Sunshine Sprint Triathlon Individual

Age Group Results

October 02, 2010


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com

Men: 0-18 19-59 60-89 90-99
Women: 0-18 19-59 60-89 90-99

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

5

Debra Daley

42

1

8:23.2

 

1

28:51.6

 

1

13:58.7

 

51:13.5

 
Top

Overall Female Masters Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

9

Lisa Miller

40

1

8:42.3

 

1

28:59.7

 

1

16:40.0

 

54:22.0

 
Top

Female Open

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

12

Gretchen Gaebel

36

3

8:57.7

 

1

31:28.2

 

1

15:29.9

 

55:55.8

2

15

Amy Branden

36

2

8:05.7

 

4

32:29.8

 

4

16:53.8

 

57:29.3

3

16

Lisa Wiedrick

39

5

9:01.9

 

3

31:43.9

 

5

17:22.7

 

58:08.5

4

21

Marilyn Harris

50

6

9:28.2

 

2

31:43.0

 

10

18:37.9

 

59:49.1

5

23

Robin Braker

44

7

9:28.9

 

8

35:21.3

 

3

15:54.1

 

1:00:44.3

6

24

Tatiana Barcik

37

10

10:23.5

 

7

35:18.8

 

2

15:50.8

 

1:01:33.1

7

25

Karen Gilmore

59

9

9:53.8

 

6

34:54.1

 

6

17:23.3

 

1:02:11.2

8

31

Gina Penaflor

44

17

12:10.5

 

5

33:32.0

 

13

19:54.5

 

1:05:37.0

9

32

Alison Shingary

30

1

7:52.2

 

10

38:44.4

 

12

19:26.5

 

1:06:03.1

10

34

Heather Craig

39

14

11:33.6

 

9

37:47.8

 

7

18:08.5

 

1:07:29.9

11

40

Michele Drucker

41

11

10:44.0

 

12

40:23.1

 

9

18:30.5

 

1:09:37.6

12

41

Lisa Holland

44

12

10:50.9

 

11

39:36.1

 

11

19:13.9

 

1:09:40.9

13

42

Mary Konz

50

4

8:58.0

 

14

42:43.9

 

8

18:09.7

 

1:09:51.6

14

49

Jamie Milici

22

19

12:16.9

 

13

40:55.7

 

14

20:26.2

 

1:13:38.8

15

50

Kate Wismer

25

8

9:36.4

 

18

44:36.9

 

15

22:06.7

 

1:16:20.0

16

55

Elizabeth Holt

49

16

12:02.0

 

16

42:58.0

 

17

25:26.2

 

1:20:26.2

17

56

Lee Halverson

57

15

12:01.4

 

15

42:57.9

 

18

25:27.2

 

1:20:26.5

18

57

Chelsea Deleon

23

18

12:11.0

 

17

43:09.0

 

19

26:31.4

 

1:21:51.4

19

62

Beth Mandell

48

13

11:30.0

 

19

54:28.3

 

16

22:23.8

 

1:28:22.1

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

1

Mark Swart

43

1

7:04.7

 

1

26:10.7

 

1

12:29.3

 

45:44.7

 
Top

Overall Male Masters Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

2

Dale Ruby

48

1

7:06.1

 

1

27:33.0

 

1

14:29.3

 

49:08.4

 
Top

Male Open

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

4

Robert Haviland

41

3

8:36.2

 

1

28:03.8

 

1

13:20.7

 

50:00.7

2

6

Jeff Eaker

49

2

8:31.1

 

2

28:17.3

 

6

15:32.2

 

52:20.6

3

7

Will Damhuis

30

4

8:47.3

 

3

28:49.9

 

5

15:11.7

 

52:48.9

4

10

Gene Zweben

39

11

9:03.9

 

4

30:49.7

 

3

14:38.1

 

54:31.7

5

11

James Childre

31

14

10:12.3

 

9

31:44.9

 

2

13:53.1

 

55:50.3

6

13

Brent Bomer

41

12

9:08.0

 

8

31:44.3

 

7

15:42.3

 

56:34.6

7

14

Rob Taylor

49

10

9:01.4

 

5

30:53.8

 

10

16:51.5

 

56:46.7

8

17

Joseph Ponton

37

17

10:40.6

 

7

31:17.0

 

11

17:16.9

 

59:14.5

9

19

Tim Stone

51

20

12:03.7

 

6

31:11.7

 

8

16:13.7

 

59:29.1

10

20

Walter Devault

54

6

8:52.8

 

13

35:37.0

 

