Fleet Feet Run For Your Heart 5K Run 5K Run

Age Group Results

February 13, 2010


Results by Mike Melton MCM Timing and Results www.mcmtiming.com

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Allison O'Neill         Edwards  CO           699   22       15      20:02.4                       
Top

Overall Female Masters Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Cynthia Washam          Jensen Bch  FL        637   52       24      21:35.8                       
Top

Female 10 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Kiara Turgeon           Port St Lucie  FL     687    9       84      26:38.7                       
       2    Emilia Cortes           Port Saint Lucie  F   744   6       172      35:05.6                       
Top

Female 11 to 14

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Lauretta Harper         Stuart  FL            562   13       46      23:42.5                       
       2    Merisa Moroz            Port Saint Lucie  F   714   13      105      27:46.4                       
Top

Female 15 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Jessica Hladik          Stuart  FL            565   19      116      28:37.0                       
       2    Elizabeth Weinberg      Palm City  FL         734   17      154      32:19.2                       
       3    Jade Vreeland           Palm City  FL         674   19      206      59:24.4                       
Top

Female 20 to 24

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Rachael Long            Stuart  FL            585   21      124      29:12.7                       
Top

Female 25 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Krista Mendes           Palm City  FL         751   26       62      25:00.6                       
       2    Trisha Green            Palm City  FL         558   26       98      27:28.3                       
       3    Nancy Crane             Palm City  FL         667   28      107      27:49.0                       
       4    Cecil Montemayor        Ft Pierce  FL         593   26      111      28:02.1                       
       5    Crystal Cook            Port St Lucie  FL     537   26      117      28:38.3                       
       6    Lindsay Wilson          Palm City  FL         640   26      118      28:47.0                       
       7    Brandi Donahue          Stuart  FL            666   25      127      29:29.7                       
       8    Heather Schumm          Palm City  FL         650   26      149      31:18.7                       
       9    Kristie Amole           Stuart  FL            517   27      162      32:58.7                       
      10    Christyna Turner        Fort Pierce  FL       725   28      164      33:30.4                       
      11    Tiffany Berrios         Port St Lucie  FL     523   27      169      34:32.0                       
      12    Jennifer Bowes          Stuart  FL            721   26      197      41:29.7                       
      13    Lynn Baione             Jensen Beach  FL      758   29      200      44:48.7                       
Top

Female 30 to 34

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Jessica Burbine         Port Saint Lucie  F   729   31       31      22:24.8                       
       2    Misty Aydelotte         Jensen Bch  FL        688   33       47      23:44.5                       
       3    Kelly Janes             Stuart  FL            570   32       52      24:15.0                       
       4    Stephanie Huffman       Jensen Bch  FL        567   32       61      24:57.9                       
       5    Mya Jensen              Port Saint Lucie  F   700   31       74      25:51.4                       
       6    Christine Desantis      Stuart  FL            657   30       91      27:06.2                       
       7    Barbara Folkman         Jensen Bch  FL        548   32       93      27:12.4                       
       8    Andrea Tremblay         Stuart  FL            686   31       97      27:27.5                       
       9    Denise Faherty          Jensen Bch  FL        544   32      135      30:13.2                       
      10    Jamie Rast              Jensen Bch  FL        698   31      136      30:15.3                       
      11    Sarah Tollett           Hobe Sound  FL        627   32      170      34:39.5                       
      12    Wachera Ragland         Port St Lucie  FL     604   34      185      38:37.4                       
      13    Natasha Singh           Hobe Sound  FL        617   30      186      38:49.3                       
Top

Female 35 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Randi Roker             Palm City  FL         656   38       21      21:09.7                       
       2    Lisa Miller             Stuart  FL            660   39       39      23:13.3                       
       3    Elizabeth Smigh         Luzern  SWLND         693   38       54      24:27.4                       
       4    Amy Wilcox              Stuart  FL            663   36       81      26:30.2                       
       5    Melissa Brodzinski      Ft Pierce  FL         531   39       92      27:09.6                       
       6    Yuko Wood               Port Saint Lucie  F   720   38       94      27:19.9                       
       7    Jennifer Dimmett        Jensen Beach  FL      713   39       99      27:33.3                       
       8    Kerry Sullivan-Jones    Jensen Bch  FL        668   39      102      27:36.0                       
       9    Amy Eversole            Palm City  FL         678   39      114      28:17.3                       
      10    Corinne Dictor          Port St Lucie  FL     542   35      128      29:39.3                       
      11    Shanna Jones            Port St Lucie  FL     574   39      130      30:06.3                       
      12    Becky Giesing           Jensen Bch  FL        555   36      141      30:42.0                       
      13    Jennifer Malaspina      Jensen Bch  FL        586   37      142      30:43.9                       
      14    Janina Kennedy          Port St Lucie  FL     690   38      155      32:22.8                       
      15    Maureen Kenyon          Port St Lucie  FL     576   36      173      35:10.0                       
      16    Catherine Soldatich     Stuart  FL            619   38      178      35:21.2                       
      17    Loy Haston              Wpb  FL               755   36      187      39:16.3                       
      18    Pamela Kimberlin        Stuart  FL            578   38      201      51:52.0                       
Top

