5th Annual Sombrero Beach 10K Run 2011 10K Runners

Age Group Results

March 05, 2011


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com


Men: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Overall Female Overall Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Dawn Pelon Downingtown PA

67

39

1

44:00.0

44:00.0

7:06/M

2

Naomi Valerdi Marathon FL

44

16

2

47:27.0

47:27.0

7:39/M

 
Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Patricia Pickard West Chester PA

63

47

5

49:33.0

49:33.0

8:00/M

2

Linda Falasco Broomall PA

43

42

6

52:31.0

52:31.0

8:28/M

 
Top

Overall Female Grand Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Deborah Aeschliman Key West FL

113

51

11

57:04.0

57:04.0

9:12/M

2

Pat Kersey Big Pine Key FL

114

67

14

58:29.0

58:29.0

9:26/M

 
Top

Overall Female Senior Grand Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Kathy Reif Harbor Beach MI

95

60

18

1:00:44.0

1:00:44.0

9:48/M

 
Top

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Chelsea Rivera Coral Gables FL

83

21

9

53:25.0

53:25.0

8:37/M

2

Lucia Bourgeois Columbia MO

82

20

10

54:14.0

54:14.0

8:45/M

3

Nicole Laboy Big Pine Key FL

75

24

21

1:01:33.0

1:01:33.0

9:56/M

4

Marlena Skrobe South Orange NJ

84

20

38

1:06:23.0

1:06:23.0

10:42/M

5

Elizabeth Robinson Fleming Island FL

97

24

45

1:10:19.0

1:10:19.0

11:20/M

6

Jessica Ivers Fleming Island FL

98

23

52

1:17:39.0

1:17:39.0

12:31/M

 
Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Jennifer Mohnacky Key West FL

71

27

15

58:51.0

58:51.0

9:30/M

2

Christine Jung Key Colony Beach FL

20

29

17

1:00:32.0

1:00:32.0

9:46/M

3

Tabitha Easevoli-Hurd Key West FL

92

27

43

1:08:44.0

1:08:44.0

11:05/M

4

Mallory Hiers Fleming Island FL

99

25

46

1:11:29.0

1:11:29.0

11:32/M

5

Amber Nyberg Orange Park FL

115

25

49

1:12:25.0

1:12:25.0

11:41/M

6

Cherie Dunford Marathon FL

15

29

50

1:13:29.0

1:13:29.0

11:51/M

7

Jolene Maharaj Big Pine Key FL

93

27

51

1:13:35.0

1:13:35.0

11:52/M

 
Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Kari Heyn Baraboo FL

89

34

3

48:02.0

48:02.0

7:45/M

2

Elizabeth Love Key West FL

79

31

7

52:45.0

52:45.0

8:30/M

3

Molly Seel Key West FL

111

31

12

58:21.0

58:21.0

9:25/M

4

Susan Jurusz Wildwood Crest NJ

53

34

24

1:02:12.0

1:02:12.0

10:02/M

5

Juliana Hamouz Key West FL

23

32

25

1:02:16.0

1:02:16.0

10:03/M

6

Lauren Ewing Marathon FL

16

31

26

1:02:53.0

1:02:53.0

10:09/M

7

Anne Rothenburg Coconut Creek FL

88

34

29

1:04:00.0

1:04:00.0

10:19/M

8

Amy Troisi Marathon FL

40

32

34

1:05:00.0

1:05:00.0

10:29/M

9

Karen Goodwin Little Torch Key FL

22

33

44

1:08:59.0

1:08:59.0

11:08/M

 
Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Shannon Reilly West Chester PA

57

35

4

49:26.0

49:26.0

7:58/M

2

Jennifer Ryan Key West FL

112

39

28

1:03:37.0

1:03:37.0

10:16/M

3

Tara Muench Fort Myers FL

80

37

31

1:04:17.0

1:04:17.0

10:22/M

 
Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Jody Krieger Big Pine Key FL

54

44

22

1:01:34.0

1:01:34.0

9:56/M

2

Heidi Waters Key Largo FL

50

43

30

1:04:11.0

1:04:11.0

10:21/M

3

Cathy Carr Big Pine Key FL

25

41

33

1:04:48.0

1:04:48.0

10:27/M

 
Top

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Andrea England Surfside FL

70

47

8

53:11.0

53:11.0

8:35/M

2

Elaine Adams Boston MA

18

49

13

58:26.0

58:26.0

9:25/M

3

Wynn Merryman Duck Key FL

39

49

16

59:40.0

59:40.0

9:37/M

4

Kerry Cromie Ramrod Key FL

48

48

20

1:01:28.0

1:01:28.0

9:55/M

5

Sybille Halford Key West FL

76

49

36

1:05:29.0

1:05:29.0

10:34/M

6

Maria Davila Eslava Pembroke Pines FL

78

49

37

1:05:32.0

1:05:32.0

10:34/M

7

Rebecca Spacke Marathon FL

24

49

48

1:12:16.0

1:12:16.0

11:39/M

8

Julie Burgess Miramar FL

61

46

53

1:23:59.0

1:23:59.0

13:33/M

9

Debi Masullo Selden NY

85

45

54

1:31:56.0

1:31:56.0

14:50/M

 
Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Debra Morrow Big Pine Key FL

