Beach To Bar 5K Run

Age Group Results

November 26, 2011


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com

Men: 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K Run

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Heidi Wattendorf                  Boston  MA USA        323   28        9        20:45.7      6:42/M
Top

Overall Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Martha Dobson                     Stuart  FL            697   45       20        22:41.1      7:19/M
Top

Female 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Madison McCullough                Jensen Beach  FL US   377   10      121        27:25.4      8:51/M
       2    Madison Eidemnelle                Pittsburgh  PA USA    353   10      284        37:02.1     11:57/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Caroline Schirmer                 Jupiter  FL USA       302   13      132        27:59.9      9:02/M
       2    Sage Pankey                       Jensen Beach  FL US   596   12      148        28:29.7      9:11/M
       3    Marina Burke                      Stuart  FL USA        334   14      160        28:54.0      9:19/M
       4    Allison Eidemueller               Hutchinson Island     484   12      165        29:01.5      9:22/M
       5    Erika Bebout                      Jensen Beach  FL      430   13      309        40:17.9     13:00/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Madeline Middleton                Jupiter  FL USA       578   16       21        22:43.5      7:20/M
       2    Kendra Scotti                     Greenwich  CT USA     381   15       40        23:52.6      7:42/M
       3    Emma Madden                       Stuart  FL USA        387   15       42        23:52.9      7:42/M
       4    Mandi Alker                       Jensen Beach  FL US   390   18       53        24:22.6      7:52/M
       5    Kelsey Manno                      Stuart  FL USA        388   19      105        27:07.7      8:45/M
       6    Hope Cotten                       Stuart  FL USA        409   15      116        27:21.1      8:49/M
       7    Anna Walinski                     Brevard  NC USA       677   17      264        35:34.9     11:28/M
       8    Christine Daly                    Stuart  FL USA        386   16      300        39:09.2     12:38/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Charlene Bachman                  Washington  DC USA    426   24       30        23:19.8      7:31/M
       2    Gretchen Wattendorf               Stuart  FL USA        327   24       50        24:16.7      7:50/M
       3    Paige Blankenship                 Stuart  FL USA        436   21       80        26:14.5      8:28/M
       4    Danielle Filipponi                Hobe Sound  FL USA    497   22       84        26:19.9      8:29/M
       5    Elizabeth Jones                   Jensen Beach  FL US   536   23       89        26:29.0      8:33/M
       6    Alexandra Femia                   Williamsville  NY U   494   20      107        27:12.0      8:46/M
       7    Lydia Fowler                      Jensen Beach  FL US   509   24      125        27:44.5      8:57/M
       8    Shannon Filipponi                 Hobe Sound  FL USA    499   24      128        27:49.9      8:58/M
       9    Alexandria Fogarty                Boca Raton  FL        507   21      193        30:27.8      9:49/M
      10    Rachel Christie                   Gainesville  FL USA   466   22      273        35:56.0     11:35/M
      11    Kelsey Cornish                    Jensen Beach  FL US   473   22      298        39:03.5     12:36/M
      12    Samantha Brown                    Stuart  FL            448   21      314        41:40.0     13:26/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Audrey Marcinhes                  Stuart  FL            566   29       83        26:19.9      8:29/M
       2    Rachel Planker                    Stuart  FLORIDA       605   29       99        26:52.2      8:40/M
       3    Susan Newnam                      Stuart  FL USA        590   29      102        26:57.4      8:42/M
       4    Andrea Porte                      Fort Pierce  FL USA   608   28      137        28:13.0      9:06/M
       5    Katherine Tyre                    Stuart  FL USA        640   29      146        28:27.0      9:11/M
       6    Kerry Madden                      Jupiter  FL USA       562   26      147        28:29.3      9:11/M
       7    Tabatha Jasper                    Fort Pierce  FL USA   533   28      159        28:52.0      9:19/M
       8    Elisha Bonthron                   Port St. Lucie  FL    438   27      172        29:40.0      9:34/M
       9    Jacilyn Mikels                    Port St Lucie  FL U   580   27      176        29:49.5      9:37/M
      10    Jessica Addorisio                 Palm City  FL USA     418   26      184        30:10.6      9:44/M
      11    Jennifer Iannantuono              Palm City  FL USA     687   27      186        30:14.3      9:45/M
