Law Games Triathlon

Age Group Results

June 19, 2010


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com

Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Civilian Open

Overall Female Overall Winners

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       4  Randi Roker             39    1     6:57.5 27:48    1    44:19.5 19.0     1    22:30.5  7:30  1:13:47.5    
Top

Overall Female Masters Winners

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       7  Danielle Atwood         51    1     9:03.2 36:12    1    43:59.5 19.1     1    27:35.3  9:12  1:20:38.0    
Top

Female 35 to 39

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1      14  Jennifer Dimmett        39    1     8:55.0 35:40    1    52:51.3 15.9     1    29:02.5  9:41  1:30:48.8    
Top

Female 40 to 44

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1      12  Sue Vanderheyden        41    1     7:35.9 30:20    1    43:51.3 19.2     1    31:12.2 10:24  1:22:39.4    
Top

Female 45 to 49

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1      11  Lynn Booth              49    1     9:24.9 37:36    1    45:59.4 18.3     1    27:10.2  9:03  1:22:34.5    
Top

Female 50 to 54

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       9  Marilyn Harris          50    1     7:11.5 28:44    1    45:49.2 18.3     1    28:35.9  9:32  1:21:36.6    
Top

Overall Male Overall Winners

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       1  Chad Bosch              36    1     5:55.6 23:40    1    35:06.6 23.9     1    20:42.6  6:54  1:01:44.8    
Top

Overall Male Masters Winners

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       2  Dale Ruby               48    1     5:34.7 22:16    1    38:10.3 22.0     1    21:42.0  7:14  1:05:27.0    
Top

Male 30 to 34

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1      15  Jamie Bridges           32    1     5:43.2 22:52    1    11:48.5 71.2     1  1:24:53.8 28:18  1:42:25.5    
Top

Male 35 to 39

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       5  Jonathan Shouse         36    3     7:28.7 29:52    2    44:01.6 19.1     1    22:49.5  7:36  1:14:19.8    
     2       6  Ronald Murdock          38    2     6:38.9 26:32    3    45:03.6 18.6     2    24:00.2  8:00  1:15:42.7    
     3      13  Paul Griffith           35    1     5:41.1 22:44    1    11:21.7 74.0     3  1:05:40.3 21:53  1:22:43.1    
Top

Male 40 to 44

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1      10  David Scott             40    1     7:48.6 31:12    1    45:57.5 18.3     1    28:30.5  9:30  1:22:16.6    
Top

Male 50 to 54

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       3  Tim Bishop              50    1     7:40.1 30:40    1    43:46.2 19.2     1    21:02.1  7:01  1:12:28.4    
Top

Male 70 and Over

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       8  John O'Connor           71    1     8:02.4 32:08    1    45:12.5 18.6     1    28:15.7  9:25  1:21:30.6    

Law Enforcement Open

Top

Female 30 to 34

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1      40  Shannon Halstead        33    1     7:03.5 28:12    1    57:57.5 14.5     1    41:55.5 13:58  1:46:56.5    
Top

Female 40 to 49

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1      22  Maria Price             48    2     6:19.4 25:16    1    44:41.4 18.8     1    25:09.2  8:23  1:16:10.0    
     2      31  Mary-Ann Benton         40    1     6:03.7 24:12    2    45:59.0 18.3     3    30:23.1 10:08  1:22:25.8    
     3      38  Athena Atkinson         49    3     6:35.2 26:20    3    51:41.7 16.3     2    29:19.2  9:46  1:27:36.1    
Top

Male 18 to 29

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1      18  Jose Angulo             18    2     5:39.0 22:36    1    39:03.4 21.5     1    26:45.1  8:55  1:11:27.5    
     2      26  Eric Sierra             27    1     5:16.8 21:04    2    45:02.3 18.7     2    28:07.1  9:22  1:18:26.2    
Top

Male 30 to 34

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       4  Grant Burton            33    2     5:01.9 20:04    1    39:05.5 21.5     1    22:13.6  7:24  1:06:21.0    
     2      16  Guillermo Aleman        33    1     5:00.9 20:00    2    39:44.4 21.1     2    26:40.9  8:53  1:11:26.2    
     3      34  Cregg Dalton            34    3     5:54.7 23:36    3    47:00.5 17.9     3    32:02.4 10:41  1:24:57.6    
Top

Male 35 to 39

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       5  Randy Caballero         36    5     6:15.0 25:00    4    40:23.3 20.8     1    20:15.7  6:45  1:06:54.0    
     2       6  Jason Hermann           36    2     4:48.3 19:12    1    39:41.5 21.2     2    22:53.0  7:38  1:07:22.8    
     3       9  William Romero          38    1     3:58.1 15:52    3    40:14.6 20.9     5    24:40.7  8:13  1:08:53.4    
     4      14  Carmine Izzo            37    6     6:21.8 25:24    5    40:48.5 20.6     3    23:42.9  7:54  1:10:53.2    
     5      15  Jose Vega               38    3     5:12.2 20:48    2    40:07.2 20.9     7    25:59.7  8:40  1:11:19.1    
     6      23  Marcos Olaniel          37    4     5:40.7 22:40    7    46:13.7 18.2     6    25:31.7  8:30  1:17:26.1    
     7      27  Valentin Revuelta       35   10     7:38.2 30:32    8    46:56.3 17.9     4    24:30.2  8:10  1:19:04.7    
     8      32  Frederick Hofer         37    7     6:38.1 26:32    6    46:09.5 18.2    10    30:40.1 10:13  1:23:27.7    
     9      35  Charles Ward            35    8     7:01.5 28:04    9    49:46.4 16.9     8    28:44.6  9:35  1:25:32.5    
    10      37  Kevin Valade            35    9     7:05.9 28:20   10    50:14.0 16.7     9    28:49.7  9:36  1:26:09.6    
Top