Female 40 to 44

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Debra Daley             Palm City  FL         669   42       25      21:47.2                       
       2    Jane Eaker              Palm City  FL         670   42       50      23:54.9                       
       3    Kim Jeansonne           Port St Lucie  FL     571   42       73      25:50.0                       
       4    Ann Keyser              Vero Beach  FL        577   43       90      27:01.6                       
       5    Debbie Woodcock         Hobe Sound  FL        641   42      101      27:35.7                       
       6    Lisa Longo              Palm City  FL         645   42      125      29:22.8                       
       7    Debbie Donahue          Stuart  FL            665   43      126      29:28.4                       
       8    Nancy Grieco            Port St Lucie  FL     682   44      139      30:22.2                       
       9    Jill Richardson         Jensen Bch  FL        608   40      140      30:26.0                       
      10    Katie Von Aldenbruck    Stuart  FL            653   40      146      31:04.2                       
      11    Lisa Miller             Stuart  FL            592   42      152      32:08.5                       
      12    Kerri Hite              Jensen Bch  FL        564   40      156      32:23.0                       
      13    Kerri Bustin            Stuart  FL            533   43      161      32:58.4                       
      14    Laurie Greene           Port Saint Lucie  F   728   43      183      38:25.4                       
      15    Marcella Schoonover     Stuart  FL            730   44      196      41:18.7                       
Top

Female 45 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Beth Thorp              Stuart  FL            626   49       38      23:01.0                       
       2    Susan Morris            Port St Lucie  FL     651   49       65      25:26.2                       
       3    Janet Napolitano        Port St Lucie  FL     596   48       76      25:55.7                       
       4    Mary Cohen              Palm City  FL         747   46       79      26:10.6                       
       5    Cat Kaltenhauser        Stuart  FL            575   46       80      26:23.0                       
       6    Terry Taynton           Ft Pierce  FL         624   47       83      26:35.8                       
       7    Marilyn Harris          Port St Lucie  FL     658   49       88      26:53.1                       
       8    Susan Taubler           Stuart  FL            623   47      106      27:47.2                       
       9    Diane Mosciski          Hobe Sound  FL        594   46      119      28:50.6                       
      10    Donna Orlandi           Sewalls Point  FL     599   48      123      29:02.8                       
      11    Landa Starling          Jensen Bch  FL        622   47      138      30:22.1                       
      12    Amy Albury              Palm City  FL         692   45      143      30:48.9                       
      13    Debra Athos             Stuart  FL            664   45      147      31:06.5                       
      14    Shelley Giallanzo       Port St Lucie  FL     676   49      159      32:39.9                       
      15    Donna Cox               Tequesta  FL          541   45      166      34:03.1                       
      16    Patricia Goodman        Port St Lucie  FL     557   49      175      35:17.0                       
      17    Sharon Moody            Stuart  FL            675   46      177      35:20.6                       
      18    Christina Bondi         Port St Lucie  FL     528   45      191      39:52.0                       
      19    Gail Maltese            Stuart  FL            739   46      195      41:00.7                       
      20    Mary Ellen Vealey       Palm City  FL         679   46      204      57:33.5                       
Top

Female 50 to 54

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Randi Garvey            Tequesta  FL          683   50       42      23:28.0                       
       2    Sharon Erwin            Palm City  FL`        697   51       72      25:45.4                       
       3    Barbara Meyer           Hobe Sound  FL        655   52       86      26:45.7                       
       4    Susan Hastings          Palm City  FL         706   54      110      27:56.6                       
       5    Patricia Shelly         Palm City  FL         616   53      115      28:26.0                       
       6    Karen Cartwright        Fort Pierce  FL       726   52      145      31:03.5                       
       7    Dee Van Eerde           Palm City  FL         632   51      167      34:24.9                       
       8    Sherry Glancy           Palm City  FL         556   51      174      35:10.5                       
       9    Patty Thaxton           Stuart  FL            629   52      176      35:19.7                       
      10    Sherry Center           Jensen Bch  FL        535   53      188      39:26.3                       
      11    Sheryl Paul             Palm City  FL         602   52      193      40:14.7                       
      12    Theresa Lindger         Palm City  FL         754   51      203      57:32.3                       
Top