      12    Kathleen Basch                    Jupiter  FL USA       429   27      189        30:20.4      9:47/M
      13    Sarah Mahlum                      Jupiter  FL USA       563   25      190        30:20.4      9:47/M
      14    Karra Mosher                      Stuart  FL USA        383   27      202        30:50.8      9:57/M
      15    Jessica Monti                     Port Saint Lucie  F   584   29      204        30:52.7      9:57/M
      16    Brittany Shaw                     Stuart  FL USA        630   25      212        31:20.3     10:06/M
      17    Megan Sorensen                    Fort Pierce  FL USA   412   27      213        31:28.8     10:09/M
      18    Catherine Parham                  Stuart  FL USA        598   26      219        32:04.7     10:21/M
      19    Chelsea Engel                     Jupiter  FL USA       492   27      222        32:15.3     10:24/M
      20    Jennifer Taylor                   Palm Beach Gardens    360   28      223        32:15.5     10:24/M
      21    Megan Guyer                       Port Saint Lucie  F   517   29      225        32:20.9     10:26/M
      22    Yanah Fischer                     Jupiter  FL USA       395   29      227        32:33.0     10:30/M
      23    Shelby Power                      Port St Lucie  FL U   612   26      233        32:59.0     10:38/M
      24    Tia Ashton                        Port St. Lucie  FL    424   26      236        33:05.5     10:40/M
      25    Alexandra Chauss                  Palm City  FL         463   25      241        33:34.2     10:50/M
      26    Candice Raulerson                 Stuart  FL USA        614   25      246        33:49.9     10:55/M
      27    Amanda Mack                       Port St Lucie  FL U   560   27      257        34:47.4     11:13/M
      28    Allison Christino                 Stuart  FL USA        467   29      259        35:15.0     11:22/M
      29    Mychau Diggins                    Jensen Beach  FL US   478   27      265        35:35.3     11:29/M
      30    Alexandra Whitman                 Port St. Lucie  FL    649   29      271        35:52.8     11:34/M
      31    Jennifer Moody                    Port St Lucie  FL U   585   28      272        35:52.8     11:34/M
      32    Ashley Richards                   North Palm Beach  F   371   27      283        36:59.8     11:56/M
      33    Marianne Humberg                  Port Saint Lucie  F   532   25      289        37:41.7     12:09/M
      34    Shannon Kipp                      Stuart  FL USA        363   29      299        39:04.4     12:36/M
      35    Amanda Puett                      Stuart  FL USA        613   29      316        42:32.4     13:43/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jessica Bills                     Jupiter  FL USA       434   33       32        23:28.0      7:34/M
       2    Caprice Mitchell                  Port Saint Lucie  F   385   34       33        23:32.0      7:35/M
       3    Heather Swindler                  Stuart  FL USA        338   33       52        24:21.2      7:51/M
       4    Michelle Hill                     Jupiter  FL USA       528   34       58        24:42.6      7:58/M
       5    Sophia Van Etten                  Stuart  FL USA        642   30       73        25:34.7      8:15/M
       6    April Laraway                     Stuart  FL USA        550   33       76        25:40.3      8:17/M
       7    Mya Jensen                        Port St. Lucie  FL    354   32       79        26:13.4      8:27/M
       8    Christine Taylor                  Stuart  FL            674   32       81        26:14.6      8:28/M
       9    Hope Keddington                   Apollo Beach  FL US   337   33       98        26:52.0      8:40/M
      10    Floria Clements                   Boynton Beach  FL U   469   30      106        27:10.7      8:46/M
      11    Aimee French                      Palm City  FL USA     510   34      119        27:23.5      8:50/M
      12    Niki Lavelle                      Stuart  FL            356   30      166        29:03.1      9:22/M
      13    Desiree Bonnie                                          333   32      168        29:28.6      9:30/M
      14    Robin Moynihan                    Stuart  FL            694   30      175        29:49.2      9:37/M
      15    Jennifer Parungao                 Jupiter  FL USA       603   34      187        30:15.4      9:45/M
      16    Morgan Julian                     Stuart  FL USA        538   31      201        30:43.9      9:55/M
      17    Joslin Winters                    Jensen Beach  FL US   652   30      215        31:33.1     10:11/M
      18    Lindsay Nicherson                 Stuart  FL            373   31      228        32:36.1     10:31/M
      19    Sarah Flesche                     Fort Pierce  FL USA   506   30      239        33:26.0     10:47/M
      20    Zusanne Polhemus                  Stuart  FL USA        607   33      247        33:58.1     10:57/M
