Croom 50M/50K/15M Fools Run 50K

Age Group Results

April 03, 2010


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com

Men: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Marjolein Baas          Beverly Hills  FL     104   42        7    4:48:22.5                       
Top

Overall Female Masters Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Kathleen Doyle-O'Brien  Gulfstream  FL        123   45       16    5:29:03.3                       
Top

Female 19 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Andrea Risi                                   156    0       42    6:40:06.4                       
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Lindsay Scheiwiller                           178   28       26    5:53:47.5                       
       2    Meghann Anderson        Orlando  FL           101   25       33    6:19:44.3                       
       3    Ashley Sickles          Winter Springs  FL    161   21       49    7:11:20.1                       
       4    Sonia Wade              Lakeland  FL          169   29       54    7:38:30.1                       
       5    Andrea McCampbell       North Port  FL        150   26       66    9:12:05.2                       
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Consuela Lively         Winter Park  FL       144   38        9    4:49:05.7                       
       2    Hannah Jennings         Orlando  FL           139   32       18    5:30:47.8                       
       3    Ilene Fortin            Wesley Chapel  FL     129   38       43    6:40:06.9                       
       4    Janette Gaw             Fort Myers  FL        131   38       44    6:40:09.6                       
       5    Amy Demarinis           Tampa  FL             121   37       67    9:12:17.4                       
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Ann Duchac              Tampa  FL             124   44       19    5:32:03.1                       
       2    Alicia Gordon           Woodbury  MN          134   44       38    6:30:35.8                       
       3    Patsy Arnold            Cape Coral  FL        102   44       41    6:40:03.1                       
       4    Linda Timmer            Fort Myers  FL        165   47       45    6:44:02.9                       
       5    Candice Pulliam         Winter Garden  FL     153   40       47    6:48:10.4                       
       6    Pamela Dacosta          Silver Springs  FL    120   41       57    7:50:38.4                       
       7    Elaine Trettel          Silver Springs  FL    167   47       58    7:50:38.6                       
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Sarah Lavoie            Christmas  FL         142   56       37    6:26:07.0                       
       2    Joyce Luloff            Dade City  FL         147   54       40    6:33:32.9                       
       3    Karen Bolea             Miami  FL             108   55       48    6:51:30.3                       
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Marsha White            Gainesville  FL       173   62       51    7:19:42.3                       
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Matt Bertrand           Lakewood Ranch  FL    106   32        1    3:44:14.9                       
Top

Overall Male Masters Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Patrick Bene            New Port Richey  FL     6   45        2    3:56:47.9                       
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    David Cross             Isle Of Palms  SC     119   29        6    4:46:35.6                       
       2    Erik Maziarz            Valdosta  GA          149   24       15    5:25:40.7                       
       3    Jacob Coile             Hollywood  FL         115   29       25    5:49:55.5                       
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Rodney Elliott          Valdosta  GA          125   33       21    5:35:38.6                       
       2    Jesse Brisson           Bradenton  FL         111   31       23    5:49:30.0                       
       3    Brandon Fong            Boston  MA            128   31       24    5:49:48.1                       
       4    Hemant Hariprashad      Clermont  FL          135   34       31    6:19:02.6                       
       5    Saidel Perez            Clermont  FL          152   33       32    6:19:03.7                       
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Bradford Lombardi       Jensen Beach  FL      146   41        3    4:17:19.8                       
       2    Chris Roman             Jacksonville  FL      158   40        4    4:17:49.9                       
       3    Bill Wenner             Orlando  FL           172   44        5    4:26:34.7                       
       4    Greg Vannette           Dunedin  FL           168   45        8    4:48:57.1                       
       5    Pieter Booysen          Vero Beach  FL        109   47       10    4:55:45.9                       
       6    Greg Revels             Temple Terrace  FL    154   40       11    4:55:55.9                       
       7    Christopher Stevens     Lighthouse Point  F   163   40       13    5:09:38.6                       
       8    Larry Watchorn          Orlando  FL           170   49       17    5:30:46.7                       
       9    Tim Allison             Chatham  NJ           100   42       20    5:32:18.2                       
      10    Paul Maney              Tampa  FL             148   40       27    5:57:07.0                       
      11    Bradley Bufkin          Tampa  FL             113   45       28    5:58:14.0                       
      12    Michael Napoli          Orlando  FL           151   44       29    6:03:44.2                       
      13    Trung Lively            Winter Park  FL       145   41       35    6:21:29.7                       
      14    Darren Wilson           Tampa  FL             137   45       36    6:24:20.9                       
      15    Bill Conway             Clearwater  FL        116   42       39    6:32:17.6                       
      16    Tom Koch                Miami  FL             140   49       50    7:17:24.0                       
      17    Thomas Brockland        Miami  FL             112   48       56    7:44:47.7                       
      18    Pete Geshel             Lutz  FL              132   46       59    7:59:19.3                       
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Francis Brisson         Bradenton  FL         110   54       12    4:56:01.2                       
       2    Glenn Smith             Lutz  FL              162   51       14    5:10:46.1                       
       3    Robert Wolfe            Key West  FL          176   57       30    6:07:07.2                       
       4    Charles Crabtree        Coral Springs  FL     118   56       34    6:21:15.6                       
       5    Seth Elsheimer          Winter Park  FL       126   57       53    7:20:52.7                       
       6    Keith Robinson          Orlando  FL           157   52       60    8:10:02.5                       
       7    Jay Sandhouse           Coral Springs  FL     159   52       68   10:10:14.7                       
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Bob Becker              Fort Lauderdale  FL   105   64       22    5:38:00.9                       
       2    Jim Rickards            Fort Myers  FL        155   62       46    6:45:55.7                       
       3    Michael Haviland        Nelson  GA            136   68       52    7:19:43.1                       
       4    Greg Taylor             Delmar  NY            164   63       55    7:38:33.4                       
       5    Russ Hostetler          Plant City  FL        138   61       61    8:28:00.6                       
       6    Bob Wehr                Tarpon Springs  FL    171   65       62    8:31:43.4                       
       7    Bob Boeder              Silverton  CO         107   67       63    8:43:32.3                       
       8    Harry Hoffman Jr        Stuart  FL            183   69       64    9:11:58.1                       
       9    Giles Williams          Palm Beach Gardens    174   65       65    9:11:58.8