91

52

19

1:01:07.0

1:01:07.0

9:51/M

2

Debra Mallgrave Oaklyn NJ

60

53

23

1:01:58.0

1:01:58.0

10:00/M

3

Roberta King Muskegan MI

9

51

27

1:02:59.0

1:02:59.0

10:10/M

4

Mary Jo Fry Key Largo FL

365

52

32

1:04:33.0

1:04:33.0

10:25/M

5

Robin Poulides Dallas TX

74

51

35

1:05:28.0

1:05:28.0

10:34/M

6

Nanette Young Marathon FL

34

54

40

1:07:01.0

1:07:01.0

10:49/M

7

Sue Laub Azusa CA

12

53

41

1:07:45.0

1:07:45.0

10:56/M

8

Dianne Grella Jensen Beach FL

36

54

42

1:08:22.0

1:08:22.0

11:02/M

 
Top

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Karen Wolfe Marathon FL

29

55

39

1:06:32.0

1:06:32.0

10:44/M

2

Kathryn Rummery Marathon FL

30

59

47

1:11:38.0

1:11:38.0

11:33/M

 
Top

Overall Male Overall Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Mark Terrill Tavernier FL

90

48

1

40:56.0

40:56.0

6:36/M

2

Leon Laub Azusa CA

11

54

2

44:31.0

44:31.0

7:11/M

 
Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

John Ouweleen Sebastian FL

105

70

3

45:46.0

45:46.0

7:23/M

2

Robert Wright Hampton VA

108

70

4

47:57.0

47:57.0

7:44/M

 
Top

Overall Male Grand Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Scott Ray Rockville MD

69

53

7

49:54.0

49:54.0

8:03/M

2

Roger Fisher Key Colony Beach FL

86

73

8

50:24.0

50:24.0

8:08/M

 
Top

Overall Male Senior Grand Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Steven McKeon Marathon FL

35

60

11

52:44.0

52:44.0

8:30/M

2

Patrick Zier Lakeland FL

21

72

16

56:45.0

56:45.0

9:09/M

 
Top

Male 9 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Unknown Partic. 384

384

22

1:00:14.0

1:00:14.0

9:43/M

2

Unknown Partic. 311

311

34

1:12:15.0

1:12:15.0

11:39/M

3

Unknown Partic. 368

368

35

1:12:24.0

1:12:24.0

11:41/M

 
Top

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Danny M Valerdi Marathon FL

382

19

9

50:39.0

50:39.0

8:10/M

 
Top

Male 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Stratton Leu Big Coppitt Key FL

31

23

14

54:03.0

54:03.0

8:43/M

 
Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Dustin Glant Marathon FL

106

29

12

52:44.0

52:44.0

8:30/M

 
Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Robert Zak Poland

104

33

6

48:55.0

48:55.0

7:53/M

2

Ben Hood Key Largo FL

28

31

27

1:03:25.0

1:03:25.0

10:14/M

3

Steven Demers Marathon FL

65

33

28

1:04:08.0

1:04:08.0

10:21/M

 
Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Kurt Dannewitz Key Colony Beach FL

32

37

10

51:25.0

51:25.0

8:18/M

2

Richard Rothenburg Coconut Creek FL

87

36

17

58:08.0

58:08.0

9:23/M

3

Rick Felice Arlington VA

100

36

19

59:19.0

59:19.0

9:34/M

4

Joseph Goodwin Little Torch Key FL

102

36

32

1:08:59.0

1:08:59.0

11:08/M

 
Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Bryan Gilchrist Key West FL

51

43

13

52:45.0

52:45.0

8:30/M

2

Rafael Rivera Key West FL

94

40

21

59:49.0

59:49.0

9:39/M

3

Kevin Roberts Marathon FL

45

44

24

1:02:12.0

1:02:12.0

10:02/M

4

Thomas Muench Fort Myers FL

81

40

29

1:04:19.0

1:04:19.0

10:22/M

5

Robert Barrios Key West FL

101

43

30

1:07:05.0

1:07:05.0

10:49/M

6

Rob Falasco Broomall PA

41

42

37

1:14:25.0

1:14:25.0

12:00/M

7

Matthew Burgess Miramar FL

62

42

38

1:23:59.0

1:23:59.0

13:33/M

8

Edward Ryan Centereach NY

103

44

39

1:31:55.0

1:31:55.0

14:50/M

 
Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Steve Freedman Deerfield Beach FL

338

46

5

48:45.0

48:45.0

7:52/M

 
Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Geert Vogelzang Leeuwarden

96

56

15

55:42.0

55:42.0

8:59/M

2

Buzz Farquhar Brookline MA

19

58

18

58:26.0

58:26.0

9:25/M

3

Gary Griffis Little Torch Key FL

26

55

23

1:00:15.0

1:00:15.0

9:43/M

 
Top

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Larry McDade Marathon FL

14

62

20

59:26.0

59:26.0

9:35/M

 
Top

Male 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Buzz Wagner Key West FL

68

67

25

1:02:14.0

1:02:14.0

10:02/M

2

Robert Elder Cape May Court House NJ

52

67

26

1:02:21.0

1:02:21.0

10:03/M

3

Roy Bennett Chilhowie VA

110

67

31

1:08:29.0

1:08:29.0

11:03/M

4

Wayne Landrum Big Pine Key FL

109

68

33

1:09:47.0

1:09:47.0

11:15/M

 
Top

Male 70 to 74

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

George Rawnsley Marathon FL

33

72

36

1:13:36.0

1:13:36.0

11:52/M


*Overall place within gender.