      21    Kelli Glass                       Stuart  FL USA        693   34      251        34:25.0     11:06/M
      22    Jennifer Barajas                  Port St. Lucie  FL    428   30      254        34:28.9     11:07/M
      23    Michelle Coughter                 Port St. Lucie  FL    474   33      277        36:11.2     11:40/M
      24    Amanda Finnis                     Jupiter  FL USA       500   30      296        39:02.0     12:35/M
      25    Grace Murphy                      Tampa  FL USA         346   30      297        39:03.0     12:36/M
      26    Brooke Brooks                     Stuart  FL USA        444   34      327        45:01.2     14:31/M
      27    Natasha Martiniuk                 Palm City  FL         372   32      336        51:30.8     16:37/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brittany Hester                   Stuart  FL USA        527   39       34        23:33.8      7:36/M
       2    Christina Wood                    Jensen Beach  FL      654   36       60        24:45.3      7:59/M
       3    Meghan Sheil                      Stuart  FL USA        307   35       91        26:30.5      8:33/M
       4    Charlene Foster                   Hobe Sound  FL USA    681   35      109        27:14.4      8:47/M
       5    Cindy Cottle                      Raleigh  NC USA       407   39      114        27:19.7      8:49/M
       6    Vicki Zolnowski                   Palm City  FL USA     657   39      131        27:52.2      8:59/M
       7    Racquel Zimmerman                 Port St Lucie  FL U   656   39      140        28:17.3      9:07/M
       8    Melissa Parsons                   Palm City  FL USA     602   38      145        28:25.4      9:10/M
       9    Jennifer Fralick                  Manhattan Beach  CA   331   36      155        28:44.1      9:16/M
      10    Sarah Hallowell                   Delray Beach  FL US   520   36      167        29:06.3      9:23/M
      11    Amy Kothe                         Stuart  FL USA        315   35      169        29:33.7      9:32/M
      12    Kathleen McGrane                  Port St. Lucie  FL    573   36      174        29:44.1      9:35/M
      13    Michelle Kinnaman                 Ft. Pierce  FL USA    544   39      182        29:57.1      9:40/M
      14    Julie Martin                      Port St. Lucie  FL    570   36      185        30:13.5      9:45/M
      15    Michele Mackey                    Palm City  FL USA     561   39      191        30:26.1      9:49/M
      16    Jennifer Sonnenberg               Palm City  FL USA     635   38      217        31:47.7     10:15/M
      17    Jennifer Eaton                                          695   35      221        32:11.0     10:23/M
      18    Michelle Earle                    Jupiter  FL USA       482   36      224        32:20.1     10:26/M
      19    Michelle Foster                   Jupiter  FL USA       508   38      231        32:52.4     10:36/M
      20    Charlotte Lombard                 Vero Beach  FL USA    557   36      255        34:44.1     11:12/M
      21    Jennifer Massey                   Vero Beach  FL USA    370   37      256        34:45.7     11:13/M
      22    Jessica Wang                      Jupiter  FL USA       643   35      258        35:10.0     11:21/M
      23    Michele Martin                    Port Saint Lucie  F   571   37      278        36:23.6     11:44/M
      24    Heidi Lange                       Jupiter  FL USA       549   38      295        38:59.8     12:35/M
      25    Diana Eaton                       Stuart  FL USA        483   39      312        40:54.1     13:12/M
      26    Heather Gibson                    Raleigh  NC USA       512   36      315        42:23.1     13:40/M
      27    Jennifer Fisher                   Palm City  FL         501   39      330        45:36.6     14:43/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Helen Martin                      Stuart  FL            650   41       44        24:04.6      7:46/M
       2    Jill Davis                        Palm City  FL USA     679   42       48        24:09.9      7:47/M
       3    Allesha Schirmer                  Jupiter  FL USA       303   42       59        24:44.8      7:59/M
       4    Christine Rader                   Stuart  FL USA        351   40       95        26:45.0      8:38/M
       5    Krissi Neville                    Palm Beach Gardens    588   41      104        27:00.6      8:43/M
       6    Melissa Shaffer                   Suwanee  GA USA       350   41      118        27:22.4      8:50/M
       7    Lisa Bebout                       Jensen Beach  FL      431   41      126        27:45.0      8:57/M
       8    Kerry Sullivan-Jones              Port St. Lucie  FL    638   41      138        28:16.5      9:07/M
       9    Rae Runge                         Jupiter  FL USA       621   43      139        28:16.6      9:07/M
