2011 RamRock 5K Run/Walk

Age Group Results

March 12, 2011


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com

 

Unknown Age Grouping

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Daniel Herrick Saratoga Springs NY

82

42

1

31:10.0

31:10.0

2

Joseph Conrad Stuart FL

81

81

2

31:33.2

31:33.2

5K Run

Top

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Randi Roker Palm City FL

93

39

5

22:04.4

22:04.4

 
Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Terry Taynton Ft.pierce FL

42

48

23

27:43.1

27:43.1

 
Top

Female 1 to 10

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Kiara Turgeon Port Saint Lucie FL

92

10

7

23:49.6

23:49.6

2

Avery Aydelotte Jensen Beach FL

58

10

16

26:33.2

26:33.2

3

Gaby Sue Engle Stuart FL

79

9

53

32:19.4

32:19.4

4

Savannah Walker Jensen Beach FL

37

10

68

37:02.7

37:02.7

 
Top

Female 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Catarina Kaltenhauser Stuart FL

8

12

44

30:18.3

30:18.3

2

Jayci Grosso Stuart FL

46

11

49

31:32.1

31:32.1

3

Lauren Ruby Palm City FL

95

14

52

31:58.1

31:58.1

4

Claire Bomer Stuart FL

51

12

76

38:46.5

38:46.5

5

Casey Ann Brown Stuart FL

11

12

77

38:53.8

38:53.8

6

Caroline Klein Stuart FL

59

12

82

42:31.9

42:31.9

7

Hannah Muench Stuart FL

34

11

85

46:44.5

46:44.5

 
Top

Female 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Alexis Roman Jensen Beach FL

23

17

62

34:36.0

34:36.0

2

Catherine Hammond Stuart FL

45

19

74

37:36.6

37:36.6

 
Top

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Jennifer Githens Stuart FL

98

23

57

33:25.3

33:25.3

 
Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Ellise Taylor Stuatrt FL

68

28

20

26:52.0

26:52.0

2

Laura Thorsen Jensen Beach FL

96

26

37

29:40.7

29:40.7

3

Amy Zwirner Hobe Sound FL

48

27

65

35:32.7

35:32.7

4

Amanda Bittenbender Stuart FL

31

25

67

36:03.1

36:03.1

5

Sarah Bakkelund Jensen Beach FL

72

28

75

38:04.8

38:04.8

 
Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Kelly Janes Stuart FL

73

34

13

25:21.5

25:21.5

2

Katie Spears Palm City FL

35

34

27

28:14.1

28:14.1

3

Melissa Raphael Port St. Lucie FL

30

34

50

31:40.4

31:40.4

4

Amy Henrichs Stuart FL

13

32

59

33:34.2

33:34.2

5

Theresa Gray Port St. Lucie FL

83

32

60

33:35.0

33:35.0

 
Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Julie Banasiak Jensen Beach FL

152

37

17

26:34.1

26:34.1

2

Kim Miller Stuart FL

66

37

38

29:41.0

29:41.0

3

Erin Walker Jensen Beach FL

36

38

69

37:05.9

37:05.9

4

Seanna Klein Stuart FL

62

38

81

42:31.3

42:31.3

 
Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Jayme Miller Stuart FL

88

40

28

28:16.4

28:16.4

2

Kelly MacHado Ft. Pierce FL

20

42

39

29:53.5

29:53.5

3

Pamela Sutton Alberton NY

84

40

48

31:09.7

31:09.7

4

Kris Augeri Stuart FL

52

41

63

34:44.2

34:44.2

5

Lori Gosewisch Stuart FL

19

44

71

37:20.0

37:20.0

6

Lisa Braswell-Smith Jensen Beach FL

22

41

83

46:18.9

46:18.9

 
Top

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Cathleen Kaltenhauser Stuart FL

7

47

45

30:18.4

30:18.4

2

Olga Griffith Stuart FL

27

46

58

33:28.4

33:28.4

3

Linda Isham Port Saint Lucie FL

100

46

80

41:30.6

41:30.6

 
Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Debbie Hammond Stuart FL

44

52

64

34:46.8

34:46.8

2

Margaret Shinnebarger Stuart FL

4

52

72

37:23.4

37:23.4

3

Deirdra McNeilly Jensen Beach FL

43

50

79

41:30.3

41:30.3

4

Karen McCarthy Stuart FL

21

53

92

58:31.0

58:31.0

 
Top

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Linda Kuhns Stuart FL

97

58

40

30:09.1

30:09.1

2

Jackie Pakonis Stuart FL

63

57

86

47:50.8

47:50.8

 
Top

Female 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Judy McGrath Colchester CT

