6:05/M    10
   53     48    327  Noah Davis            Melbourne                               18:54.5  6:06/M    12
   54     49    315  Antonio Jimenez       Mater Academy (Hialeah Gardens          18:55.0  6:06/M    12
   55  (> 5)    285  David Andrews         Jensen Beach                            18:57.2  6:07/M    12
   56     50    252  Caleb Porter          Eau Gallie                              18:57.4  6:07/M    12
   57  (> 5)    284  Gaston Alvarez        Jensen Beach                            18:57.8  6:07/M    11
   58     51    211  Javier Murphy         Archbishop McCarthy                     19:01.5  6:08/M      
   59     52    250  Wyatt Kinner          Eau Gallie                              19:08.9  6:10/M    11
   60  (> 5)    330  Alec Reesh            Melbourne                               19:09.7  6:11/M    11
   61     53    235  Joseph Testa          Cardinal Gibbons                        19:10.5  6:11/M      
   62     54    340  Chris Blaylock        Merritt Island                          19:29.0  6:17/M    11
   63     55    394  Kristinn McNair       Pembroke Pines Charter                  19:30.2  6:17/M      
   64     56    372  Erik Garcia           Okeechobee                              19:36.7  6:19/M    12
   65     57    239  Rickcardo Bailey      Dillard                                 19:36.8  6:19/M      
   66     58    345  Travis Spake          Merritt Island                          19:39.8  6:20/M    11
   67  (> 5)    232  Sean Mulcahey         Cardinal Gibbons                        19:40.4  6:21/M      
   68     59    212  Alexander Orfanedes   Archbishop McCarthy                     19:41.5  6:21/M      
   69     60    359  Jahleel Lilly         Miami Central                           19:48.4  6:23/M    12
   70  (> 5)    231  William Huskey        Cardinal Gibbons                        19:49.3  6:24/M      
   71     61    241  Davidson Jeanbaptiste Dillard                                 19:49.8  6:24/M      
   72  (> 5)    299  Hunter Brown          Martin County                           19:51.5  6:24/M    12
   73  (> 5)    247  Jesse Gust            Eau Gallie                              19:56.6  6:26/M    12
   74  (> 5)    253  Tyler Wittekind       Eau Gallie                              20:04.9  6:28/M    12
   75     62    313  Lester Collares       Mater Academy (Hialeah Gardens          20:10.8  6:30/M    9 
   76     63    373  Victor Nunez          Okeechobee                              20:11.3  6:31/M    9 
   77     64    342  Austin Haggard        Merritt Island                          20:18.6  6:33/M    11
   78     65    357  Georges Jordany       Miami Central                           20:19.1  6:33/M    9 
   79     66    392  Juan Arango           Pembroke Pines Charter                  20:20.9  6:34/M      
   80     67    356  Sonyj Jean            Miami Central                           20:22.5  6:34/M    11
   81     68    391  Daniel Arango         Pembroke Pines Charter                  20:23.1  6:35/M      
   82  (> 5)    332  Andrew Todd           Melbourne                               20:23.8  6:35/M    11
   83     69    386  Brandon Lawry         Palm Bay                                20:25.0  6:35/M    9 
   84  (> 5)    384  Nathan Farley         Palm Bay                                20:31.7  6:37/M    12
   85  (> 5)    210  Alwyn McConnell       Archbishop McCarthy                     20:37.0  6:39/M      
   86  (> 5)    213  Jorge Holgiun-Reed    Archbishop McCarthy                     20:40.4  6:40/M      
   87     70    273  Anthony Brown         Homestead                               20:40.5  6:40/M    12
   88     71    243  Mario McGowan         Dillard                                 20:47.1  6:42/M      
   89     72    242  Akeme Lewis           Dillard                                 20:50.7  6:43/M      
   90  (> 5)    390  Alejandro Adarve      Pembroke Pines Charter                  20:52.9  6:44/M      
   91  (> 5)    346  Tyler Johnson         Merritt Island                          20:53.0  6:44/M    12
   92     73    244  Tristan Pendergraph   Dillard                                 20:54.2  6:45/M      
   93  (> 5)    355  Sounders Jalanne      Miami Central                           21:04.7  6:48/M    9 
   94  (> 5)    382  Ryan Corry            Palm Bay                                21:05.4  6:48/M    12
   95     74    314  Widel Francios        Mater Academy (Hialeah Gardens          21:06.1  6:48/M    7 
   96  (> 5)    341  Tim Campbell          Merritt Island                          21:19.9  6:53/M    11
   97     75    400  Carlos Osorio         Port St. Lucie                          21:24.4  6:54/M    9 
   98     76    402  Dabney Torres         Port St. Lucie                          21:41.9  7:00/M    11
   99     77    317  Charles Rodriguez     Mater Academy (Hialeah Gardens          21:48.0  7:02/M    11
  100  (> 5)    368  German Lopez          Okeechobee                              22:08.0  7:08/M    10

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Year

  101  (> 5)    371  Christian Garcia      Okeechobee                              22:16.9  7:11/M    11
  102     78    275  Reynaldo Delvalle     Homestead                               22:25.4  7:14/M    9 
  103  (> 5)    403  George Vinueza        Port St. Lucie                          22:32.6  7:16/M    11
  104     79    274  Andre Carrion         Homestead                               22:36.6  7:17/M    11
  105  (> 5)    398  Joseph Magana         Port St. Lucie                          23:13.9  7:29/M    12
  106     80    272  Johntavious Broner    Homestead                               23:35.4  7:36/M    10