      10    Hilary Greever                    Jupiter  FL USA       515   44      141        28:17.8      9:07/M
      11    Kheila Donohue                    Canton  GA USA        682   41      143        28:20.4      9:08/M
      12    Bonnie Hauger                     Stuart  FL            525   43      144        28:24.5      9:10/M
      13    Cynthia MacGillivray              Stuart  FL            558   44      162        28:57.5      9:20/M
      14    Kelley Quinn                      Stuart  FL            683   42      164        28:59.9      9:21/M
      15    Katie Vonaldenbruck               Stuart  FL            688   41      170        29:38.3      9:34/M
      16    Jill Butterworth                  Stuart  FL USA        459   44      171        29:39.8      9:34/M
      17    Misty Broderick                   Palm City  FL USA     443   40      179        29:55.7      9:39/M
      18    Allison Graham                    Palm City  FL         667   40      180        29:56.6      9:39/M
      19    Kelly Brown                       Palm City  FL USA     447   42      192        30:27.2      9:49/M
      20    Laura Haase                       Stuart  FL USA        518   44      196        30:33.0      9:51/M
      21    Stacey Justine                    Stuart  FL USA        539   44      209        31:03.5     10:01/M
      22    Caroline Thiem                    Stuart  FL USA        639   41      218        31:58.1     10:19/M
      23    Kelly Machado                     Ft. Pierce  FL Unit   559   43      220        32:07.4     10:22/M
      24    Kelly McKelvey                    Stuart  FL USA        574   41      243        33:38.0     10:51/M
      25    Amy Peffer                        Jensen Beach  FL      690   40      249        34:09.5     11:01/M
      26    Kathryn Davis                     Stuart  FL USA        476   41      275        36:05.1     11:38/M
      27    Stephanie Eidemueller             Hutchinson Island     489   43      285        37:03.4     11:57/M
      28    Sandy Buncy                       Jensen Beach  FL      456   42      302        39:09.9     12:38/M
      29    Rebecca Hoffman                   Stuart  FL USA        530   43      305        39:33.7     12:45/M
      30    Genie Jones                       Stuart  FL USA        537   42      325        44:50.0     14:28/M
      31    Michelle Beck                     Stuart  FL USA        432   40      334        47:54.2     15:27/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Margery Scotti                    Greenwich  CT USA     379   47       43        24:00.5      7:45/M
       2    Lisa Valentine                    Huntington  NY USA    641   47       47        24:08.7      7:47/M
       3    Nanette Reszotko                  Batavia  IL USA       615   46       49        24:12.4      7:48/M
       4    Mary Cohen                        Palm City  FL         663   48       85        26:21.8      8:30/M
       5    Cat Kaltenhauser                  Stuart  FL            540   48      142        28:20.1      9:08/M
       6    Margie Erwig                      Port St. Lucie  FL    666   45      156        28:45.8      9:16/M
       7    Donna Orlandi                     Sewalls Point  FL     593   49      158        28:50.9      9:18/M
       8    Mimi Hoffman                      Ft. Pierce  FL USA    529   47      183        30:10.5      9:44/M
       9    Nancy Borchelt                    Stuart  FL            440   49      197        30:35.5      9:52/M
      10    Debbie Knupp                      Stuart  FL USA        546   48      199        30:38.3      9:53/M
      11    Marlene Mercado                   Stuart  FL USA        577   47      210        31:05.1     10:02/M
      12    Kelly Koenke                      Palm City  FL USA     547   46      214        31:30.0     10:10/M
      13    Dahlia Ortisi                     Stuart  FL USA        595   46      232        32:58.9     10:38/M
      14    Crystal Parrinelli                Stuart  FL            599   48      253        34:28.0     11:07/M
      15    Patty Phillips                                          362   46      270        35:50.8     11:34/M
      16    Michelle McSweeney                Stuart  FL USA        576   45      274        36:01.7     11:37/M
      17    Mary Cay Blanks                   Miami  FL USA         437   49      276        36:05.9     11:38/M
      18    Susan O'Rourke                    Stuart  FL            404   48      281        36:57.2     11:55/M
      19    Dina Maddalene                    Palm Beach Gardens    341   46      288        37:31.5     12:06/M
      20    Stephanie McKenna                 Port Saint Lucie  F   328   45      291        37:51.6     12:13/M
      21    Marisol Burke                     Stuart  FL            304   46      319        44:01.9     14:12/M
      22    Suzanne Richards                  Jensen Beach  FL US   368   48      320        44:13.2     14:16/M