28

68

41

30:09.9

30:09.9

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Jon Williams Miami FL

1

42

1

18:12.9

18:12.9

 
Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Brian Kessler Melbourne FL

6

52

2

19:44.6

19:44.6

 
Top

Male Unknown

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Unknown Partic. 0

0

90

50:18.9

50:18.9

 
Top

Male 10 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Forrest Miller Stuart FL

67

9

22

27:21.0

27:21.0

2

Eric Gulde Port St. Lucie FL

39

8

33

28:52.3

28:52.3

3

William Whitlach Port St Lucie FL

40

7

43

30:14.5

30:14.5

4

Connor Scott Jensen Beach FL

70

9

70

37:07.4

37:07.4

5

Teagan Miller Stuart FL

64

10

73

37:27.4

37:27.4

 
Top

Male 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Matthew Augeri Stuart FL

53

12

15

26:32.5

26:32.5

2

Evan Cook Jensen Beach FL

57

14

19

26:49.8

26:49.8

3

Michael Cilurso Jensen Beach FL

10

11

31

28:30.9

28:30.9

4

Cale Fitzwater Stuart FL

90

11

34

28:52.6

28:52.6

5

Hunter Shinnebarger Stuart FL

3

12

42

30:12.2

30:12.2

6

Noah Hascup Jensen Beach FL

74

13

46

30:37.3

30:37.3

7

Nikolay Lendman Palm City FL

33

13

47

30:51.5

30:51.5

 
Top

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Jacob Miller Jensen Beach FL

9

18

6

23:05.5

23:05.5

 
Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Jason Daniels Palm City FL

29

29

8

23:50.5

23:50.5

2

Adam Ryan Stuart FL

69

29

18

26:48.4

26:48.4

 
Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Juan Dyer Port St. Lucie FL

87

32

11

24:55.2

24:55.2

2

Anthony Ramos Port St. Lucie FL

86

31

25

27:47.1

27:47.1

3

Isaias Cordero Port Saint Lucie FL

89

32

26

27:48.0

27:48.0

 
Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Alex Plasencia Jensen Beach FL

5

35

12

25:04.8

25:04.8

2

Doug Fitzwater Stuart FL

91

39

35

28:56.0

28:56.0

 
Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Robert Banasiak Jensen Beach FL

153

41

10

24:43.7

24:43.7

2

Scott Scherer Stuart FL

15

44

24

27:43.7

27:43.7

3

Mike Cilurso Jensen Beach FL

60

42

30

28:28.5

28:28.5

4

Mike Scott Jensen Beach FL

71

40

32

28:47.2

28:47.2

5

Ismael Pineiro Palm City FL

155

41

56

33:13.5

33:13.5

6

Brent Bomer Stuart FL

50

41

78

38:55.9

38:55.9

7

Ronnie Smith Jensen Beach FL

25

42

87

50:09.5

50:09.5

8

Robert Whitlach Port St Lucie FL

12

40

89

50:16.0

50:16.0

 
Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Stuart Brown Salem MA

156

46

9

24:20.8

24:20.8

2

Gene Trimble Stuart FL

41

47

21

27:03.8

27:03.8

3

Peter Engle Stuart FL

78

48

54

32:19.5

32:19.5

 
Top

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Roger Travis Fort Pierce FL

56

52

3

19:58.1

19:58.1

2

Mike Fronsoe Palm City FL

75

52

4

20:49.4

20:49.4

3

Dave Albers Jensen Beach FL

154

52

36

28:56.8

28:56.8

4

Dave Shinnebarger Stuart FL

2

51

61

34:30.4

34:30.4

 
Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Peter Silcox Stuart FL

94

55

29

28:18.0

28:18.0

2

Steve McCarthy Stuart FL

24

58

91

58:30.0

58:30.0

 
Top

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Wayne Isham Port Saint Lucie FL

151

60

51

31:44.3

31:44.3

2

Ron Smith Stuart FL

26

64

88

50:14.0

50:14.0

 
Top

Male 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Dennis Diem Port Saint Lucie FL

85

65

55

32:42.5

32:42.5

2

Louis Gosewisch Stuart FL

18

68

84

46:40.0

46:40.0

3

John Lendman Palm City FL

32

65

93

58:37.8

58:37.8

 
Top

Male 70 to 74

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

1

Clem McGrath Colchester CT

16

71

14

26:03.9

26:03.9

2

William Russell Jensen Beach FL

99

70

66

35:49.3

35:49.3