Dogs & Cats Forever 5K Run 5K Run

Age Group Results

April 16, 2011


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com


Men: 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Amber Allore Stuart FL

1296

23

8

22:31.6

22:31.6

 
Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Toni Medvetz Loxahatchee FL

447

47

15

25:01.6

25:01.6

 
Top

Female 10 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Leigha Degnen Jupiter FL

1287

7

31

28:32.2

28:32.2

2

Emma Bartkowiak

443

9

52

35:21.2

35:21.2

3

Caitlyn McLeod Port Saint Lucie FL

455

9

58

46:39.1

46:39.1

 
Top

Female 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Kristen Medvetz Loxahatchee FL

448

16

14

24:43.5

24:43.5

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Erika Grueniger Port St Lucie FL

421

26

16

25:21.0

25:21.0

2

Martha Freitas

451

29

17

25:26.4

25:26.4

3

Catherine Isham Tequesta FL

1289

28

41

30:28.0

30:28.0

4

Nicole Thoman Port St Lucie FL

424

26

43

31:07.3

31:07.3

5

Kimberly Hough Port St. Lucie FL

422

25

48

32:45.4

32:45.4

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Tessa Ridinger Port Saint Lucie FL

467

39

11

23:21.3

23:21.3

2

Heather Neal Port Saint Lucie FL

423

33

27

27:54.3

27:54.3

3

Michelle Weiler Palm City FL

1282

35

30

28:31.9

28:31.9

4

Cheri Mascitelli Port St. Lucie FL

459

31

37

29:40.8

29:40.8

5

Melissa McLeod Port Saint Lucie FL

456

38

59

46:39.5

46:39.5

6

Jamie Merritt Fort Pierce FL

454

34

61

47:26.9

47:26.9

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Terry Cunningham Toms River- NJ

1278

46

19

26:10.2

26:10.2

2

Mary Cohen Palm City FL

453

47

21

26:38.8

26:38.8

3

Lisa Martin Port St Lucie FL

1300

46

25

27:27.8

27:27.8

4

Jayme Miller Stuart FL

428

40

28

28:21.7

28:21.7

5

Andrea Lagram Stuart FL

1281

48

33

28:48.7

28:48.7

6

Donna Orlandi Stuart FL

468

49

34

28:51.0

28:51.0

7

Stacey Justine Stuart FL

1286

44

36

29:33.2

29:33.2

8

Debbie Knupp Stuart FL

1285

48

40

30:21.4

30:21.4

9

Lisa Miller Stuart FL

1284

44

45

31:20.3

31:20.3

10

Leslie Kroeger Stuart FL

1275

41

51

34:48.1

34:48.1

11

Leslie Daly Stuart FL

1274

44

57

43:37.5

43:37.5

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Terri Rusnak Stuart FL

1283

59

29

28:30.7

28:30.7

2

Vicky Holly Port St. Lucie FL

1299

50

39

29:46.8

29:46.8

3

Eileen Forest Stuart FL

429

53

54

38:11.3

38:11.3

4

Marlene Keltner Port Saint Lucie FL

461

56

55

39:27.6

39:27.6

5

Lorraine Weaver Stuart FL

457

51

60

47:26.8

47:26.8

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Renate Traylor Stuart, FL

1273

69

56

41:35.3

41:35.3

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Jon Williams Miami FL

1288

42

1

17:59.0

17:59.0

 
Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Dale Ruby Palm City FL

432

49

2

19:34.5

19:34.5

 
Top

Male 10 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Aiden Natalie Stuart FL

427

10

49

34:09.0

34:09.0

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Jason Daniels Palm City FL

1293

29

9

23:11.5

23:11.5

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Don Wilks Jensen Beach FL

1272

30

4

20:22.0

20:22.0

2

Gene Zweben Palm City FL

444

39

5

20:23.2

20:23.2

3

Ryan Strom

442

35

7

22:12.1

22:12.1

4

Gil Lima Port Saint Lucie FL

464

37

10

23:12.5

23:12.5

5

Michael Isham Tequesta FL

1290

32

35

29:18.3

29:18.3

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Larry Shull Palm City FL

450

46

3

19:57.4

19:57.4

2

Michael Kelly

440

46

6

20:39.8

20:39.8

3

John Houri Palm City FL

434

47

12

23:37.8

23:37.8

4

Carl Radish Port Saint Lucie FL

449

44

13

24:34.9

24:34.9

5

Bill Natalie Stuart FL

426

41

26

27:49.2

27:49.2

6

Allen Heidt Port St. Lucie FL

431

46

32

28:33.1

28:33.1

7

Mark West Port Saint Lucie FL

1279

41

42

30:42.6

30:42.6

8

Dan Chupp Wellington FL

1280

47

47

31:31.0

31:31.0

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Mark McKinnon Port St. Lucie FL

425

51

22

27:06.9

27:06.9

2

Michael Chimney Jupiter FL

1295

59

38

29:41.1

29:41.1

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Dennis Jones Palm City FL

465

67

18

25:39.5

25:39.5

2

Jim Askew Stuart FL

430

75

20

26:16.7

26:16.7

3

Peter Worth Port Saint Lucie FL

452

65

23

27:08.7

27:08.7

4

Cal Cameron Port St. Lucie FL

438

66

24

27:19.1

27:19.1

5

Dennis Diem Port St Lucie FL

1297

65

44

31:18.8

31:18.8

6

Gene Carbine Jensen Beach FL

469

74

46

31:25.6

31:25.6

7

Bill Hester Jensen Beach FL

1291

61

50

34:11.2

34:11.2

8

Nicholas Valerio Hobe Sound FL

433

78

53

37:13.8

37:13.8