      23    Monica Magalhacs                  Palm City  FL         342   47      322        44:22.6     14:19/M
      24    Kim Shrum                         Palm City  FL USA     631   49      324        44:43.6     14:25/M
      25    Cheryl Ghbein                     Jensen Beach  FL US   336   49      328        45:02.3     14:32/M
      26    Tracy Balash                      Stuart  FL USA        344   47      331        45:42.7     14:45/M
      27    Deidre Bradley                    Jensen Beach  FL US   397   45      340        57:44.0     18:37/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stacey Stoddard                   Stuart  FL            637   50       88        26:28.9      8:32/M
       2    Lynn Booth                        Stuart  FL            439   51       92        26:32.3      8:34/M
       3    Jeanne Filipponi                  Hobe Sound  FL USA    498   51      101        26:56.0      8:41/M
       4    Marilyn Harris                    Port Saint Lucie  F   522   51      130        27:50.4      8:59/M
       5    Ruth Cooper                       Port Saint Lucie  F   472   50      133        28:00.7      9:02/M
       6    Lori Perry-Morrow                 Stuart  FL USA        678   51      152        28:40.6      9:15/M
       7    Lael Burns                        Hobe Sound  FL USA    458   52      153        28:40.9      9:15/M
       8    JoAnn Betz                        Port St. Lucie  FL    433   50      173        29:40.2      9:34/M
       9    Marie Roy                         Hobe Sound  FL USA    321   53      177        29:52.5      9:38/M
      10    Nan San Juan                      Palm City  FL         626   51      178        29:54.0      9:39/M
      11    Maria Miele                       Palm City  FL USA     579   50      200        30:42.4      9:54/M
      12    Jeanne Whipple                    Lyndonville  NY USA   648   53      206        30:57.5      9:59/M
      13    Laurel Power                      Jensen Beach  FL US   611   51      234        33:04.5     10:40/M
      14    Karen Fortmeyer                   Stuart  FL            375   52      244        33:42.6     10:52/M
      15    Ann Chauss                        Stuart  FL            464   50      245        33:45.7     10:53/M
      16    Valerie Barrick                   Stuart  FL            376   52      262        35:26.5     11:26/M
      17    Stacey Emanuel                    Palm City  FL USA     491   50      266        35:38.9     11:30/M
      18    Judith Neville                    Port St Lucie  FL U   587   52      307        40:06.3     12:56/M
      19    Glori Hooke                       Palm City  FL USA     531   52      317        43:04.8     13:54/M
      20    Donna Hagedorn                    Oviedo  FL USA        369   51      318        43:17.7     13:58/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Madden                      Jupiter  FL USA       305   56      208        30:59.4     10:00/M
       2    Sarah Wattendorf                  Swampscott  MA USA    325   56      230        32:47.3     10:35/M
       3    Judy Combs                        Stuart  FL USA        400   58      240        33:26.8     10:47/M
       4    Mary Ellsworth                    Port Saint Lucie  F   490   57      286        37:08.2     11:59/M
       5    Christina Ockerman                Port St Lucie  FL U   592   58      287        37:29.0     12:05/M
       6    Denise Karadin                    Palm City  FL USA     541   58      293        38:40.8     12:28/M
       7    Nancy Sorensen                    Stuart  FL USA        410   57      294        38:44.9     12:30/M
       8    Kerry Jellum                      Jensen Beach  FL      534   57      321        44:15.4     14:16/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peaches Schuerman                 Stuart  FL USA        339   60      261        35:21.0     11:24/M
       2    Pepper Lewis                      Stuart  FL            552   62      301        39:09.7     12:38/M
       3    Arle Deeb                         Jensane Beach  FL U   477   62      306        40:04.0     12:55/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Wendy Bishop                      Stuart  FL USA        700   67      338        54:50.4     17:41/M
Top

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Grace Poling                      Stuart  FL            671   74      333        45:49.2     14:47/M
       2    Mary Ann Bryan                                          699   74      337        54:50.2     17:41/M
Top

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicholas Parrinelli               Stuart  FL            600   17        1        17:17.3      5:35/M
Top

Overall Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dale Ruby                         Palm City  FL         301   49        5        19:49.8      6:24/M
Top

Male Unknown