Male 40 to 44

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       2  Jay Larson              43    1     4:49.5 19:16    2    39:40.4 21.2     1    19:19.1  6:26  1:03:49.0    
     2       3  Thomas Murphy           40    2     4:52.3 19:28    1    39:12.6 21.4     2    20:33.9  6:51  1:04:38.8    
     3      12  Christopher Scarpinati  41    4     5:40.6 22:40    4    41:46.8 20.1     3    22:36.6  7:32  1:10:04.0    
     4      13  James Suarez            40    5     5:49.5 23:16    3    40:45.1 20.6     4    23:50.9  7:57  1:10:25.5    
     5      21  Joey Giordano           44    3     5:11.2 20:44    5    42:33.4 19.7     8    27:26.0  9:09  1:15:10.6    
     6      24  Darren Lidbetter        42    8     7:11.4 28:44    6    44:20.6 18.9     7    26:27.9  8:49  1:17:59.9    
     7      25  Louis Chiappetta        42    6     6:30.6 26:00    7    45:12.2 18.6     6    26:22.3  8:47  1:18:05.1    
     8      29  Paul Grohowski          43    9     7:27.5 29:48    9    48:20.3 17.4     5    24:23.4  8:08  1:20:11.2    
     9      30  Steve Franklin          40    7     7:01.9 28:04    8    45:35.5 18.4     9    29:22.8  9:47  1:22:00.2    
Top

Male 45 to 49

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       1  Roy Payne               46    1     4:41.5 18:44    1    37:32.0 22.4     1    21:08.7  7:03  1:03:22.2    
     2       7  William Gorman          46    3     5:47.9 23:08    3    38:58.5 21.6     3    23:28.5  7:49  1:08:14.9    
     3       8  Grant Setzer            49    4     7:17.7 29:08    2    38:19.7 21.9     2    22:55.0  7:38  1:08:32.4    
     4      17  Kenneth Thompson        49    2     5:09.1 20:36    4    39:34.4 21.2     4    26:43.8  8:54  1:11:27.3    
Top

Male 50 to 54

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1      10  Scott Smith             50    1     5:36.0 22:24    2    39:10.9 21.4     2    24:35.3  8:12  1:09:22.2    
     2      19  Tom Klein               50    3     6:23.3 25:32    3    41:16.4 20.4     1    23:57.7  7:59  1:11:37.4    
     3      20  Douglas Barclay         51    2     5:52.4 23:28    1    38:56.5 21.6     3    27:50.6  9:17  1:12:39.5    
     4      36  Rick Lonergan           50    4     6:26.9 25:44    4    45:46.3 18.4     4    33:43.5 11:14  1:25:56.7    
     5      39  Tim Benton              51    5     6:52.0 27:28    5    49:18.0 17.0     5    36:10.4 12:03  1:32:20.4    
Top

Male 55 to 59

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1      11  Thomas Day              55    2     6:50.2 27:20    1    37:44.6 22.3     1    25:23.1  8:28  1:09:57.9    
     2      28  Emmett Hummel           59    1     6:12.0 24:48    2    45:41.4 18.4     2    27:58.5  9:19  1:19:51.9    
Top

Male 60 and over

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1      33  Vance Eaddy             62    1     5:33.3 22:12    1    45:06.2 18.6     1    33:16.9 11:05  1:23:56.4    

Civilian Relay

Top

Male 0-99

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       1  Team Rustay             16    1    56:40.1 **:40                          1    35:39.7 11:53  1:32:19.8    

Civilian Clydesdale 185-199

Top

Male 39 and under

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       1  Ryan McClenny           36    1     6:13.3 24:52    1    41:06.6 20.4     1    26:54.1  8:58  1:14:14.0    

Clydesdale 200+

Top

Male 40 and over

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       1  Edison Franco           41    1    18:26.5 73:44    1    51:06.2 16.4     1    34:32.3 11:31  1:44:05.0    

Law Enforcement Relay

Top

Male 0-99

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       1  Drake Moore Silva       18    1     5:06.2 20:24    1    35:50.1 23.4     1    26:55.7  8:58  1:07:52.0    

Law Games Guest

Top

Female 40 to 49

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       1  Angie Payne             40    1     6:00.2 24:00    1    38:42.4 21.7     1    22:43.1  7:34  1:07:25.7    
     2       4  Jenny Drake             47    2     8:09.3 32:36    2    48:37.8 17.3     2    32:39.5 10:53  1:29:26.6    
Top

Male 40 to 44

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       2  Clark Glover            42    1     5:31.5 22:04    1    39:54.5 21.1     1    24:03.8  8:01  1:09:29.8    
     2       3  Christopher Gunn        44    2     6:41.5 26:44    2    44:27.2 18.9     2    24:24.6  8:08  1:15:33.3    

Law Enforcement Relay Female

Top

Female 0-99

         Overall                            ----- Swim -----      ----- Bike -----      ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Rate    Rnk     Time   Pace     Time
     1       1  Team Polk               30    1     6:48.1 27:12    1    49:43.5 16.9     1    25:20.9  8:27  1:21:52.5