Dyer Consequences 10K Trail Run 10K Trail Run

Age Group Results

January 15, 2011


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com

Men: 0-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- First Loop -------

------- Final Loop -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Caterina Lancia

13

99

1

24:50.0

8:01/M

1

25:40.7

8:17/M

50:30.7

 
Top

Overall Female Masters Winners

 

Overall

 

------- First Loop -------

------- Final Loop -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

19

Audrey Allen

2

50

1

31:41.1

10:13/M

1

31:44.4

10:14/M

1:03:25.5

 
Top

Female 19 to 29

 

Overall

 

------- First Loop -------

------- Final Loop -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

14

Heather Moe

36

29

1

27:51.1

8:59/M

1

28:42.9

9:15/M

56:34.0

2

25

Valerie Moe

35

27

2

34:26.4

11:06/M

3

38:42.7

12:29/M

1:13:09.1

3

29

Lauren Mabry

7

26

3

39:23.4

12:42/M

2

37:41.8

12:09/M

1:17:05.2

4

30

Sarah Powers

12

26

4

39:24.4

12:43/M

4

41:44.8

13:28/M

1:21:09.2

 
Top

Female 30 to 39

 

Overall

 

------- First Loop -------

------- Final Loop -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

12

Chenae Jackson

1

35

1

26:36.4

8:35/M

1

27:41.0

8:56/M

54:17.4

2

16

Veronica Huffman

5

33

2

28:23.9

9:09/M

2

28:59.8

9:21/M

57:23.7

3

22

Leslie Menegay

20

33

3

34:08.6

11:01/M

5

37:08.5

11:59/M

1:11:17.1

4

24

Allison Hogan

25

33

5

37:05.6

11:58/M

3

35:58.3

11:36/M

1:13:03.9

5

26

Alanna Hogan

28

32

6

37:05.6

11:58/M

4

36:54.6

11:54/M

1:14:00.2

6

28

Gloria Safin

23

39

4

36:17.0

11:42/M

6

40:22.9

13:01/M

1:16:39.9

 
Top

Female 40 to 49

 

Overall

 

------- First Loop -------

------- Final Loop -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

20

Michelle Ludwig

9

44

1

33:16.1

10:44/M

1

35:25.6

11:25/M

1:08:41.7

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- First Loop -------

------- Final Loop -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Mike Stone

31

31

1

19:52.8

6:25/M

1

20:30.6

6:37/M

40:23.4

 
Top

Overall Male Masters Winners

 

Overall

 

------- First Loop -------

------- Final Loop -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Nate Nevid

21

53

1

23:36.0

7:37/M

1

23:42.8

7:39/M

47:18.8

 
Top

Male 19 to 29

 

Overall

 

------- First Loop -------

------- Final Loop -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

3

Ben Goldberg

29

29

1

20:37.4

6:39/M

1

22:25.7

7:14/M

43:03.1

2

21

Andrew Wheeler

30

21

2

33:04.0

10:40/M

2

37:06.7

11:58/M

1:10:10.7

 
Top

Male 30 to 39

 

Overall

 

------- First Loop -------

------- Final Loop -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

2

Reinaldo De Oliveira

17

32

1

20:39.6

6:40/M

1

21:11.2

6:50/M

41:50.8

2

18

Chad Goforth

22

38

2

28:28.5

9:11/M

2

30:43.5

9:55/M

59:12.0

3

27

Christian Huffman

4

38

3

36:16.3

11:42/M

3

40:23.2

13:02/M

1:16:39.5

 
Top

Male 40 to 49

 

Overall

 

------- First Loop -------

------- Final Loop -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Ken Newton

32

48

1

24:13.2

7:49/M

1

23:44.4

7:39/M

47:57.6

2

9

Matthew Masemore

10

43

2

25:20.7

8:10/M

2

26:08.7

8:26/M

51:29.4

3

10

Eric Lachance

16

45

3

25:42.4

8:17/M

3

26:33.3

8:34/M

52:15.7

4

11

Scott D'Angelo

34

44

4

26:26.4

8:32/M

4

27:08.0

8:45/M

53:34.4

5

15

Kenneth Bohannon

24

49

5

28:03.1

9:03/M

5

28:36.4

9:14/M

56:39.5

6

23

Cliff Sandlin

3

42

6

35:12.5

11:21/M

6

36:35.9

11:48/M

1:11:48.4

 
Top

Male 50 to 59

 

Overall

 

------- First Loop -------

------- Final Loop -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Chris McKnight

8

55

2

23:25.1

7:33/M

1

24:26.5

7:53/M

47:51.6

2

7

Phillip Goodwin

11

53

1

22:27.4

7:15/M

2

25:49.1

8:20/M

48:16.5

3

13

Carl Partridge

15

58

3

27:33.2

8:53/M

3

28:07.7

9:04/M

55:40.9

4

17

Leon Bloom

6

51

4

28:13.9

9:06/M

4

29:19.2

9:27/M

57:33.1

 
Top

Male 60 and over

 

Overall

 

------- First Loop -------

------- Final Loop -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

31

Howard Kestenbaum

19

79

1

49:37.5

16:00/M

1

51:01.4

16:27/M

1:40:38.9