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    JD Lewis III                      Stuart  FL            553   **      332        45:45.3     14:45/M
Top

Male 10 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Drew Eidemueller                  Hutchinson Island     485    9      120        27:23.6      8:50/M
       2    Robert O'Rourke Isles             Stuart  FL            402   9       282        36:57.4     11:55/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Benjamin Madden                   Stuart  FL            658   13       11        21:04.3      6:48/M
       2    Trey Scotti                       Greenwich  CT USA     382   11       12        21:08.0      6:49/M
       3    Connor Murphy                     Stuart  FL USA        310   11       36        23:46.4      7:40/M
       4    Kenneth Morin                                           680   14      127        27:49.4      8:58/M
       5    Keegan O'Rourke Isles             Stuart  FL            405   13      154        28:41.3      9:15/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Weinberg                  Palm City  FL USA     319   17        4        19:11.4      6:11/M
       2    Alexei Salopek                    Wellington  FL USA    625   16       35        23:43.0      7:39/M
       3    Bradley Ortisi                    Stuart  FL USA        594   15       51        24:18.6      7:50/M
       4    Matt Pleasant                     Willow Spring  NC U   406   19       63        24:53.9      8:02/M
       5    Adam Buncy                        Jensen Beach  FL      452   18       69        25:22.3      8:11/M
       6    Taylor O'Rourke Isles             Stuart  FL            403   15      112        27:16.1      8:48/M
       7    Shaun Brown                       Stuart  FL            449   19      313        40:55.1     13:12/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shane Braley                      Stuart  FL            441   24       22        22:49.3      7:22/M
       2    Alex Buncy                        Jensen Beach  FL      453   20       24        22:50.1      7:22/M
       3    James Abell                       Palm City  FL         324   24       61        24:49.5      8:00/M
       4    Jason Kitchen                     Vero Beach  FL USA    545   24       82        26:15.4      8:28/M
       5    Devin Donohue                     Lantana  FL USA       480   23      181        29:56.9      9:39/M
       6    Brenden Paradis                   Fort Pierce  FL USA   367   22      205        30:53.2      9:58/M
       7    Robert Marcinhes                  Stuart  FL            568   20      226        32:26.0     10:28/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brandon Forrester                 Stuart  FL USA        313   25        2        18:49.5      6:04/M
       2    George Wattendorf                 Swampscott  MA USA    322   29       23        22:49.6      7:22/M
       3    John Astles                       Fort Pierce  FL USA   425   27       39        23:51.5      7:42/M
       4    Jose Fangulo                      Port St. Lucie  FL    393   28       45        24:06.6      7:46/M
       5    Anthony Addorisio                 Palm City  FL USA     417   28       54        24:26.9      7:53/M
       6    Ryan Episcupo                     Port Saint Lucie  F   352   26       55        24:31.7      7:55/M
       7    Matt Sapyta                       Lake Worth  FL USA    628   27       56        24:32.0      7:55/M
       8    Greg Sorensen                     Stuart  FL USA        411   25       57        24:36.9      7:56/M
       9    J. Marshall Duane                 Boynton Beach  FL U   365   26       86        26:25.3      8:31/M
      10    Nate Wilbur                       Fort Pierce  FL USA   413   29      110        27:15.0      8:47/M
      11    Anthony Allogia                   Stuart  FL USA        420   27      242        33:36.4     10:50/M
      12    John Carrigan                     Palm City  FL         461   27      267        35:39.9     11:30/M
      13    Logan Clare                       Jupiter  FL USA       366   26      326        45:00.3     14:31/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Heenan                      Milford  CT USA       343   31       10        20:57.0      6:45/M
       2    Josh Rhodes                       Jensen Beach  FL US   616   30       14        21:39.2      6:59/M
       3    Richie Martiniuk                  Stuart  FL USA        572   31       16        22:11.0      7:09/M
       4    Andreas Wohlsperger               Washington  DC USA    653   32       29        23:19.1      7:31/M
       5    Brian Hoag                        Tampa  FL USA         345   31       41        23:52.7      7:42/M
       6    Stephen Leighton                  Stuart  FL USA        551   34       67        25:12.5      8:08/M
       7    Fred Griffin                      Fort Pierce  FL USA   516   32       87        26:28.8      8:32/M