4

15:11.3

 

59:41.1

11

22

Jay Holland

33

9

8:57.3

 

11

34:34.3

 

9

16:20.6

 

59:52.2

12

27

Cris Branden

50

13

10:10.0

 

12

35:10.3

 

12

17:34.7

 

1:02:55.0

13

29

Joshua Harris

29

5

8:50.1

 

16

37:04.4

 

16

18:27.4

 

1:04:21.9

14

30

Gene Trimble

46

16

10:37.2

 

10

34:05.1

 

18

19:43.9

 

1:04:26.2

15

33

Eric Pfeiffer

42

1

8:28.7

 

17

37:13.7

 

20

21:04.8

 

1:06:47.2

16

35

Kevin Traynor

57

15

10:30.3

 

15

37:02.4

 

19

20:02.6

 

1:07:35.3

17

38

Jeff Westcott

30

8

8:56.1

 

20

40:14.7

 

17

19:24.2

 

1:08:35.0

18

43

Derik Baumgartner

33

24

12:46.8

 

18

39:12.3

 

14

18:17.2

 

1:10:16.3

19

44

Darren Hotmire

43

23

12:17.9

 

21

40:49.2

 

13

17:48.9

 

1:10:56.0

20

45

Robert Binkley

38

7

8:55.2

 

14

37:02.3

 

27

25:08.5

 

1:11:06.0

21

47

Joe Sabato

29

19

11:28.0

 

24

43:10.0

 

15

18:18.9

 

1:12:56.9

22

51

Julian Maiucci

23

18

11:04.3

 

23

42:30.6

 

23

22:50.1

 

1:16:25.0

23

52

Daniel Wade

43

28

15:10.6

 

19

39:44.3

 

21

22:13.9

 

1:17:08.8

24

53

Douglas Smith

39

25

12:47.1

 

22

42:14.0

 

22

22:29.5

 

1:17:30.6

25

58

Jarett Brownie

29

22

12:16.4

 

26

46:17.9

 

25

23:28.7

 

1:22:03.0

26

59

Gian Maiucci

54

27

13:45.6

 

25

45:07.2

 

24

23:11.0

 

1:22:03.8

27

65

R. Edgar Perkins

47

26

13:07.1

 

28

53:59.0

 

26

24:41.3

 

1:31:47.4

28

66

Patrick Sheehan

46

29

21:10.4

 

27

47:14.3

 

28

25:36.3

 

1:34:01.0

 
Top

Male 60 to 89

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

63

Chuck Mansfield

60

1

20:00.0

 

1

35:29.1

 

1

34:13.2

 

1:29:42.3

 
Top

Team

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

3

Team Madden

99

2

6:35.8

 

1

29:39.8

 

2

13:31.6

 

49:47.2

2

8

Team Edwards

99

1

6:28.1

 

5

35:09.9

 

1

11:20.1

 

52:58.1

3

18

Team Gannon

99

5

8:38.5

 

3

34:21.4

 

4

16:18.4

 

59:18.3

4

26

Team Hughes

99

4

7:10.0

 

4

34:27.0

 

9

21:11.7

 

1:02:48.7

5

28

Team Broomall

99

3

7:01.7

 

7

38:41.4

 

6

18:00.6

 

1:03:43.7

6

36

Team Bango

99

7

9:58.2

 

6

37:40.3

 

8

20:18.2

 

1:07:56.7

7

37

Team Peruski

99

6

9:32.2

 

10

43:30.6

 

3

15:08.5

 

1:08:11.3

8

39

Team Russell

99

11

11:18.4

 

2

34:16.0

 

14

23:30.1

 

1:09:04.5

9

46

Team Melley

99

9

11:11.9

 

11

44:03.5

 

5

17:29.0

 

1:12:44.4

10

48

Team Gumm

99

14

15:11.2

 

8

39:21.2

 

7

18:52.2

 

1:13:24.6

11

54

Team Gifford

99

15

15:25.9

 

9

39:35.3

 

12

22:47.5

 

1:17:48.7

12

60

Team Cb Trio

99

13

15:01.4

 

12

46:15.5

 

10

22:00.5

 

1:23:17.4

13

61

Team Howe

99

10

11:15.5

 

13

51:29.3

 

11

22:21.0

 

1:25:05.8

14

64

Team Day

99

12

12:52.3

 

15

53:40.5

 

13

23:16.1

 

1:29:48.9

15

67

Team Benson

99

16

15:27.0

 

14

51:35.1

 

15

28:16.9

 

1:35:19.0