Hobe Sound Child Care Center Stampede 5K Run/Walk

Age Group Results

August 28, 2010


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com


Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K Run

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Kiara Turgeon Port St Lucie FL

348

10

15

25:04.1

 
Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Patricia Daymon Hobe Sound FL

364

51

17

25:23.7

 
Top

Female 10 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Alexa Zaph Hobe Sound FL

353

9

16

25:05.9

 
Top

Female 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Olivia Wesel Hobe Sound FL

369

13

24

27:21.5

2

Kelly Murray Hobe Sound FL

391

12

38

30:44.0

3

Meaghan Collins Hobe Sound FL

338

14

52

34:26.6

 
Top

Female 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Bianca Wesel Hobe Sound FL

370

16

26

27:49.2

2

Katie Murray Hobe Sound FL

392

15

54

34:55.5

 
Top

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Griselda Dominguez Hobe Sound FL

318

23

42

32:04.3

 
Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Kelly Buckes Port St Lucie FL

341

26

33

29:11.5

2

Heather Coleman Port St Lucie FL

306

27

45

32:49.9

3

Amy Sheppard Hobe Sound FL

334

28

49

33:56.2

 
Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Lizzy Dominguez Hobe Sound FL

337

34

69

42:24.8

 
Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jennifer Dimmett Stuart FL

387

39

30

28:14.9

2

Elizabeth Reinert Hobe Sound FL

336

38

34

29:14.8

3

Jayme Miller Stuart FL

340

39

46

33:13.0

4

Annie Jones Hobe Sound FL

333

39

50

33:59.0

5

Melissa Weimer Stuart FL

327

37

53

34:32.1

6

Cassandra Griffith Hobe Sound FL

331

37

57

35:20.5

7

Carey Schiavi Jensen Beach FL

374

36

61

36:47.2

8

Melissa Strauser Hobe Sound FL

304

35

62

36:52.6

9

Teresa Schoemer Hobe Sound FL

319

39

63

37:05.9

 
Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Michelle Hunter Palm Beach Gardens FL

386

44

29

28:14.6

2

Caroline Thiem Stuart FL

349

40

47

33:44.0

3

Joanne McMillion Hobe Sound FL

321

43

48

33:54.8

4

Deborah Textor Hobe Sound FL

329

42

55

34:55.6

5

Laura Wesel Hobe Sound FL

368

42

83

49:47.3

 
Top

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Kathy Wentworth Okeechobee FL

379

48

20

25:49.4

2

Terry Taynton Ft.pierce FL

310

47

31

28:55.0

3

Christine Francello Stuart FL

320

48

35

29:15.5

4

Genie Murray Hobe Sound FL

390

48

64

37:26.8

5

Beth Mandell Hobe Sound FL

324

48

75

45:04.9

6

Kelly Cain-Mirkin Hobe Sound FL

393

48

80

47:01.5

 
Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Danielle Atwood Hobe Sound FL

352

51

19

25:46.2

2

Lynn Booth Stuart FL

375

50

21

25:57.3

3

Rosie James Palm Beach Gardens FL

388

50

39

31:14.4

4

Dawn Van Dyke Hobe Sound FL

323

50

44

32:40.5

5

Terri Pecora Hobe Sound FL

332

52

66

38:28.8

6

Sheryl Belair Hobe Sound FL

328

50

71

43:17.3

7

Diana Buglion Palm City FL

311

51

72

44:17.3

8

Ellen Murphy Stuart FL

377

51

73

44:51.6

9

Mary Lopopolo Hobe Sound FL

350

51

81

49:17.0

 
Top

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Debbie Leslie Hobe Sound FL

373

58

65

37:55.6

2

Patsy Steiner Hobe Sound FL

342

57

74

45:03.7

3

Trudi Onus Hobe Sound FL

397

59

76

45:05.1

4

Cindy Laing Hobe Sound FL

371

55

84

49:47.4

5

Cathy Cottle Hobe Sound FL

325

56

85

50:05.4

 
Top

Female 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Patricia Aaronoff Stuart FL

355

62

60

36:44.6

2

Anne Heid Palm City FL

330

60

79

47:01.0

3

Debi Beard Jupiter FL

305

62

86

50:05.5

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jon Williams Miami FL

347

41

1

17:37.5

 
Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Greg Dudra Hobe Sound FL

381

45

2

18:10.2

 
Top

Male 10 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Christopher Textor Hobe Sound FL

346

10

9

22:03.5

2

Olexa Blecha Palm City FL

343

10

10

22:42.8

3

Conner Murphy Stuart FL

378

10

32

29:01.6

4

Addison Textor Hobe Sound FL

345

8

37

30:42.7

5

Chandler Thiem Stuart FL

351

10

41

31:59.1

 
Top

Male 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Dakota Brockway Hobe Sound FL

395

14

7

20:56.9

2

Zachary Portar Hobe Sound FL

365

11

27

27:52.9

 
Top

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jake Prickett Hobe Sound FL

317

15

8

21:45.2

2

Ian Pinder Palm City FL

383

16

12

23:20.1

 
Top

Male 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

David Aldridge Hobe Sound FL

389

21

6

20:50.0

 
Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Ross Robinson Hobe Sound FL

308

34

14

23:57.6

 
Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Bryan Liles Hobe Sound FL

385

35

4

20:30.2

2

Ricardo Villalba Hobe Sound FL

313

37

70

42:52.4

 
Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jose Medina Port St Lucie FL

394

41

13

23:30.2

2

Michael Thiem Stuart FL

335

41

22

26:23.5

3

Eric Wesel Hobe Sound FL

367

44

28

27:57.8

4

Thomas Reinert Hobe Sound FL

356

41

36

29:16.6

5

Larry Pittman Jensen Beach FL

361

42

51

34:20.3

 
Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

James Collins Hobe Sound FL

303

49

77

46:29.0

 
Top

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Perry Feyk Palm Beach Gardens FL

380

53

5

20:37.7

2

Paul Ballard Jupiter FL

382

50

11

22:47.9

3

Mark McKinnon Port Saint Lucie FL

376

50

25

27:43.3

4

Tim Gardner Live Oak FL

384

54

43

32:28.1

5

George McCorkle Hobe Sound FL

316

53

68

39:22.1

6

Charles King Hobe Sound FL

357

51

78

46:29.7

7

Larry Lopopolo Hobe Sound FL

312

52

82

49:18.8

 
Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Christopher McKnight Jupiter FL

309

55

3

20:27.0

2

John Leslie Hobe Sound FL

372

58

40

31:43.8

3

Joseph Doran Hobe Sound FL

362

58

59

36:01.9

4

Jimmy Boyd Lake Worth FL

396

55

67

38:44.8

 
Top

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Steve Cargill Hobe Sound FL

358

61

18

25:28.3

2

Barry Aaronoff Stuart FL

315

63

58

35:36.3

 
Top

Male 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Ed Ruby Ft. Pierce FL

326

67

23

26:39.9

2

Giles Williams Palm Beach Gardens FL

314

65

56

35:16.4