       8    Sander Brooks                     Stuart  FL USA        445   33      100        26:54.1      8:41/M
       9    Jason Dye                         Stuart  FL USA        481   34      124        27:36.7      8:54/M
      10    Chad Davis                        Fort Pierce  FL USA   475   31      135        28:05.0      9:04/M
      11    Ronald Shultz                     Jensen Beach  FL US   632   32      216        31:40.0     10:13/M
      12    Keith Antoon                      Jensen Beach  FL US   421   30      248        34:04.3     10:59/M
      13    David Christino                   Stuart  FL USA        468   30      260        35:20.0     11:24/M
      14    Kyle Yoakum                       Stuart  PA USA        655   30      269        35:49.3     11:33/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Bennett                     Manhattan Beach  CA   332   36        3        18:58.4      6:07/M
       2    Jay McCullough                    Jensen Beach  FL US   378   38        6        20:10.0      6:30/M
       3    Gil Lima                          Port St Lucie  FL U   555   38       17        22:17.4      7:11/M
       4    Stephen Harris                    Port Saint Lucie  F   523   35       25        22:51.5      7:22/M
       5    Adam Young                        Stuart  FL USA        396   36       26        23:02.5      7:26/M
       6    Darrell Martin                    Port St. Lucie  FL    569   38       31        23:26.9      7:34/M
       7    Randy Scott                       Jensen Beach  FL US   629   38       66        25:05.6      8:05/M
       8    Richard Haisley II                Sunny Isles Beach     519   36       77        25:42.7      8:17/M
       9    David Bryan                       Fort Pierce  FL USA   450   36       78        25:43.9      8:18/M
      10    Martin Fidelia                    Jensen Beach  FL US   496   36      113        27:16.2      8:48/M
      11    Danny Adkins                      Port St Lucie  FL U   419   39      235        33:05.4     10:40/M
      12    Bill Pfieffer                     Stuart  FL USA        314   36      250        34:17.4     11:04/M
      13    Sean Butler                       Port St Lucie  FL     384   35      263        35:32.3     11:28/M
      14    Kurt Sonnenberg                   Palm City  FL USA     636   38      279        36:44.1     11:51/M
      15    JD Lewis IV                       Stuart  FL            554   38      303        39:16.8     12:40/M
      16    Paul Chasse                       Hobe Sound  FL USA    462   35      335        50:22.6     16:15/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mickey Planker                    Stuart  FL            604   40        7        20:29.6      6:36/M
       2    Rob Banasiak                      Jensen Beach  FL US   427   42       18        22:21.4      7:13/M
       3    Lee Walker                        Houston  TX USA       349   42       38        23:51.1      7:42/M
       4    Eric Eidemueller                  Pgh  PA USA           486   41       70        25:27.6      8:13/M
       5    Mark Eidemueller                  Hutchinson Island     488   43       72        25:31.9      8:14/M
       6    Rick Westfall                     Thorold  ON Can       646   40       74        25:37.9      8:16/M
       7    Lindsey Pankey III                Stuart  FL            597   44       75        25:38.7      8:16/M
       8    Willian Stierlin                  Port St Lucie  FL     312   40       94        26:41.0      8:36/M
       9    Ronnie Dechambeau                 Stuart  FL USA        355   43      163        28:59.7      9:21/M
      10    Jody Rotenizer                    Jensen Beach  FL US   394   43      203        30:52.1      9:57/M
      11    Ted Mandes                        Palm City  FL         692   40      268        35:41.6     11:31/M
      12    Chris Jones                       Stuart  FL USA        535   41      280        36:44.8     11:51/M
      13    Scott Burke                       Palm City  FL USA     457   42      329        45:31.0     14:41/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Cox                           Palm City  FL         399   46       13        21:11.9      6:50/M
       2    Mike Mortell                      Stuart  FL            374   46       15        22:01.4      7:06/M
       3    Paul Paradis                      Fort Pierce  FL USA   364   45       19        22:38.9      7:18/M
       4    Mark Biss                         Fort Pierce  FL USA   361   46       68        25:14.5      8:08/M
       5    Carson Novins                     Stuart  FL USA        591   47       90        26:30.0      8:33/M
       6    E Enns                            Fort Pierce  FL USA   493   47       96        26:46.4      8:38/M
       7    Edward Weinberg                   Palm City  FL USA     320   48      103        26:58.6      8:42/M
