Croom 50M/50K/15M Fools Run 50 Mile

Age Group Results

April 03, 2010


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com

Men: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Stephanie Miller        Lawrenceville  GA      57   30        8    8:13:29.0                       
Top

Overall Female Masters Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Marla Buechner          Jupiter  FL            12   55       23    9:27:55.0                       
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Michelle Proch          Sarasota  FL           94   22       11    8:31:51.9                       
       2    Erin Troy               Maitland  FL           82   27       26    9:37:54.2                       
       3    Alison Haddad           Quincy  MA             35   29       57   11:36:22.9                       
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Randi Strand            Centenial  CO          80   32       32    9:59:21.5                       
       2    Rebecca Yore            Bradenton  FL          89   34       33    9:59:21.5                       
       3    Kathy Edwards           Queensbury  NY         21   39       40   10:26:07.3                       
       4    Amy Slabich             Quincy  MA             74   30       54   11:14:18.3                       
       5    Sara Jackson            West Melbourne  FL     43   31       59   11:39:25.5                       
       6    Angie Botto-Van Bemden  Fort. Lauderdale  F    10   35       67   12:34:15.2                       
       7    Kari Graf               Bradenton  FL          32   36       70   12:50:55.6                       
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Tracy Cook              Orlando  FL            17   43       36   10:12:00.4                       
       2    Jennifer Glassburn      Duette  FL             30   46       41   10:27:45.7                       
       3    Rebecca Hansen          Naples  FL             36   48       55   11:28:50.2                       
       4    Susan Haag              Jacksonville  FL       34   43       61   11:51:19.8                       
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Lorna Michael           Palm Harbor  FL        54   51       62   11:53:09.2                       
       2    Marilyn Schupbach       Clearwater  FL         72   56       65   12:09:26.1                       
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Andrew Robinson         Gainesville  FL        67   26        1    6:21:17.3                       
Top

Overall Male Masters Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Andy Nicol              Vancouver              59   50        2    6:58:24.4                       
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Ryan Thomas             Riverview  FL          81   25        3    7:13:14.4                       
       2    Alphonso Rodriguez      Pembroke Pines  FL     68   20        5    7:37:38.0                       
       3    Richard Garcia          Clermont  FL           28   29       12    8:35:25.7                       
       4    David House             Tampa  FL              39   29       30    9:50:33.9                       
       5    Andre Gerard            Bradenton  FL          29   26       60   11:43:36.6                       
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Brian O'Lavin           Tampa  FL              60   35        6    7:39:19.2                       
       2    Jose Moreno             Fort Gordon  GA        58   36       13    8:44:54.9                       
       3    Dave Melrose            Dunedin  FL            53   38       17    9:11:36.1                       
       4    Sergio Radovcic         Delray Beach  FL       64   36       24    9:31:11.8                       
       5    Michael Mata            Miami  FL              50   37       25    9:36:19.2                       
       6    Brian McCarren          Sarasota  FL           51   32       31    9:55:18.6                       
       7    Kevin Bruen             Gainesville  FL        11   37       34   10:02:22.6                       
       8    Christopher Spinosa     Gainesville  FL        76   31       35   10:02:23.7                       
       9    Jeffery Bates           Deland  FL              5   35       44   10:40:38.0                       
      10    Quang Le                Dorchester  MA         48   35       49   10:54:40.6                       
      11    Eric Friedman           Dania  FL              27   34       52   11:11:57.2                       
      12    Eric Sprung             St. Petersburg  FL     77   38       53   11:14:17.6                       
      13    Matthew Baldwin         Tampa  FL               4   31       56   11:34:50.1                       
      14    Keith Remington         Brandon  FL            96   38       58   11:36:38.0                       
      15    Brian Olitsky           Estero  FL             61   37       64   12:04:31.3                       
      16    Rhett Frazier           Winter Park  FL        25   35       66   12:30:26.6                       
      17    Smith Jean-Baptiste     Pembroke Pines  FL     44   36       72   13:15:12.9                       
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Ali Turfe               Ann Arbor  MI         177   46        4    7:15:09.7                       
       2    Rick Schultz            Morriston  FL          71   48        7    8:12:22.1                       
       3    Dave Carver             London  ONTARIO        14   48        9    8:16:14.8                       
       4    Jon Docs                Tampa  FL              19   46       10    8:24:40.1                       
       5    Axel Reyes              Carolina  PR           66   48       14    8:51:09.1                       
       6    Marc St. Angelo         Orlando  FL            78   42       15    9:00:17.6                       
       7    Daniel Mickey           Toms River  NJ         55   42       18    9:12:59.8                       
       8    Andy Barrett            Tampa  FL              92   43       19    9:17:36.5                       
       9    Seven Lachnicht         Gainesville  FL        47   48       20    9:24:55.9                       
      10    Scott Boe               Temple Terrace  FL      9   43       22    9:26:20.8                       
      11    Johnny Blues            Land O Lakes  FL        8   48       37   10:15:50.9                       
      12    Jamie Lynch             Winter Park  FL        95   46       39   10:24:27.8                       
      13    Mamoun Freija           Bradenton  FL          26   49       42   10:28:19.3                       
      14    Steve Ortiz             Gulf Breeze  FL        62   49       45   10:47:32.4                       
      15    David Harper            Clermont  FL           37   46       47   10:51:31.0                       
      16    Jim Burt                Port Orange  FL        13   49       48   10:52:44.1                       
      17    Wayne Wright            Homestead  FL          88   49       50   10:59:44.4                       
      18    Bryon Blankenbecler     Marietta  GA           49   49       69   12:37:24.0                       
      19    Todd Hyde               Southwest Ranches      40   41       71   13:11:11.4                       
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Steve Wheeler           Altamonte Springs      86   51       16    9:09:20.6                       
       2    Israel Sosa             Miami Beach  FL        75   51       21    9:25:02.2                       
       3    Nigel Wall              Port Of Spain          84   54       28    9:45:16.8                       
       4    Bill Dunn               Orange Park  FL        20   51       38   10:22:03.6                       
       5    John Pyle               Sarasota               93   53       43   10:40:07.5                       
       6    Jim Collins             Sarasota  FL           16   56       51   11:11:38.9                       
       7    Eddie Weeks             Silver Springs  FL     85   54       63   11:57:26.5                       
       8    William Zulas           Clearwater  FL         90   52       68   12:34:16.5                       
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Robert Pope             Hobe Sound  FL         91   69       27    9:38:35.0                       
       2    John Izzo               Bradenton  FL          42   60       29    9:46:40.6                       
       3    Jim Schroeder           Indialantic  FL        70   62       46   10:49:12.7