Female 55 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Eileen Youngblood       Vero Beach  FL        642   57       96      27:27.0                       
       2    Mary Von Bevern         West Islip  NY        634   56      104      27:43.8                       
       3    Kit Robitaille          Palm City  FL         753   58      132      30:09.1                       
       4    Eileen Krivokopich      Stuart  FL            582   59      171      34:44.6                       
       5    Connie Karol            Stuart  FL            757   55      180      36:18.2                       
       6    Sherry Wirtel           Jensen Bch  FL        639   56      184      38:26.9                       
       7    Kerry Jellum            Jensen Bch  FL        572   55      198      41:37.0                       
Top

Female 60 to 64

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Eleanor Hanley          Palm City  FL         561   63      148      31:07.0                       
       2    Joanne Neidlinger       Palm City  FL         597   62      150      31:52.5                       
       3    Sandi Faust             Port St Lucie  FL     545   63      163      33:08.8                       
       4    Helene Richman          Palm City  FL         609   61      189      39:39.3                       
       5    Barbara Gendron         Stuart  FL            554   61      190      39:48.0                       
Top

Female 65 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Judy McGrath            Colchester  CT        589   67      144      30:56.1                       
       2    Renate Traylor          Stuart  FL            631   68      194      40:28.4                       
Top

Female 70 to 74

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Becky Kotler            Manchester Ctr  VT    581   71      157      32:28.6                       
Top

Female 75 and Over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Marilyn Walters         Jensen Bch  FL        636   78      158      32:36.6                       
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    David Cook              Port St Lucie  FL     538   30        1      18:08.1                       
Top

Overall Male Masters Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Cary Allen              Hobe Sound  FL        719   46        2      18:15.4                       
Top

Male 10 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Olexa Blecha            Palm City  FL         526   10       41      23:27.5                       
       2    Coleman Merrill         Stuart  FL            661    9      192      40:13.2                       
       3    Chris Burge             Stuart  FL            731   9       202      51:52.2                       
Top

Male 11 to 14

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Benjamin Madden         Stuart  FL            727   11       23      21:32.8                       
       2    Liam Shannon            Palm City  FL         649   11       43      23:29.3                       
       3    Zachary Baione          Jensen Beach  FL      759   11      199      44:48.7                       
Top

Male 15 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Ben Fuhrman             Palm City  FL         551   16        6      18:58.7                       
       2    Andrew Forst            Palm City  FL         752   17        7      19:07.6                       
       3    Patrick Weinberg        Palm City  FL         733   15       12      19:57.3                       
       4    Hunter Brown            Stuart  FL            707   15       18      20:14.7                       
       5    Kyle Hussey             Jensen Bch  FL        677   15       33      22:39.3                       
       6    Matt Burke              Port St Lucie  FL     532   16       56      24:46.8                       
       7    Kevin Washam            Jensen Bch  FL        696   17       71      25:42.0                       
       8    Wes Moody               Stuart  FL            673   19      205      59:23.9                       
Top

Male 20 to 24

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    David Aldridge          Hobe Sound  FL        737   20       14      20:00.1                       
Top

Male 25 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Mike Canan              Port Saint Lucie  F   718   29       16      20:03.9                       
       2    Rocky Berrios           Port St Lucie  FL     522   27       30      22:23.3                       
       3    Stuart Torres           Port St Lucie  FL     628   25       59      24:54.0                       
       4    Scott Amole             Stuart  FL            518   25      160      32:43.5                       
Top

Male 30 to 34

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Geoff Mayfield          Jensen Beach  FL      708   33       57      24:48.8                       
       2    John Fey                Jensen Beach  FL      749   33       67      25:28.5                       
       3    Magdiel Tello           Port St Lucie  FL     625   34       85      26:39.0                       
       4    Don Richardson          Port St Lucie  FL     607   32      133      30:11.7                       
       5    Victor Hernandez        Port St Lucie  FL     672   31      181      36:37.0                       
       6    Michael Cason           Port Saint Lucie  F   717   31      182      36:48.4                       
Top

Male 35 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Chad Bosch              Stuart  FL            703   35        3      18:40.2                       
       2    Yassir Colon            Port St Lucie  FL     536   35       10      19:42.0                       
       3    Joe Miller              Stuart  FL            659   38       13      19:59.3                       
       4    Bryan Garner            Palm City  FL         736   39       17      20:11.8                       
       5    Matthew Shouse          Port Saint Lucie  F   740   36       29      22:21.6                       
       6    Jeff Brodzinski         Ft Pierce  FL         530   39       40      23:24.3                       
       7    Scott Heath             Stuart  FL            691   37       49      23:53.8                       
       8    Bryan Graham            Palm City  FL         644   39       64      25:24.2                       
       9    William Pinto           Port St Lucie  FL     603   39       78      26:09.8                       
      10    Gene Johnson            Port St Lucie  FL     573   38      131      30:06.5                       
      11    Richard Conrad          Port Saint Lucie  F   732   38      151      32:05.0                       
Top