       8    Ben Bryan                         Fort Pierce  FL USA   698   46      122        27:27.5      8:51/M
       9    Joseph Ryan                       Stuart  FL USA        622   48      129        27:50.1      8:59/M
      10    Jamie Chauss                      Stuart  FL            465   49      290        37:48.3     12:12/M
      11    Richard Hamner                    Fort Pierce  FL USA   340   48      311        40:32.9     13:05/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peter Erwig                       Port St. Lucie  FL    665   50        8        20:31.4      6:37/M
       2    Robert Lusk                       Stuart  FL            391   51       27        23:06.8      7:27/M
       3    Brad Preston                      Hobe Sound  FL USA    401   50       46        24:08.0      7:47/M
       4    Cris Branden                      Fort Lauderdale  FL   442   51       62        24:49.9      8:00/M
       5    John Hauger                       Stuart  FL            526   52       64        24:57.1      8:03/M
       6    Geoffrey Porter                   Stuart  FL USA        609   50       65        24:59.1      8:04/M
       7    Shawn Riddell                     Hobe Sound  FL USA    618   50       93        26:34.8      8:34/M
       8    Ronald Femia                      Williamsville  NY U   495   50      108        27:12.3      8:46/M
       9    Rene Marcinhes                    Stuart  FL            567   54      123        27:29.9      8:52/M
      10    William Neville                   Port St Lucie  FL U   589   50      136        28:11.2      9:05/M
      11    Glenn Greenspan                   Stuart  FL            514   53      150        28:33.7      9:13/M
      12    Greg Cotten                       Stuart  FL USA        408   50      194        30:28.2      9:50/M
      13    Jeff Brown                        Stuart  FL            446   50      195        30:30.8      9:50/M
      14    Joseph McKinley                   Stuart  FL            575   50      198        30:37.7      9:53/M
      15    Peter San Juan                    Palm City  FL         627   54      229        32:38.4     10:32/M
      16    David Power                       Jensen Beach  FL US   610   54      292        38:05.3     12:17/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Gravell                      Jensen Beach  FL US   357   55       28        23:13.5      7:29/M
       2    Jeff Sabin                        Hobe Sound  FL USA    392   56       37        23:49.1      7:41/M
       3    Daniel Perlmutter                 Stuart  FL            348   56       71        25:30.8      8:14/M
       4    George Wattendorf                 Swampscott  MA USA    326   56       97        26:49.9      8:39/M
       5    Ed Richter                        Jensen Beach  FL US   617   57      115        27:20.7      8:49/M
       6    David Heaton                      Stuart  FL USA        676   57      117        27:22.2      8:50/M
       7    James Whipple                     Lyndonville  NY USA   647   55      207        30:58.8      9:59/M
       8    Thomas Madden                     Jupiter  FL USA       306   59      237        33:12.8     10:43/M
       9    James Willis                      Stuart  FL USA        651   59      252        34:26.0     11:06/M
      10    Don Cuozzo                        Palm City  FL         668   58      308        40:08.9     12:57/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Fant                          Key West  FL USA      330   64      157        28:49.5      9:18/M
       2    Walt Smudzinski                   Fort Pierce  FL USA   329   64      161        28:54.4      9:19/M
       3    Robert Schweiger                  Palm City  FL USA     689   64      188        30:17.8      9:46/M
       4    Mike Manning                      Stuart  FL USA        684   63      238        33:16.5     10:44/M
       5    James Closs                       Rhinebeck  NY USA     470   63      323        44:40.1     14:25/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cal Cameron                       Port St. Lucie  FL    460   66      111        27:15.5      8:47/M
       2    John Dobson                       Stuart  FL            696   68      134        28:03.5      9:03/M
       3    Jack Wayda                        Jensen Beach  FL      645   65      149        28:31.9      9:12/M
       4    Jay Knobel                        Stuart  FL USA        389   65      211        31:12.0     10:04/M
       5    Frank Murphy                      Stuart  FL USA        311   69      304        39:18.8     12:41/M
       6    Barry Allison                     Stuart  FL USA        691   65      310        40:27.3     13:03/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ruud Mol                          Naarden   NE          675   72      151        28:35.6      9:13/M
       2    Edward Tierney                    Jensen Beach  FL      672   75      339        55:43.5     17:58/M