Male 40 to 44

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Stephen Cortes          Port St Lucie  FL     540   44        5      18:53.8                       
       2    Mark Rose               Port St Lucie  FL     612   44        8      19:09.3                       
       3    Steve McIntyre          Palm City  FL         746   40       11      19:46.3                       
       4    Loren Wille             Kiel  WI              638   41       22      21:13.1                       
       5    Bob Schel               Stuart  FL            715   42       27      21:57.5                       
       6    Gopal Rajagipalan       Port St Lucie  FL     605   43       34      22:39.9                       
       7    Jose Medina             Port Saint Lucie  F   743   40       45      23:38.6                       
       8    Robert Audette          Port St Lucie  FL     521   42      113      28:12.2                       
       9    Sean Blakely            Port St Lucie  FL     524   42      121      28:57.5                       
      10    J. Terrance Buchanan    North Andover  MA     723   43      122      29:01.0                       
      11    Dennis Vonaldenbruck    Stuart  FL            748   44      129      29:42.3                       
      12    Chris Longo             Palm City  FL         646   41      134      30:12.9                       
Top

Male 45 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Dale Ruby               Palm City  FL         613   47        4      18:46.4                       
       2    Chris Miele             Jensen Bch  FL        662   46       28      21:58.7                       
       3    Guy Foster              Stuart  FL            550   49       32      22:38.5                       
       4    Hector Garza            Port St Lucie  FL     553   47       35      22:43.2                       
       5    Tim Hussey              Jensen Bch  FL        568   48       36      22:46.0                       
       6    Pedro Rubiera           Stuart  FL            685   45       58      24:50.4                       
       7    Michael Izzolo          Palm City  FL         745   45       63      25:07.6                       
       8    Frank Fender            Stuart  FL            738   46       77      25:56.2                       
       9    James Moir              Stuart  FL            724   48       95      27:21.0                       
      10    James Angstadt          Port St Lucie  FL     519   48      100      27:35.6                       
      11    Glen Vanslooten         Jensen Bch  FL        633   46      153      32:13.4                       
Top

Male 50 to 54

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Roger Travis            Ft Pierce  FL         630   51        9      19:30.4                       
       2    Perry Feyk              Palm Beach Gardens    711   53       19      20:24.6                       
       3    Lauren Karson           Port St Lucie  FL     587   54       20      20:37.4                       
       4    Alex Vennos             Palm City  FL         712   50       37      22:51.8                       
       5    Jerry Bocchino          Jensen Bch  FL        527   53       48      23:49.4                       
       6    Scott Feldman           Stuart  FL            546   53       51      23:57.6                       
       7    Darrell Fiske           Palm City  FL         722   54       53      24:27.2                       
       8    Stephen Curet           Palm City  FL         735   52       55      24:28.1                       
       9    Christopher Spain       Jensen Beach  FL      750   54       66      25:27.1                       
      10    Charles Meyer           Hobe Sound  FL        654   52       69      25:37.7                       
      11    Daniel Perlmutter       Stuart  FL            716   54       70      25:39.6                       
      12    Mike Walsh              Port St Lucie  FL     635   53       87      26:51.3                       
Top

Male 55 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Michael Riordan         Ft Pierce  FL         610   58       26      21:51.0                       
       2    Karol Poderski          Palm City  FL         756   58       89      27:00.1                       
       3    Ken Parker              Port St Lucie  FL     601   55      109      27:56.2                       
       4    Greg Hall               Jensen Bch  FL        684   59      112      28:05.9                       
Top

Male 60 to 64

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Jerry Kyckelhahn        Palm City  FL         671   63       82      26:33.7                       
       2    George Soares           Port St Lucie  FL     618   62      103      27:38.1                       
       3    Randy Kroll             Hobe Sound  FL        704   64      108      27:55.7                       
Top

Male 65 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Lewis Loudon            Palm City  FL         710   65       44      23:31.0                       
       2    Charles Orlando         Jessup  PA            600   66       75      25:52.7                       
       3    Gerry Kosloski          Hobe Sound  FL        580   65      137      30:21.3                       
Top

Male 70 to 74

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Donald Hoffman          Stuart  FL            566   70       60      24:56.0                       
       2    Clem McGrath            Colchester  CT        588   70       68      25:31.4                       
       3    Crichton McCutcheon     Port St Lucie  FL     702   72      120      28:57.0                       
       4    Richard Bonham          Stuart  FL            695   72      168      34:29.0                       
Top

Male 80 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Avery Robbins           Jensen Bch  FL        611   80      165      34:01.2                       
       2    Joseph Fennick          New Castle  PA        547   82      179      35:53.0